Pimedate Ööde filmifestivali grand prix´ võitis Saksa režissööri Andreas Kleinerti film „Armas Thomas”, mis räägib kirjanikust ja filmitegijast Thomas Braschist – rebellist, keda Ida-Saksamaal taga kiusati.
Thomas Brasch (1945–2001) oli nii elus kui loomingus tõeline mässaja, kelle tema enda lihane isa Ida-Saksa salapolitseile Stasile üles andis, kui ta korraldas pärast Praha kevadet Berliinis protestiaktsioone.
Tegu on kummardusega sellele igavesti rahutule hingele, aga ka kunstile ja mässumeelsusele.
„Võimsa loo ja biograafilise filmi meisterliku teostuse eest, mis heidab valgust ühele Saksa kirjanduse kesksele kujule,” resümeeris žürii, mida juhtis Euroopa Filmiakadeemia esimees Mike Downey.
Peaauhinnaga kaasnes esimest korda 20 000 eurot, mille pani välja Tallinna linn.
Thomas Braschi osatäitja Albrecht Schuch võitis ühtlasi parima meesnäitleja auhinna. „Uskumatult usutav tõlgendus ühest Saksamaa kõige olulisemast kunstnikust,” põhjendas žürii, nimetades „Armast Thomast” tõeliseks filmikunsti tour de force´iks.
Võidufilmi saab PÖFFi veebikinos näha kuni 12. detsembrini.
Parima režissööri ja stsenaariumi auhind läks poolakale Wojciech Smarzowskile filmi „Pulmapäev” eest – see on terav sisselõige ksenofoobse ühiskonna mõttemaailma, mis kipub unustama oma ajaloo ebameeldivaid seiku.
Parimaks naisnäitlejaks nimetas žürii kõigest 11-aastase venelanna Sofja Krugova, kes mängib Kirill Sokolovi mustas komöödias „Rebi lahti ja unusta” – ta on noorim osatäitja, kes on PÖFFi ajaloos nii kõrge auhinnaga pärjatud.
Üks maailma kuulsamaid dirigente soomlane Esa-Pekka Salonen, kes on tuntud ka heliloojana, võitis parima filmimuusika auhinna kaasmaalase Aku Louhimiehe filmi „Ootus” eest.
Parima debüütfilmi auhind läks 32-aastasele Saksa režissöörile Francesco Sossaile filmi „Teistsugused inimsööjad” eest, milles kaks Itaalia provintsis elavat meest üritavad põgeneda talutamatu argipäevareaalsuse eest – tegu on katsega tungida inimese meeleseisundi ja ihade sügavikku.
Parimaks Balti linateoseks kuulutas žürii leeduka Andrius Blaževičiuse filmi „Jooksus”.
Koos maailma filmitööstuse juhtivate suhtekorraldajate sekka kuuluva ettevõttega DDA välja antava DDA Spotlighti auhinna pälvisid tänavu Austria režissöör Sebastian Meise filmi „Suur vabadus” eest ja Lõuna-Aafrika päritolu USA režissöör Liesl Tommy filmi „Respect” eest. Auhinna eesmärk on tuua rambivalgusesse oma tegevuse või loominguga filmitööstuse mitmekesisust ja vähemusgruppide kaasamist edendanud filmitegijad.
25.Pimedate Ööde filmifestivali lõputseremoonia leidis aset Estonia kontserdisaalis.
Kuigi võitjad on selgunud, jätkub festival veel pühapäeval. PÖFFi veebikinos saab festivalifilmide valikut vaadata alates 29. novembrist.
Festivali esitlevad Elisa, Nordic Hotel Forum ja Toyota.
Žürii: Mike Downey (esimees, Suurbritannia), Francis Annan (Suurbritannia), Nisan Dağ (Türgi), Eugen Tamberg (Eesti), Piret Tibbo-Hudgins (Eesti)
Parima filmi grand prix
„Armas Thomas” (Saksamaa)
Lieber Thomas / Dear Thomas
Režissöör Andreas Kleinert
Žürii põhjendus: „Võimsa loo ja biograafilise filmi meisterliku teostuse eest, mis heidab valgust ühele Saksa kirjanduse kesksele kujule.”
