Rahvusvaheline esilinastus

Vastus Helga kirjale

Ingliskeelne pealkiri
A Letter from Helga
Pealkirja originaal
Svar við bréfi Helgu
Režissöör
Ása Helga Hjörleifsdóttir
Riik
Island, Holland, Eesti
Aasta
2022
Programm
Balti filmi võistlusprogramm
Žanr
draama
Teema
suhted, maaelu, armukadedus

Ilmselt kõige põnevam ja lüürilisem Islandi melodraama, kus on kunstilise panuse andnud ka Eesti ning uhkete kostüümide kunstnikuks on endine PÖFFi žürii liige Eugen Tamberg. Kõigest 106-leheküljeline raamat „Vastus Helga kirjale“ tekitas ohtralt emotsioone nii Islandil kui ka paljudes teistes riikides. Ása Helga Hjörleifsdóttir on mugandanud selle koos autor Bergsveinn Birgissoniga samanimeliseks filmiks.

Tegevus toimub lammaste poegimise ajal väikeses eraldi kogukonnas, kus kõik tunnevad kõiki ja mis asub kaugel teise maailmasõja ohtudest. Himur Bjarni otsib kiireid armurõõme valedest vooditest ning isegi tema naine Unnur ei jõua kõigi kuulujuttudega järge pidada. Luuletaja Helga varjab end oma abikaasa Hallgrimuri eest, kes usub ekslikult, et nende abielu jätkub pärast seitset aastat täiskäigul. Helga ja Bjarni esimene juhuslik kohtumine on üsna kohmakas, kuid nende silmad löövad kirglikust armastusest särama pärast ühiseid kirjandusõhtuid, taevalikke palveid, talupidamist ja lammaste kasimist.

Kübeke armukadedust ja vimma viivad salajase, keelatud ja võimatu afäärini. Helga ei suuda armastada Hallgrimuri, kellel on omad seiklused, kuid neil on kaks last. Bjarni on täiuslikus, kuid lastetus abielus Unnuriga tegelikult õnnetu. Helga ja Bjarni teavad, et kohalik kogukond ei kiidaks nende lõõmavaid varjatud tundeid heaks. Nad mõistavad, et üürike afäär ei kesta kauem kui sõda. Nende armastuse haldjast ristiema võib jääda ellu vaid siis, kui alustab uut elu Reykjavikis. Nad tõotavad, et ei jäta teineteist kunagi, ja langetavad (valesid) otsuseid. Ühel päeval saadab Helga Bjarnile kirja: ühe paljudest.

Peaaegu käegakatsutav värelev intiimsus on lummavalt edasi antud kahe armastaja sügavates hingetõmmetes, mida lõhestavad kauged sõjahääled. Uurides truudusetuse ja vastamata jäänud kibeda armastuse olemust, maalib režissöör Ása Helga poeetilise oodi imeliselt kaunile Islandile kohalike laulude, tantsude ja meloodiate, ratsasõitude, karjatamise ja maadluskommete kaudu, kasutades ära võimsat loodust täis põlde ja orge, mägesid ja jõgesid.

Edvinas Pukšta

Režissöör
Ása Helga Hjörleifsdóttir
Stsenarist
Ottó G. Borg, Bersveinn Birgisson, Ása Helga Hjörleifsdóttir
Osades
Þorvaldur Davíð Kristjánsson, Hera Hilmar, Aníta Briem, Björn Thors
Produtsent
Birgitta Björnsdóttir, Skúli Malmquist
Operaator
Jasper Wolf
Monteerija
Antti Reikko
Muusika
Kristín Anna Valtýsdóttir
Produktsioon
Vintage Pictures, Zik Zak Filmworks
Kestus
Keel
islandi
Subtiitrid
inglise

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Ása Helga Hjörleifsdóttir

Filmograafia Svanurinn (Luik, PÖFF 2017), Svar við bréfi Helgu (A Letter from Helga, 2022)

Parima Balti filmi stipendiumi 5000 € väljapanija

Seansid

9. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss090701 / Vastus Helga kirjale
Subtiitridinglise
Q&A külalisedÁsa Helga Hjörleifsdóttir (Film Director, Artist), Birgitta Bjornsdottir (Producer), Anita Briem (Actress), Hera Hilmar (Actress)
Q&A kestus
Seansi kestus
Kinosaal Athena Keskus, Tartu
Seanss102103 / Vastus Helga kirjale
Subtiitridinglise
Seansi kestus
8. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss120601 / Vastus Helga kirjale
Subtiitridinglise
Seansi kestus
Treiler
Q&A ehk vestlus filmitegijaga