Rahvusvaheline esilinastus

Okupatsioon

Ingliskeelne pealkiri
Occupation
Venekeelne pealkiri
Оккупация
Pealkirja originaal
Okupace
Režissöör
Michal Nohejl
Riik
Tšehhi Vabariik
Aasta
2021
Programm
Debüütfilmide võistlusprogramm
Žanr
psühholoogiline draama, satiiriline komöödia
Teema
ajalugu, huumor, poliitika, teater

Kuuendas klassis otsustas Michal Nohejl, et temast saab filmirežissöör. Oma esimese täispika mängufilmi tegi ta aga 45-aastasena. See ei tähenda, et unistuseni jõudis autor alles nüüd. Pikki aastaid on ta olnud tunnustatud ja väga nõutud audiovisuaalsete lühivormide, reklaamide tegija. Oma esimeseks mängufilmiks valis režissöör väga raske ja keerulise filmižanri – komöödia.

Pärast esietendust koguneb teatritrupp baari sündmust tähistama. Meeleolukat koosviibimist tuleb aga häirima purjus Nõukogude ohvitser. Ta tahab ilmtingimata maha ärida kanistrit bensiiniga. Kui ta aga tunnetab kohalviibijate kohmetust, varjatud vihkamist, pelglikkust, pugejalikkust, siis hakkab ta oma pealetükkivusega olukorda nautima. Kui ta võtab kabuurist välja püstoli, läheb olukord pööraseks. Baaris viibijatest saavad ühtäkki „vabadusvõitlejad“ Vene okupatsiooni vastu.

Arvatavasti just suur kogemus reklaamide tegemisel on aidanud režissööril luua kahenädalase võtteperioodi jooksul väga täpse lavastuse misanstseenides. Pärast filmi linastust selle kodumaal kirjutati arvustustes, et autor on tabanud midagi iseloomulikku just tšehhide jaoks. See pole nii. Filmis tunnevad ennast ära kõik Nõukogude režiimi all elanud rahvused.

Mihkel Möölman

Režissöör
Michal Nohejl
Stsenarist
Vojtech Masek, Michal Nohejl, Marek Sindelka
Osades
Aleksey Gorbunov, Martin Pechlát, Tomás Jerábek, Antonie Formanová, Vlastimil Venclík
Produtsent
Jan Hlavsa, Julie Zackova
Operaator
Jan Baset Stritezsky
Monteerija
Petr Turyna
Muusika
Kill the Dandies, Hank J. Manchini, La Petite Sonja
Produktsioon
Unit+Sofa
Kestus
Keel
tšehhi, vene
Subtiitrid
eesti, inglise

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Michal Nohejl

Pärast Zlini filmikooli lõpetamist astus Michal Nohejl kuulsasse FAMU kooli, kus asus õppima filmi Vera Chytilova käe all. Tema lõputöö „Fobie“ valiti Noore Euroopa Filmi Panoraam sektsiooni Febiofestil 2007. Filmist sai hiljem üks osa täispikast kolmeosalisest filmist. Aastast 2006 on ta töötanud reklaamfilmide lavastajana. Temast on saanud kodumaal üks tunnustatumaid muusikavideote tegijaid, kelle videod kodumaistele bändidele on pälvinud tähelepanu nii kodu- kui ka välismaal. „Okupatsioon“ on Nohejli esimene täispikk mängufilm.

Parima filmi auhind, stipendium 5000 eurot National Geographicult

Seansid

6. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss070402 / Okupatsioon
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
2. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss070202 / Okupatsioon
Subtiitrideesti, inglise
Q&A külalisedMichal Nohejl - režissöör, Jan Hlavsa - produtsent, Robert Zapletal - produtsent, Antonie Formanova - näitleja, Julie Zackova - produtsent, Pavel Neskudla - näitleja, Jirina Krohnova - muusik, Jindrich Hoch - muusik
Q&A kestus
Seansi kestus
Kinosaal Athena Keskus, Tartu
Seanss092102 / Okupatsioon
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
7. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss100503 / Okupatsioon
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus