Rahvusvaheline esilinastus

Suur noos

Ingliskeelne pealkiri
Hit Big
Venekeelne pealkiri
Крупная добыча
Pealkirja originaal
Hetki lyö
Režissöör
Jukka-Pekka Valkeapää
Riik
Soome, Eesti
Aasta
2022
Programm
Põhivõistlusprogramm
Žanr
komöödia, kriminaalfilm
Teema
peresuhted, alkoholism, pidutsemine, elustiil

Ding-Dong! Buenas noches, prussakad! Pärast kaht Veneetsias („Külaline“ ja „Nad on põgenenud“) ning üht Cannes’is („Koerad ei kanna pükse“) esilinastunud filmi on kõige hullumeelsem soomlane JP Valkeapää valmis teil pasa lahti ehmatama. Süngelt olustikuline, absurdselt kummastav, kõhedust tekitavalt romantiline, must krimikomöödia ei järgi ühegi žanri reegleid, ootusi ega instinkte. Filmi hiilgava operaatoritöö on teinud eestlane Meelis Veeremets. Tegu on nii rabava, räpase, kaasahaarava ja vastuolulise sähvatusega, mida on vastik vaadata, kuid veel raskem unustada ja kõrvale jätta.

Paar soomlasest eluheidikut on leidnud odava alkoholi paradiisis, Costa del Solis, mida juua, suitsetada ja keppida. Kuid nende taskud on dinerodest tühjad ning nõudlik Albaania maffia kipub nende elunatukeste kallale. Õndsad õhtutunnid täis kangeid napse ja pitsasid ning hommikusöögiks serveeritud külm vein on igapäevane ajaviide baaris Bella, mida peab kunagine Miss Finlandi teine printsess Marjaleena ‒ omaaegne diskoiludus, kelle parimad aastad on alkohol ammu hävitanud. Marjaleenale pole Bella üksnes baar, vaid elustiil.

Tema eksabikaasa Mato, keda Marjaleena vihkab, vabaneb vanglast ja otsustab pidutsejad oma korterist välja visata. Mato jurist Jormanainen edastab Marjaleenale ettepaneku maksta talle igakuiselt taskuraha, kuid Marjaleena keeldub uhkelt Soome naasmast. Alkoholideemonist täielikult nakatunud Mikko märkab Mato garaažis sularaha täis kaubikut. 20 aastat olid nad pimedad ega märganud eksmehe röövsaaki! Purupurjus ja reedetud Marjaleena lavastab uskumatu raharöövi koos oma täiskasvanud poja Vili ja sama kasutu Mikkoga. Kolmel tulevasel gangsteril pole midagi kaotada nagu Jackie Brownil, kui nad röövivad Mato litsakalt riietuva kallima Ninja.

Neil pole aimugi, milline kohutav, jõle, armutu, religioosne ja vägivaldne puta mierda piin neid ees ootab. Siin pole tegu ainult veini ja vorstikestega, mida rootslaste ja rahulikult tüssavate melomaanidest albaanlaste tagant varastada. Vamos a la playa! Te ei pea kahetsema.

Edvinas Pukšta

Režissöör
Jukka-Pekka Valkeapää
Stsenarist
Jukka-Pekka Valkeapää
Osades
Outi Mäenpää, Ilkka Heiskanen, Johannes Holopainen, Pääru Oja, Jukka-Pekka Palo, Jari Pehkonen
Produtsent
Daniel Kuitunen
Operaator
Meelis Veeremets
Monteerija
Mervi Junkkonen
Helilooja
Stefan Pasborg
Produktsioon
Elokuvayhtiö Komeetta Oy, Stellar Film
Rahvusvaheline müük
Charades Film
Kestus
Keel
hispaania, inglise, soome, albaania
Subtiitrid
eesti, inglise, vene

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Jukka-Pekka Valkeapää

Filmograafia Muukalainen (Külaline, PÖFF 2008), He ovat paenneet (Nad on põgenenud, PÖFF 2014), Koirat eivät käytä housuja (Koerad ei kanna pükse, 2019), Hetki lyö (Big Hit, 2022)

Grand prix parimale filmile, stipendium 20 000 eurot Tallinna linnalt

Seansid

Chill-saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss080103 / Suur noos
Subtiitrideesti, inglise, vene
Q&A külalisedJukka-Pekka Valkeapää (Film Director), Daniel Kuitunen (Producer), Ikka Heiskanen (Actor), Pääru Oja (Actor)
Q&A kestus
Seansi kestus
Kinosaal Athena Keskus, Tartu
Seanss092104 / Suur noos
Subtiitrideesti, inglise, vene
Seansi kestus
2. saal Apollo Kino Solaris
Seanss141103 / Suur noos
Subtiitrideesti, inglise, vene
Seansi kestus
Treiler
Q&A ehk vestlus filmitegijaga