Ukraina toetuseks näitab PÖFFi veebikino Ukraina filmide eriprogrammi.
Enamikku filme saab alates tänasest vaadata tasuta, kuid Ukraina filmitegijad on palunud teha oma kodumaa abistamiseks rahaline annetus.
„Igasugune abi, ka kõige väiksem, on praegu elulise tähtsusega,” ütlevad nad. „Kui meie filmid suudavad Ukraina heaks midagi ära teha, siis pole need asjata tehtud.”
Pidevalt täienev programm, mis on nähtav üle terve Eesti, jõuab vaatajate ette koostöös voogedastusplatvormiga Elisa Stage, kus PÖFFi veebikino tegutseb. Lähiajal saab osa Ukraina programmist esimest korda PÖFFi veebikino ajaloos vaadata ka Elisa Elamuse videolaenutuses.
Kavas on:
„Peegeldus" – Donbassis võetakse vangi Ukraina kirurg Serhi. Vangis olles kogeb ta õudustäratavaid stseene alandamisest ja vägivallast, inimelu väärtusetusest, mille järel tuleb uuesti õppida inimeseks olemist. Valentõn Vasjanovõtši film pälvis Veneetsia festivali esilinastusel 10-minutilise aplausi.
„Stopp, maa!" – introvertne, end autsaideriks pidav abiturient Maša elab tavalist teismelise elu, mis on korraga ilus ja väljakannatamatult raske. Katerõna Hornostai noortedraama on lüürilise alatooniga ehe sissevaade Ukraina noorte ellu, sügavalt isiklik lugu eneseavastamisest ja kannatlikkusest, mida see nõuab. Film võitis mainekal Berliini filmifestivalil noortefilmide võitlusprogrammis noortežürii peapreemia.
„Tagasi koju" - krimmitatarlasest isa tahab sõjas Venemaa vastu langenud poega matta okupeeritud Krimmi, oma ajaloolise kodumaa mulda. Nariman Alijevi sugestiivne teekonnafilm tagakiusatud krimmitatarlastest, keda on harva kinoekraanil kujutatud. Ukraina Oscari kandidaat.
„Metsikud väljad” – kes ütles, et iistern on surnud? Harkivis elav Herman naaseb vastu tahtmist kodukohta Donbassis, et võtta üle vennale kuulunud bensiinijaam, millele ihub hammast piiriülene maffia. Selle ümber laiuvad metsikud väljad on ajalooliselt esimene värav Ida teel Läände – koht, kus erinevad huvid ikka ja jälle põrkuvad. Vanas bensukas toimuvast saab Ukraina pöörase elu ja ühiskondlike suhete mudel, teravmeelne mõistujutt ajast, kus on juba aimata peagi puhkevat Donbassi sõda. Noore ukrainlase Jaroslav Lodõhini groteskne ja lõbustav, samas teravalt ühiskondlik film, mis värskendab žanri kaanoneid.
„Musta tase” - sõnadeta filmikunsti meistriteos. Viiekümnenda eluaasta künnisel olev pulmafotograaf Kostja on kogu oma elu pildistanud teiste õnne. Teda ennast näikse õnn aga maha jätnud olevat, kui tema isa insuldi saab, kass haigeks jääb ja tüdruksõber teise juurde läheb – nii kogeb ta esimest korda keskeakriisi põhjatut sügavust. Ukraina tipplavastaja Valentõn Vasjanovõtši film on korraga naljakas ja kriipiv lugu üksildusest.
„Kui puud langevad” on Marõsja Nikitjuki romantiline draama, milles segunevad postsovetlik realism ja unenäolised fantaasiaid. Ukraina kolkakülas elav Larõssa, kes on armunud nägusasse kriminaali, otsustab koos temaga põgeneda, et ahistavast keskkonnast ja eelarvamustest vabaneda, taustaks looduse metsik ilu ja värske vabaduse kuritegelik kaos. Film esilinastus 2018. aastal Berliini filmifestivalil ja samal aastal ka PÖFFil.
„Värav” on Volodõmõr Tõhhõi parajalt pöörane mõistujutt, mille puhul on raske isegi öelda, kas see on fantastiline must komöödia, õudusfilmi elementidega apokalüptiline tragöödia või hoopis midagi kolmandat. Vanaema Prisja, tema tütar Slava ja tütrepoeg Vovtšõk elavad oma igapäevast elu jumalast hüljatud Tšornobõli keelutsoonis, kus võib kohata ainult metsloomi, russalkasid ja stalkereid – maailmas, kus segunevad müütiline ja reaalne. Film esilinastus menukalt 2017. aasta PÖFFi põhivõistlusprogrammis.
„Tšerkassõ – viimase laeva vastuhakk” on tõsielusündmustel põhinev Tõmur Jaštšenko sõjadraama, mis viib Krimmi poolsaare okupeerimise algusaega, kui viimasena rivvi jäänud Ukraina miinitraaler Tšerkassõ osutas venelastele tugevat vastupanu. 2020. aastal sai Ukrainas sellest löökfilm.
„Donbass” on üks Ukraina viimase aja olulisemaid linateoseid, mille autor Sergei Loznitsa „tõlgib” nn rahvavabariikide, Donetski ja Luhanski elu kunstikeelde ja saab tulemuseks vapustava tragikomöödia. See on 13 episoodist koosnev satiiriline teekond läbi Donbassi, kus leiavad aset grotesksed, absurdsed ja koomilised sündmused, mida ei oskaks uneski ette kujutada. Film esilinastus 2018. aastal Cannes´i festivali kõrvalvõistlusprogrammis „Un Certain Regard” ja võitis parima režissööri auhinna. Filmi saab vaadata ainult 24. märtsini!
Ukraina kava täieneb jooksvalt iga nädal. Enamik filme on kavas 31. maini.
Annetada saab, helistades annetuseks loodud telefoninumbritel või kandes oma annetuse lisatud fondide arvelduskontodele.
MTÜ-le Slava Ukraini saad annetada, helistades numbritele:
9009003 - annetad 10 €
9009191 - annetad 25 €
Või tee oma annetus otse MTÜ Slava Ukraini arvelduskontole EE727700771007665845, märkides makse saajaks MTÜ Slava Ukraini ja makse kirjelduseks "Annetus".
Telefoninumbrid on seotud kodanikualgatuse korras tekkinud MTÜ-ga Slava Ukraini, kes kogub meditsiinitehnikat ja -vahendeid, riideid ja toitu, mis toimetatakse Eesti Rotary klubide hangitud kiirabiautodega otse Ukrainasse. Ühe nädalaga on Ukrainasse saadetud juba seitse autotäit humanitaarabi. See on kõige kiirem viis, kuidas annetus Ukrainasse jõuaks.
Lisaks saad Ukrainat toetada ÜRO Ukraina Humanitaarfondi või veebilehekülje @Helping.Ukraine vahendusel, mis koondab erinevaid fonde.
Filmi „Kui puud langevad” autorid on palunud annetada raha otse Euroopa Filmiakadeemiale või Euroopa Filmiakadeemia, Rotterdami filmifestivali ja Amsterdami dokumentaalfilmide festivali poolt asutatud organisatsiooni The International Coalition for Filmmakers at Risk juures tegutsevasse fondi „Emergency Fund for Filmmakers”, mis aitab hätta sattunud Ukraina filmitegijaid.
PÖFFi veebikino on aasta ringi tegutsev virtuaalne kinosaal, kus saab vaadata põnevaid ja erilisi filme – kõike seda kodust lahkumata, omaenda mugavas tugitoolikinos.
PÖFFi veebikino filmid on nähtavad ainult Eestis.