Maailma esilinastus

Plastiksümfoonia

Ingliskeelne pealkiri
Plastic Symphony
Režissöör
Juraj Lehotský
Riik
Slovakkia, Poola, Tšehhi Vabariik
Aasta
2022
Festival
26. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
Põhivõistlusprogramm
Žanr
draama
Teema
peresuhted, muusika, kõrgkultuur

Kas oskate ette kujutada, mis tunne on kuulda 1865 inimest selles kinosaalis aplodeerimas?

Melanhoolne ja humanistlik muusikaline draama mängib ohverduste, kahetsuste, mälestuste, pühendumise ja ustavuse pillikeeltel. Helil on selle tagasihoidliku atmosfääriga õrna filmi igas episoodis erakordselt tähtis roll. Isegi Bratislava ja Viini peaaegu nähtamatud kirikukellad on nagu märgilased ehedad tegelased tunnustatud dokumentalisti Juraj Lehotsky (Cannes’is Director’s Fortnighti auhind filmi „Pime armastus“ ja Karlovy Varys filmi „Ime“ eest) filosoofilises kinosümfoonias, mille jaoks „Kristuse ihu“ superstaar Bartosz Belenia õppis nullist tšellot mängima: see film on Belenia esimene lummav rahvusvaheline sooritus.

Andekas muusik Matuš Vrba kandideerib Slovakkia kammerorkestri esimeseks tšellomängijaks. Viimased viis aastat pole keegi Bratislavas temast midagi kuulnud. Ta jättis pooleli prestiižse kursuse Berliini Filharmoonia juures, et veeta koos emaga tema viimased elupäevad. Erakordselt andekas professionaalne tšellist oleks võinud arranžeerida kaasahaaravaid helitöid ja saavutada suurt tunnustust, kuid lein sundis teda karjäärist loobuma, et võtta vastutus oma kasuvenna Davidi eest. Nähtamatuks muutunud Matuš esitab Beethoveni sümfooniaid kilest katte all turistidele Viini tänavatel, kus keegi teda ära ei tunne.

Ootamatult satub pärast kaheksat aastat Matuši õnnetule eluteele viiulimängijast isekas koolikaaslane Albert, kes teeb ahvatleva ettepaneku hakata esinema kõrgklassi kontsertidel ja pakub teisigi tulusaid, kuid küünilisi otsi. Kiirelt kasvav kuulsus keerab lukust lahti rohkem võimaluste uksi, kuid sunnib langetama raskeid valikuid ja tegema valusaid ohverdusi.

Edvinas Pukšta

Režissöör
Juraj Lehotský
Stsenarist
Timotej Krizka, Juraj Lehotsky
Osades
Bartosz Bielenia, Vojtěch Zdražil, Sabin Tambrea, Judit Bárdos
Produtsent
Misa Jelenekova, Juraj Lehotsky
Operaator
Timotej Krizka
Monteerija
Radoslav Dubravsky
Helilooja
Aleš Březina
Produktsioon
Arytmia
Rahvusvaheline müük
Kaleidoscope
Kestus
Keel
saksa, inglise, slovaki
Subtiitrid
eesti, inglise
Režissöör
Juraj Lehotský

Juraj Lehotský õppis dokumentalistikat Bratislava Muusika- ja Esituskunstide Akadeemias. Ta on teinud arvukalt muusikavideosid ja lühidokke. Tema esimene täispikk dokumentaalfilm „Armastus on pime“ (2008) pälvis auhindu kõikjal maailmas ja linastus ka PÖFFil. Tema teine täispikk film ja esimene mängufilm „Ime“ (2013) pälvis samuti rahvusvahelisel areenil kõrget tunnustust ja linastus PÖFFi programmis. „Plastiksümfoonia“ on tema viies täispikk film.

Filmograafia
Slepe lasky (Armastus on pime, PÖFF 2008, doc), Zázrak (Ime, PÖFF 2013), Nina (PÖFF 2017), Drakula na kol'ajniciach (2019, doc), Plastic Symphony (2022)

Grand prix parimale filmile, stipendium 20 000 eurot Tallinna linnalt

Seansid

Chill-saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss110102 / Plastiksümfoonia
Subtiitrideesti, inglise
Q&A külalisedJuraj Lehotsky (Director, Writer, Producer), Timotej Krizka (Writer, Cinematographer), Miša Jelenek (Producer), Bartosz Bielenia (Actor), Sabin Tambrea (Actor), Vojtech Zdrazil (Actor), Palo Jelenek (Production manager, Co-producer), Iza Igel (Co-producer), Katarina Tomkova (Delegate producer, Co-producer)
Q&A kestus
Seansi kestus
4. saal Apollo Kino Solaris
Seanss151303 / Plastiksümfoonia
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
6. saal Apollo Kino Lõunakeskus, Tartu
Seanss152303 / Plastiksümfoonia
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
Treiler