PÖFF : BNFF

Rahvusvaheline esilinastus

Pulmapäev

Ingliskeelne pealkiri
The Wedding Day
Venekeelne pealkiri
День свадьбы
Pealkirja originaal
Wesele
Režissöör
Wojciech Smarzowski
Riik
Poola
Aasta
2021
Programm
Põhivõistlusprogramm
Žanr
draama
Teema
peresuhted, sõda, reetmine, ajalugu, poliitika

Kahtlemata kõige populaarsem ja vastuolulisem Poola režissöör lõi kohalike kinokassade rekordi 5 miljoni pileti müügiga 2018. aastal, kui linastus tema film „Kler“ (võitis 3 Poola Kotka filmiauhinda). „Pulmapäeva“ edulugu algas juba 2004. aastal, kui Smarzowski debüüt leidis äramärkimist Locarno noortežürii poolt. 17 aastat ja kuus filmi hiljem (mis kirjeldavad karmilt Poola sotsiaalset reaalsust) tõmbab Smarzowski ajasilmuse kokku, pöördudes tagasi oma juurte juurde ja kutsudes meid kahele eri pulmapeole, millest üks leiab aset täna, teine minevikus.

Esmakordselt Läti-Poola koostöös valminud filmis viib visa režissöör vaataja tantsima armastuse ja vihkamisega, paljastades teravalt manipulatsiooni koledust ja meenutades meile ebameeldivaid ajaloolisi kuritegusid. Poolakast suurmeister ei karda valusalt kriipivas ja kiiretempolises draamas välja tuua ebamugavat tõde ja uurida inimlikke patte, mis ei vaja tõlget.

Kahtlane ja kasuahne, käsutava loomuga kaupmees Rysek ei jõua kõigi korruptsiooniafääridega tegeleda ja kutsub kokku tähtsa ärikohtumise vahetult enne oma viimase vindi peal raseda tütre pulmi; tütre ainsaks sooviks on aga masendavalt kodumaalt võimalikult ruttu jalga lasta. Viinast ja liiderdamisest hoogu saanud pidustusi jälgib hirmunult vanaldane patriarh Antoni Wilk, kes oli ühe tormilise pulma tunnistajaks Teise maailmasõja ajal ja koges siis esimest korda vastamata jäänud armastust.
Vähehaaval haihtuvad nähtamatud piirid ajaloo ja mälestuste vahel, paljastades ammu maha vaikitud ja maetud saladusi ja valesid, reetmisi ja soove. Seekord ootab ees tõeliselt jõhker pulmapohmell ning võimatu on hüpata uude päeva hollywoodiliku sloganiga „Kõik, mis kusagil juhtus, peab sinna jäämagi“.

Edvinas Pukšta

Režissöör
Wojciech Smarzowski
Stsenarist
Wojciech Smarzowski
Osades
Agata Kulesza, Robert Więckiewicz, Michalina Łabacz, Mateusz Więcławek, Arkadiusz Jakubik
Produtsent
Janusz Bogaczyk, Wojciech Gostomczyk, Janusz Hetman
Operaator
Piotr Sobociński Jr
Monteerija
Krzysztof Komander
Muusika
Mikołaj Trzaska
Produktsioon
Studio Metrage
Kestus
Keel
saksa, poola
Subtiitrid
eesti, inglise

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Wojciech Smarzowski

Wojciech Smarzowski (snd 1963) on teenekas Poola filmistsenarist ja -režissöör, kes õppis filmi Lódzi Riiklikus Filmikoolis ja Krakowi ülikoolis. Ta alustas karjääri videooperaatorina. Smarzowski on karjääri jooksul pälvinud neli korda parima Poola režissööri tiitli Poola Filmiakadeemia poolt (2004, 2009, 2011, 2017). Tema debüütlavastus „The Wedding“ teenis žürii eripreemia Karlovy Vary filmifestivalil, 2011. aastal valminud film „Rose“ aga grand prix’ ja publiku preemia Varssavi filmifestivalil; filmi näidati ka PÖFFil. „Pulmapäev“ on Smarzowski kaheksas film režissöörina.

Wesele (The Wedding, 2004), Dom zly (The Dark House, 2009), Roza (Rose, PÖFF 2011), Drogówka (Traffic Department, 2012), Pod mocnym aniolem (The Mighty Angel, 2014), Wolyn (Hatred, 2016), Kler (Glergy, 2018), Wesele (The Wedding Day, 2021)

Grand prix parimale filmile, stipendium 20 000 eurot Tallinna linnalt

Seansid

Saal 8 Coca-Cola Plaza
Seanss130602 / Pulmapäev
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
iSense saal Coca-Cola Plaza
Seanss130102 / Pulmapäev
Subtiitrideesti, inglise
Q&A külalisedZbigniew Chrzanowski - produtsent, Wojciech Smarzowski - režissöör, Wojciech Gostomczyk - produtsent, Janusz Hetman - produtsent, Janusz Bogaczyk - produtsent, Adam Gudell - produtsent
Q&A kestus
Seansi kestus
Kinosaal Athena Keskus
Seanss142102 / Pulmapäev
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
Saal 7 Coca-Cola Plaza
Seanss150503 / Pulmapäev
Subtiitrideesti, inglise
Q&A külalisedWojciech Smarzowski - režissöör, Zbigniew Chrzanowski - produtsent, Wojciech Gostomczyk - produtsent, Janusz Hetman - produtsent, Janusz Bogaczyk - produtsent, Adam Gudell - produtsent
Q&A kestus
Seansi kestus