25. PÖFF näitab Tartus oma juubeliprogrammi parimaid filme
Uudis
Pöffihunt

Tartu on oluline osa kõigest sellest, mida tähendab PÖFF. Seetõttu on tänavu aastal veelgi suurema hoolega valitud Elektriteatri ja Athena Keskuse kinodesse need kõige paremad palad, et tähistada üheskoos kino nii, et hoiame üksteisega arvestavalt ennast ja teisi.

Alljärgnevalt leiad väikese valimi kõigest sellest, mida kogu Tartu programm pakub. Siin leidub lugusid öödest, mis on mustemad kui neile järgnenud mäluaugud ning karaktereid, kes on pikantsemad kui see hea sõbra eksmehe käsitöö tšillikaste. Loomulikult võtab aga esikoha maailma tippteadus, mis jätab viisakalt ruumi ka säravaimatele kultuuritähtedele.

NB! Pöffihunt ei lase nina norgu, vaid katab koonu! Tutvu riigilt eriloa saanud PÖFFi koroonareeglitega siin.

Öine ja näiv

Armastuse_mekk.jpg

Armastuse mekk
Laupäev, 13. nov kell 14:00, Elektriteater

Olla noor, tunda nahal lõõskavat päikest, hingata sisse basseinist õhkuvat kloorilõhna, maitsta esimest korda armastust ja tunnetada, et see on suvi, mil maailm oma uksed avab ‒ just sellise ilusa aja lävel seisavad neli teismelist selles Poola filmis, kus lisaks dialoogile jutustab ka sümboleid täis pikitud pildikeel igast tegelasest oma loo. Õnn ei kesta aga igavesti ja leitsak paneb ühel hetkel pea ringi käima. Noorte teerajad, mis enne üksteisega õrnalt põimusid, takerduvad järsku üksteise külge ja tekitavad sõlmi, mida lahti harutada on keeruline.

F_2_the_Gentiles.jpg

Õrnus
Esmaspäev, 22.nov kell 19:00, Athena Keskus

Santi Amodeo on loonud ilmselt oma kõige vabama filmi. Puhas loovuse meistriklass, kuhu ta on kaasanud parimad partnerid, rühma noori naisnäitlejaid. Andest ja värskusest pakatavad teismelised toovad vaataja ette oma spontaanse elu Sevillas, nagu nad seda netis välja näitavad ning kus piirid reaalsuse, soovmõtlemise ja fantaasiate vahel kipuvad sageli hägustuma. Tõeline vaatamisnauding andekalt režissöörilt, kes ning viib pöörasele reisile koos kamba sõpradega, kellega koos tahaks lõputult aega veeta…

F_10_The_List_of_Those_Who_Love_Me.jpg

Ütle, kes on sinu sõbrad
Esmaspäev, 22. nov kell 21:00, Athena Keskus

Stsenarist ja režissöör Emre Erdogdu haarab kaasa ennastunustavalt mõtteküllasesse rännakule mööda eneseteostuse tähenduste radasid. „Ütle, kes on sinu sõbrad” on metsikult mõnus segu scorseselikust klassikast ning teravast läbilõikest tänapäeva ühiskonnast, mille kultuuriruumi allhoovustele annavad hoogu kõikvõimalikud mõnuained. Väga põhjalikult läbi tunnetatud ja eksimatult taktis püsiva dramaturgia ning kaamerarežii kirsiks tordil on 16 mm analoogfilmi esteetika, mis flirdib eneseteadlikult kurikuulsa velvetist allilma järelkajaga.

F_5_Alice_Through_the_Looking.jpg

Alice kadunud jänese otsingul
Laupäev, 27. nov kell 19:30, Elektriteater

Mis juhtub siis, kui pärast Imedemaad avastab Alice end hoopis Brexiti-järgses Ühendkuningriigis? Filosoofiatudeng Alice’i maailm pöördub pea peale ühel maskipeole järgnenud hommikul, mil eelneval ööl leitud hingesugulane Jänes on pärast meeletut õhtut 21. sajandi müstikale omaselt õhku kadunud ilma ainsatki jälge jätmata. Tagatipuks ilmneb, et kogu vallatusi täis ööd on kommenteerinud lihast ja luust Slavoj Žižek isiklikult, ja mitte ainult.

Rammusad kurioosumid

F_2_Wild_Men.jpg

Metsikud mehed
Reede, 12. nov kell 18:30, Athena Keskus

„Metsikud mehed“ on absurdseid olukordi ja imeliselt kirjutatud tegelaskujusid täis pikitud must komöödia. Meestele pakub see äratundmisrõõmu ja naistele hüva abimaterjali mõistmiseks. Kahe lapse isa Martin on keskealine abielumees, kes elab pealtnäha õnnelikku elu. Kuid nagu paljud, heitleb temagi keskeakriisiga ning kõik tundub mõttetu ja tähenduseta. Ängistavast olukorrast pääsemiseks pageb ta Norra mägedesse, ürglaantesse, kus ta jahib toitu ja rõivastub nii nagu esivanemad tuhandete aastate eest.

