Balti konkurss toob PÖFFile nimekaid filme
Uudis
Pöffihunt

Äsja Roomas ja Varssavis pärjatud lätlase Viesturs Kairišsi film „Jaanuar” on üks 16 linateosest, mis hakkab Pimedate Ööde filmifestivalil võistlema Baltikumi parima filmi tiitlile.

Poolautobiograafiline teos kujutab 19-aastase filmitudengi Jazise eneseleidmise lugu 1991. aasta ärevatel jaanuaripäevadel, kui Nõukogude eriüksuslased tegid katset peatada lätlaste iseseisvumispüüdlused.

Filmi kaasstsenaristideks on Livia Ulman ja Andris Feldmanis ning Läti legendaarset dokumentalisti Juris Podnieksit mängib Juhan Ulfsak.

Nädalavahetusel Roomas võidetud parima filmi, režissööri ja meespeaosatäitja (Karlis Arnolds Avots) auhind ning Varssavist saadud parima režissööri tiitel pole ühe Läti tuntuma režissööri uuele filmile sugugi esimesed. Sellele eelnes maineka Tribeca festivali rahvusvahelise konkursi võit, mis on üks Läti filmiajaloo kõlavamaid saavutusi.

„Jaanuar” on ka Läti tänavune kandidaat mitteingliskeelse filmi Oscarile.

Kokku võistleb äsja avalikustatud Balti filmi võistlusprogrammis kuus Eesti, kuus Leedu ja neli Läti filmi. Esimest korda on kavas ainult mängufilmid, erandiks üks animafilm ja animeeritud dokumentaalfilm. Esmakordne on ka kolme riigi vähemuskaastootmisfilmide kaasamine.

Lätist on pärit teinegi juba enesele nime teinud linateos, Signe Baumane animafilm „Armunud abiellu” – samuti autori enda elust inspireeritud romantiline komöödia, milles otsitakse neuroteadust abiks võttes täiusliku armastuse ja abielu valemit – norme eirava naise perspektiivist. Ka see film esilinastus Tribeca festivalil ja pälvis äramärkimise maailma olulisimal, Annecy animafilmide festivalil.

Suurt rahvusvahelist tähelepanu on pälvinud ka armeenlanna Inna Sahhakjani animeeritud dokumentaalfilm „Aurora päikesetõus”, mille kaastootjaks on Leedu. See põhineb peaaegu unustatud lool 14-aastasest armeenia tüdrukust Aurora Mardiganianist, kes pääseb 1915. aastal imekombel armeenlaste genotsiidist ja satub Ameerikasse, kus sellest kirjutatakse mõni aasta hiljem raamat ja vändatakse film „Hingede oksjon”, milles Aurora mängib iseennast – just see teadvustas ameeriklastele, mis oli juhtunud Armeenias ja aitas päästa rohkem kui 100 000 orvuks jäänud armeenia last.

Armeenia on esitanud „Aurora päikesetõusu” ka mitteingliskeelse filmi Oscarile.

Leedu filmidest tuntuim on Karlovy Vary festivalil esilinastunud, nüüdseks juba mitme suure fantaasiafilmide festivali kavva kuulunud ja Brüsselis ka peaauhinna võitnud „Ellujäämisaeg”, mille režissöörideks on leedukas Kristina Buožytė ja prantslane Bruno Samper – tume ulmemuinasjutt düstoopilisest maailmast pärast Maa ökosüsteemi täielikku kokkuvarisemist.

Sealhulgas USA, Suurbritannia ja Saksamaa kinolevisse ostetud ingliskeelses filmis mängib peaosa Raffiella Chapman, kes on tuntud Tim Burtoni filmist „Miss Peregrine´i kodu ebaharilikele lastele”.

Eestit esindavad Boris Gutsi „Minsk”, Ove Mustingu „Kalev”, Ergo Kulla „Soo” ja Elmo Nüganeni „Apteeker Melchior” ning „Apteeker Melchior. Viirastus”.

Eesti vähemuskoostööfilmidest on kavas Islandi režissööri Ása Helga Hjörleifsdóttiri melodraama „Vastus Helga kirjale” – 1940. aastatel Islandi fjordide vahel hargnev traagiline armastuslugu, mis põhineb Bergsveinn Birgissoni raamatul.

Esimest korda maailmas just Tallinnas näidatava filmi kostüümikunstnikuks on Eugen Tamberg ja kaastootjaks Ivo Felt.

Lisaks sellele jõuavad PÖFFil maailmaesilinastuseni veel kaks Leedu filmi: Jonas Trukanase õudusfilm „Mõtlik” ja Vytautas V. Landsbergise ning Giedrius Tamoševičiuse ajalooline draama „Poeet” – andekas kirjanik visatakse pärast sõda nõukogudevastaste värsside eest kirjanike liidust välja, aga värvatakse NKVD poolt, et ta looks sideme metsavendadega.

Eestiga on seotud ka Läti režissööri Staņislavs Tokalovsi draama „Kullake” – truudusetu gigolo avastab rikka elukaaslase surma järel, et naise 10-aastane laps on nüüd tema kaelas. Filmi heliloojaks on Erki Pärnoja, helirežissööriks Matis Rei ja kaasprodutsendiks Evelin Penttilä. PÖFFil näeb seda esimest korda väljaspool Lätit.

Balti võistlusprogrammi filmid:

Balti filmi võistlusprogrammi peaauhinna 5000 eurot paneb välja Forus Taxi.

Iga filmi esimese, külalistega seansi piletid on soodushinnaga juba müügil.

Pimedate Ööde filmifestival leiab tänavu aset 11.–27. novembrini.