Parim režissöör
Wojciech Smarzowski
„Pulmapäev” (Poola)
Wesele / The Wedding Day
Žürii põhjendus: „Lõikava teravusega paljastab režissöör praegusaegset korruptsiooni, ajaloo revisionismi ja sügavalt juurdunud vihkamist teistsuguste vastu, põimides Euroopa südames aset leidnud kuritegusid minevikus ja tänapäeval.”
Parim operaatoritöö
Emre Tanyildiz
„Ütle, kes on sinu sõbrad” (Türgi)
Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me
Režissöör Emre Erdoğdu
Žürii põhjendus: „Esteetiliselt tervikliku ja loominguliselt kindlakäelise operaatoritöö eest, mis kujutab endast õpikuväärilist näidet 16-millimeetrise filmi ammendamatutest võimalustest ja naudingutest.”
Parim stsenaarium
Wojciech Smarzowski
„Pulmapäev” (Poola)
Wesele / The Wedding Day
Režissöör Wojciech Smarzowski
Žürii põhjendus: „Kompromissitu loo ja kahe väga spetsiifilise ajalooperioodi muljetavaldava elluäratamise eest esteetiliselt terviklikus kunstiteoses.”
Parim naisnäitleja
Sofja Krugova
„Rebi lahti ja unusta” (Venemaa)
Оторви и выбрось / No Looking Back
Režissöör Kirill Sokolov
Žürii põhjendus: „Lustlikult bravuurika ja nutikalt teadliku tegelaskuju loomise eest – nooruke näitleja, kes suutis silma jääda imeliselt tugevas komöödianäitlejate ansamblis.”
Parim meesnäitleja
Albrecht Schuch
„Armas Thomas” (Saksamaa)
Lieber Thomas / Dear Thomas
Režissöör Andreas Kleinert
Žürii põhjendus: „Silmapaistev, paljukihiline ja mitmekülgne nimiroll ning uskumatult usutav tõlgendus ühe Saksamaa kõige olulisema kunstniku elust pajatavas filmis, mis on tõeline filmikunsti tour de force.
Parim muusika
Esa-Pekka Salonen
„Ootus” (Soome)
Odotus / The Wait
Režissöör Aku Louhimies
Žürii põhjendus: „Filmimuusika eest, mis pole mitte ainult vaimselt vabastav, pugedes oma emotsionaalse ehedusega publikule naha vahele, vaid peegeldab ühtlasi täiuslikult kolme peategelase sisemist kirge, armastust ja ebakindlust.”
Parim kunstnikutöö
Anna Nyitrai
„Igavesti igaveses” (Ungari)
Hatorszag / Perpetuity
Režissöör György Pálfi
Žürii põhjendus: „Põrgu apokalüptilise visiooni loomise eest futuristliku Euroopa düstoopias.”
Žürii: Jayro Bustamante (esimees, Guatemala), Elfar Adalsteins (Island), Mostofa Sarwar Farooki (Bangladesh), Paul Thiltges (Luksemburg), Evelin Penttilä (Eesti)
Parim film
„Teistsugused inimsööjad” (Saksamaa)
Altri cannibali / Other Cannibals
Režissöör Francesco Sossai
Žürii põhjendus: „Väga isikliku vaatenurga ja tugeva visuaalse käekirjaga film, innovatiivne ja värske. Stsenaarium ja näitlejatööd moodustavad suurepärase terviku selles üksinduse loos, mida jutustatakse väga tundlikult. See paneb meid kannatamatult ootama režissööri järgmist filmi.”
Eriauhinnad
„Tundmatu vesi” (Tšiili-Mehhiko)
Inmersión / Immersion
Režissöör Nicolás Postiglione
Žürii põhjendus: „Me siseneme esimestest kaadritest peale maailma, kus valitseb pinev teadmatus, mis ei lase vaatajat kuni lõpuni lahti. Kasutades meisterlikult põnevusfilmi võtteid, seatakse meid silmitsi eelarvamuste ja hirmudega, mis meie ühiskonda üha enam iseloomustab.”
„Hakkaja naine” (Prantsusmaa)
Une femme du monde / Her Way
Režissöör Cécile Ducrocq
Žürii põhjendus: „Lugu, mis on jutustatud tõelise mõistmisega – see on erakordselt tähtis, kui kaevutakse inimese hinge kõige sügavamatesse soppidesse. Lavastaja teab, kuidas panna oma suurepärane näitlejaansambel mängima nii, et tulemus poleks üheplaaniline, ainult nii saame noorukite, aga ka filmi peategelase – keskealise ema, kes tahab anda oma pojale seda, mida tal endal lapsena ei olnud – maailmale tõeliselt kaasa elada.”
