23 filmi võistlevad PÖFFil peaauhinna pärast
Uudis
Pöffihunt

Pimedate Ööde filmifestivali peaauhinna pärast hakkavad võistlema ka Eesti kineastide kaasabil valminud filmid.

Kuigi Eesti režissööride linateoseid täna avalikustatud PÖFFi põhivõistlusprogrammist ei leia, on meie filmitegijad andnud olulise panuse kahe välisfilmi valmimisse.

Oma eelmise tööga „Koerad ei kanna pükse” kõrge lennu teinud Soome režissöör Jukka-Pekka Valkeapää verivärske musta kriminaalkomöödia „Suur noos” kaastootjaks on Evelin Penttilä, operaatoriks Meelis Veeremets ja grimmikunstnikuks Kaire Hendrikson.

Kui 20 aastat trellide taga istunud pangaröövel vanglast vabaneb, saab tema endine naine, kunagine missikonkursi teine printsess, kes on end koos poja ja uue kaaslasega Hispaania päikeserannikul lokaali pidades põhja joonud, haisu ninna suurest rahast, mida tema eest on varjatud – ja haarab ohjad enda kätte! Tulemuseks on lõbus mürgel, kust ei puudu ka pantvangid ja laibad.

Lopsakalt värvikate tegelaskujudega filmis astub ilmselt oma karjääri kõige grotesksemas, eestlasest transnaise Ninja rollis üles Pääru Oja.

Esimest korda maailmas saab Tallinnas näha ka oma filmidega kolm korda Oscarile esitatud Islandi režissööri Hilmar Oddssoni musta draamakomöödiat „Teekond emaga”, mille on aidanud ekraanile tuua kaastootja Marianne Ostrat, helilooja Tõnu Kõrvits, monteerija Hendrik Mägar ja helirežissöör Matis Rei.

Austamaks oma kiusaka ema viimset tahet saada maetud oma kodukülla, lööb vanapoisist poeg pärast tema surma autole hääled sisse ja asub koos laibaga pikale teekonnale mööda konarlikke Islandi teid läbi iseenda veelgi konarlikuma hingemaastiku.

„Eriliseks teeb selle filmi autori eriline sümpaatia ja mõistmine ning näitlejate armastus oma tegelaste vastu, mis kindlasti kandub saalis olevate vaatajateni, kellest nii mõnelegi võib sellest kujuneda aasta helgeim filmielamus,” on kirjas PÖFFi kataloogis.

Kokku on tänavu põhivõistlusprogrammis 23 filmi, neist koguni 19 puhul on tegu maailma- ja nelja puhul rahvusvahelise esilinastusega.

„Esimest korda on meil nii palju maailmaesilinastusi, mis näitab filmitegijate usaldust PÖFFi vastu,” ütles festivali juht Tiina Lokk. Ühtlasi tõstis ta esile filmide taset. „Ma usun, et konkurents on tänavu tugevam kui kunagi varem,” ütles ta.

Mitte-Euroopa riikidest on esindatud Aserbaidžaan, Vietnam, Lõuna-Aafrika Vabariik, Iraan, Tšiili, Jaapan, Brasiilia, India, Iisrael ja Kanada. Noorim lavastaja on 31-aastane austerlane Adrian Goiginger, vanim 65-aastane islandlane Hilmar Oddsson. Kõige mainekamate festivalide auhindu on võitnud iraanlane Ahmad Bahrami („Tühermaa”), sakslane Christopher Roth („Baader”) ja tšiillane Matías Bize („Voodis” ja „Kala elu”).

Tõestisündinud lugudest ammutavad ainest Ukraina režissöör Oleksandr Žovna – tema psühholoogiline põnevusdraama „Sašake” põhineb šokeerival mõrval, mis leidis aset 1970ndatel Nõukogude Liidus, paljastades nõukogude moraali pahupoole –, samuti iirlane Ciaran Creagh, kelle draama „Ann” jutustab 15-aastase iiri koolitüdruku Ann Lovetti elu viimastest tundidest: ta sünnitas 1984. aastal ühiskonnast välja tõugatuna üksinduses lapse – surid nii laps kui ta ise.

Kui ei teaks, et see on tõsi, tundub uskumatu ka austerlase Adrian Goigingeri ajaloolises draamas „Rebane” sündiv: Saksa armees teeniv käskjalg leiab II maailmasõja alguses vigastatud rebasekutsika ja ei lahku temast enne, kui ta saadetakse rohkem kui aasta pärast idarindele – aluseks on autori enda vanavanaisa lugu.

Sakslase Christopher Rothi film „Servus, paps, näeme põrgus” tõukub aga kurikuulsast, 1970–1980ndatel Viini lähedal tegutsenud Otto Mühli kommuunist, kus kasvas üles filmi stsenarist Jeanne Tremsal – see näitab elu äärmuste kasvulavaks olnud kommuunis ühe mässumeelse tüdruku silmade kaudu.

Vietnami režissööri Lương Đình Dũngi „Magnum 578” on märul – Vietnami kõigi aegade suurejoonelisem, Slovaki režissööri Juraj Lehotský „Plastiksümfoonia” muusikaline draama, Itaalia režissööri Andrea Magnani „Vanglalinnuke” ja Kanada režissööri Lawrence Côté-Collinsi „Bangalo” komöödiad. Jaapanlase Ryuichi Mino „Erakordne Ginji” on ajalooline seikluskomöödia, aseri Asif Rustamovi „Külm kui marmor” kriminaaldraama, Lõuna-Aafrika režissööri Etienne Fourie „Variserlik” must komöödia ja krimipõnevik, iisraellase Shahar Rozeni „Pardid. Linnalegend” põnevik-krimidraama-komöödia – suur osa filme esindavad mitut žanri korraga.

Kaks filmi on esitatud mitteingliskeelse filmi Oscarile: „Magnum 578” (Vietnam) ja „Tass kohvi ja uued kingad” (Albaania).

Põhivõistlusprogrammi filmid:

Festivali peaauhinna suurus on 20 000 eurot ja selle paneb välja Tallinna linn.

Põhivõistlusprogrammi filmide esimeste, külalistega seansside piletid on 6-eurose soodushinnaga müügil alates tänasest. Soodushind kehtib 3. novembrini, kui avalikustatakse kogu programm.

Pimedate Ööde filmifestival toimub 11.–27. novembrini.