Valitsuse mahhinatsioonid avastanud lokulööja peidab end kahe ihukaitsja saatel kõrvalises maamajas.
Nii algab nimeka inglise näitleja Neil Maskelli režissööridebüüt „Vilepuhuja” – mustast huumorist kubisev põnevusdraama, mis hakkab Pimedate Ööde filmifestivalil võistlema parima debüütfilmi auhinnale.
„Väike film suure sõnumiga – täis huumorit, mis on täpselt nii must, nagu võikski oodata Neil Maskelli suguselt mehelt,” kirjutas Deadline äsja Londoni filmifestivalil esilinastunud filmi kohta.
PÖFF on esimene peatus väljaspool Ühendkuningriiki, kus see film „Tapanimekirja” ja „Härja” peaosatäitjana kuulsust kogunud autori enda esitlusel ekraanile jõuab.
Kokku osaleb PÖFFi debüütfilmide võistlusel 18 linateost, millest kümne puhul on tegu maailma- ja kaheksa puhul rahvusvahelise esilinastusega.
Tänasest algab ka esimeste, külalistega seansside piletite eelismüük, homsest saavad pileteid osta kõik soovijad. Kehtib soodushind – kuus eurot.
PÖFFi juht Tiina Lokk nimetas tänavust kava erakordselt tugevaks ja tõstis esile selle temaatilist, žanrilist ja geograafilist mitmekesisust. „Kõik need uued hääled on väga erilised ja me oleme uhked, et saame neid tervele maailmale tutvustada,” ütles ta.
Tänavune kaugeim film on pärit Uus-Meremaalt – Welby Ingsi draamas „Löök” tärkab kahe noormehe vahel armastus, millele ühiskond hästi ei vaata hoolimata sellest, et Uus-Meremaad peetakse väga tolerantseks riigiks. Tuntumatest näitlejatest teeb filmis kaasa Tim Roth.
Itaallase Marescotti Ruspoli filmi „Amuusia”, mille üheks peategelaseks on, pange tähele, viisikurt tütarlaps, on üles võtnud maailma hinnatumaid kaameramehi, Paolo Sorrentino ihuoperaator Luca Bigazzi ja selles saab näha ka prantsuse filmilegendi Fanny Ardant´i.
Leeduka Titas Lauciuse filmist „Paraad” selgub, et katoliiklikku abielu ei olegi nii kerge lahutada. Kerge pole ka USAsse immigreeruda, mis sest et kõik vajalikud dokumendid olemas – piiril toimuvast ülekuulamisest, millega üllatatakse Barcelonast tulevat abielupaari, teevad hispaanlased Alejandro Rojas ja Juan Sebastián Vásquez oma filmis „Sissepääsu lävel” tõelise põnevusdraama. Ebatavalisest kombest rentida enesele mõne olulise sündmuse puhul kaaslane, tõukub oma filmis „Topeltelu” Jaapani režissöör Enen Yo.
Kirev on programm ka žanriliselt – põnevikest komöödiateni. Korealanna Kim Jin-youngi „Teine laps” on psühholoogiline põnevusdraama, nagu ka kanadalanna Sophie Jarvise „Kuniks oksad painduvad” – Toronto festivalil esilinastunud film, mis heidab valgust inimloomuse süngetele salasoppidele. Komöödiat ja draamat sulatab kokku sakslanna Katharina Woll oma filmis „Soov olla armastatud”, slovakitari Zuzana Piussi „Tasakaalust väljas” on satiiriline komöödia ja indialase Siddharth Chauhani „Amari kvartal” absurdidraama.
Üksteist filmi on pärit Euroopast, neli Aasiast, ühe filmiga on esindatud Põhja-Ameerika, Lõuna-Ameerika ja Okeaania.
Lavastajatest on noorim 32-aastane Sophie Jarvis ja vanim 66-aastane Welby Ings.
Väljaspool võistlust, kus linastuvad teistes filmiliikides juba enesele nime teinud lavastajate esimesed pikad mängufilmid, jõuab ekraanile ka bulgaarlase Theodore Ushevi düstoopiline ulmefilm „Kuldlõige” – selle autor on üks maailma hinnatumaid animafilmilavastajaid, kelle lühifilmid on võitnud üle 200 auhinna.
DEBÜÜTFILMIDE VÕISTLUSPROGRAMM
VÄLJASPOOL VÕISTLUST
Põhivõistlusprogrammi kuulutab festival välja 20. oktoobril.
Pimedate Ööde filmifestival toimub tänavu 11.–27. novembrini.