Žürii: Xavier Henry-Rashid (esimees, Itaalia), Marjorie Bendeck (Saksamaa), Ben Pullen (Suurbritannia)
Parim film
„Jooksus” (Leedu-Tšehhi)
Bėgikė / Runner
Režissöör Andrius Blaževičius
Žürii põhjendus: „Aus ja mõtlema innustav teos, mis tegeleb keerulise teemaga – suurepäraste näitlejatöödega südamlik film täis energiat ja kirge.”
Žürii: Kazik Radwanski (esimees, Kanada), Juris Kursietis (Läti), Rene van Pannevis (Holland)
„Ööliblikad” (Poola)
Ćmy / The Moths
Režissöör Piotr Stasik
Žürii põhjendus: „Film, mis viib meid kontseptuaalsele teekonnale sügavale metsa, kuhu kaovad arvutimängude laagrist põgenenud poisid. Väljakutsuv, intrigeeriv ja poeetiline, täis üksikasjalikult komponeeritud kaadreid – esitamas ebamugavaid küsimusi tänapäeva ühiskonna ja selle maskuliinsuse kohta.”
Parim lühifilm
„Nad pidid ületama jõe” (Prantsusmaa)
They Were To Cross The River!
Režissöör Faeze Karimpour
Žürii põhjendus: „Film, millelt pole võimalik pilku pöörata – maailmast, mis eksisteerib väljaspool aega ja tänapäeva tavasid.”
Žürii: Ola Salwa (Poola), Aleksander Huser (Norra), Maarja Hindoalla (Eesti)
„Teised” (Poola-Prantsusmaa)
Inni ludzie / Other People
Režissöör Aleksandra Terpińska
Žürii põhjendus: „Kapitalismi ja selles üles kasvanud õõnsate inimeste söakas, tõetruu ja värskelt mõjuv kriitika.”
Žürii: Andres Põder, Justinus Ilmar Kiviloo, Marge-Maria Paas, Tõnis Kark
„Mukagali. Poeedi lahkumine” (Kasahstan)
Мyкагали / Mukagali
Režissöör Bolat Kalõmbetov
Žürii põhjendus: „See on film, mille poeetiline keel ja visuaalne rikkus võimaldab kõige tundlikumaid teemasid tõlkida inimhinge keelde. Püüd ilu ja vaimu järele ei kustu ka kõige sügavamas ideoloogias ja räsitud südames, vaid avab hoopis ukse tõeliste vaimsete väärtuste ülistamisele.”
„Sõja sosinad” (Saksamaa)
Stille Post / Whispers of War
Režissöör Florian Hoffmann
Carlos Saura ja Elle Kull
Liesl Tommy ja Sebastian Meise
Pääru Oja
Žürii: Stefani Kipani (Itaalia), Julia Jarl (Rootsi), Rasmus Merivoo (Eesti)
Grand prix
„Mänguväljak” (Belgia)
Un Monde / Playground
Režissöör Laura Wandel
Žürii põhjendus: „Oluline lugu, mida jutustatakse meisterlikult ja väga erilisel viisil lapse vaatenurgast. Karm, aga haarav, laste suurepäraste osatäitmistega.”
Eriauhind
„In limbo”
In limbo
Režissöör Aleksandr Hant
Žürii põhjendus: „Tempokas ja aus, otsekohane, naljakas ja kurb. Meisterlik kinematograafiline teekond, mis jääb kauaks kummitama.”
Euroopa lastefilmide assotsiatsiooni ECFA auhind
Žürii: Gloria Morano (Itaalia), Joe Ursell (Suurbritannia), Mikk Rand (Eesti)
Parim film
„Minu isa on vorstike” (Belgia-Holland)
Mijn Vader Is een Saucisse / My Dad is a Sausage
Režissöör Anouk Fortunier
Eriauhind
„Isegi hiired kuuluvad taevasse” (Tšehhi-Prantsusmaa-Slovakkia-Poola)
I Mysi Patrí do Nebe / Even Mice Belong In Heaven
Režissöörid Denisa Grimmová ja Jan Bubeníček