Minsk

Ingliskeelne pealkiri
Minsk
Venekeelne pealkiri
Минск
Režissöör
Boris Guts
Riik
Eesti
Aasta
2022
Programm
Balti filmi võistlusprogramm
Žanr
draama
Teema
ühiskond, ahistamine, vägivald, ajalugu

Hingetuks tegev ja kiireloomuline ühe võttega reaalajas filmitud triller, mis keelati okupantide riikides ära isegi seda läbi vaatamata, viidates vaimukalt tsensuurile. Romantiline ja kirglik seks ning ellujäämise veriselt kaootiline põrgu vähem kui 80 adrenaliinirohke minutiga. Just nii kiirelt ja radikaalselt muutusid Valgevene tavaliste inimeste elud pärast diktaator Lukašenka liba-tagasivalimisi 9. augustil 2020.

Alates 1994. aastast end ise võimule kinnitanud president (hüüdnimega Prussakas) võltsib uute valimiste tulemusi ning annab opositsiooni liidrile Svjatlana Tsihhanovskajale alla 10% häältest. Sellist valematemaatikat ei usu keegi. Südikad valgevenelased kogunevad massiliselt Minski tänavale rahumeelseteks valitsusevastasteks protestideks. Raskerelvastuses märulipolitseinikud ründavad neid jõhkralt, sest neile on antud otsene käsk peatada revolutsioon ükskõik kui halastamatu hinnaga. Ebainimlikud maskides elajad hävitavad noori aktiviste, kes tahtsid lihtsalt Lukašenkat võimult maha karjuda.

Äsja abiellunud Julia ja Pavel lähevad õhtusele jalutuskäigule, et möödaminnes ka mõned muud asjad korda ajada. Nende ühine sõber Sanja soovib olla Valgevene füüreri Lukašenka troonilt tõukamise tunnistajaks ja sõidab kesklinna. Julia ja Pavel võetakse ilma vähimagi põhjuseta vahi alla. Koos teiste ebaseaduslikult vahistatud protestijatega saab neile osaks ülbitsemine, vägivaldne piinamine, väljapressimine ja vägistamine. Neid sunnitakse laulma Valgevene hümni ja kirjutama alla dokumentidele, kus nad tunnistavad oma süüd väljamõeldud kuritegudes.

Minskis toimunud sündmused lavastati veenvalt Tallinnas Lasnamäel pärast mitmeid keelde ja takistusi filmida mujal võttepaikades. Boris Guts kirjutas hirmutavalt realistliku stsenaariumi pärast seda, kui kuulas ära sõprade ja sugulaste tunnistusi, kes kogevad Valgevenes iga päev politsei vägivalda.

Režissöör
Boris Guts
Stsenarist
Boris Guts
Osades
Anastasia Shemyakina, Aleksey Maslodudov, Daniil Steklov, Julia Aug, Evgeniy Koryakovskiy
Produtsent
Katerina Monastyrskaya, Boris Guts, Vitali Shkliarov, Anastasia Gusentsova, Andres Puustusmaa
Operaator
Daria Likhacheva
Produktsioon
Leo Films
Rahvusvaheline müük
WIDE Management
Kestus
Keel
vene
Subtiitrid
eesti, inglise

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Boris Guts

Filmograafia Arbuznye korki (Waterlemon Rings, 2016), Fagot (2018), Smert nam k litsu (We Look Good in Death, 2019), Minsk (2022)

Seansid

9. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss090702 / Minsk
Subtiitrideesti, inglise
Q&A külalisedVitali Shkliarov, Katerina Monastyrskaya
Q&A kestus
Seansi kestus
Saal 1 Kino Artis
Seanss111502 / Minsk
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
7. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss140502 / Minsk
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
Treiler
Q&A ehk vestlus filmitegijaga