F_1_Bloody_Oranges.jpg

Veriapelsinid
Pühapäev, 14. nov kell 21:15, Elektriteater

Pensionäridest abielupaar, keda ähvardab võlgade tõttu kodust ilmajäämine, otsustab minna rock’n’roll’i tantsuvõistlusele, mille peapreemia nad sellest katastroofist päästaks. Samal ajal viib kaamera meid ka võimukoridoride pikka rägastikku, kus tehakse kõik selleks, et varjata riigi majanduskärpeid propageeriva rahandusministri tohutute rahasummade paigutamist välismaa pankadesse. Ütleme kohe ette, et asjad ei lõpe poliitiku jaoks just kõige paremini, kui ta olude sunnil peab paluma abi ühelt majaelanikult, kes talle küll abikäe ulatab... aga seda omal moel.

F_1_Occupation.jpg

Okupatsioon
Laupäev, 20. nov kell 18:00, Athena Keskus

Pärast esietendust koguneb teatritrupp baari sündmust tähistama. Meeleolukat koosviibimist tuleb aga häirima purjus Nõukogude ohvitser. Kui ta võtab kabuurist välja püstoli, läheb olukord pööraseks. Baaris viibijatest saavad ühtäkki „vabadusvõitlejad“ Vene okupatsiooni vastu. Pärast filmi linastust selle kodumaal kirjutati arvustustes, et autor on tabanud midagi iseloomulikku just tšehhide jaoks. See pole nii. Filmis tunnevad ennast ära kõik Nõukogude režiimi all elanud rahvused.

F_1_Feature_Film_About_Life.jpg

Mängufilm Elust
Pühapäev, 28. nov kell 16:30, Elektriteater

Suure tõenäosusega tuleb igal inimesel enne iseenda surma korraldada kellegi teise matus. See on kõike muud kui lihtne ülesanne. Lisaks lõikavale leinale toob suremine kaasa ridamisi ülesandeid, mis on ühtaegu nii võõrad kui samas ka aegkriitilised. Sellise väljakutse virvarri on sattunud filmi peategelane Dovile, kel tuleb ootamatult matta oma isa. Tema täiusliku matuse korraldamise teekond kulgeb paraku aga üle kivide ja kändude, saatjateks peaasjalikult must huumor ühes väsimatu situatsioonikoomikaga.

Silmaringi avardajad

F_1_Jane_by_Charlotte.jpg

Charlotte Jane'ist
Laupäev, 13. nov kell 18:00, Elektriteater

Näitleja Charlotte Gainsbourg loob portree ikoonilisest muusikust ja näitlejast Jane Birkinist, kelle kirg hõõgub tänaseni eredalt filmi- ja muusikaajaloos tiitli all „Je t’aime moi non plus“. Jane’i ja Serge Gainsbourgi armastusest sündis veel palju muudki erakordset, kuid olulisem sellest kõigest on tütar Charlotte, kes on tänaseks juba ka ise ajalugu teinud. Nüüd võtab ta režissööri rollis ette väljakutse kaevuda oma ema tundeilma, kus on suure armastuse ja hoolega alles hoitud ka kõik see, mida ei saa päevavalgele tuua.

F_4_mau.jpg

Mau
Kolmapäev, 17. nov kell 18:15, Elektriteater

Bruce Mau kohta võib ilma igasuguse häbita öelda, et tegu on maailma ühe geniaalsema ja karismaatilisema disaineriga. Ta on oma valdkonna tõeline innovaator, kes on muutnud suhtumist sellest, kuidas me mõistame disaini olemust ning ka sellest, kuidas ja mida me usume ja tarbime. „Mau“ lubab meil piiluda selle suurepärase looja hinge ja mõttemaailma. Kindlasti kohustuslik vaatamine kõigile, kes tegelevad disaini, millegi kujundamise ja loomisega.

The_Brain.jpg

Aju
Reede, 19. nov kell 14:15, Elektriteater

Dokumentaalfilm „Aju“ tutvustab uusimaid teadusavastusi ajust ja tehisintellektist ning üritab leida vastuseid kaasaja kõige põletavamatele küsimustele. Ehk selles ongi inimeseks olemise võlu ja salapära, et me ei oska aju lõpuni lahti selgitada? Vahest on just nendesse saladustesse peidetud meie kõigi erinev mina? Filmile eelneb video-sissejuhatus, kus arutlevad Tartu Ülikooli arvutiteaduste instituudi teadur Ardi Tampuu ja teadusportaali Novaator ajakirjanik.

F_1_in_silico.jpg

In-silico meetod
Kolmapäev, 24. nov kell 13:00, Elektriteater

Kas on võimalik kopeerida inimese aju? „In-silico meetod“ on suurepärane teekond läbi keeruliste küsimuste, mis ühelt poolt näitab hästi, kuidas inimese ürgne jõud pidevalt midagi uut teada saada on viinud ta inimvõimete ja teadmiste viimase piirini. Teisalt peegeldub selles sihikindluses aga ka kogu inimeseks olemise ilu ja võlu. Filmile eelneb video-sissejuhatus, kus arutlevad Tartu Ülikooli arvutiteaduste instituudi kaasprofessor Jaan Aru ja teadusportaali Novaator ajakirjanik.