Kirjanikud, muusikud, näitlejad ja poeedid. Üks võimsam kui teine ning kõik suuremad kui elu. Mida saaks hing veel tahta ajal, mil kultuuriveduri suunaks on teadmata määramatus ning kiiruse kehtestab hetkeline kliima.
Sellest valimist leiad kuus tänavuse PÖFFi kõige põnevamat portreed, mis hüppavad kõrge kaarega üle ümberjutustamise lati ning jõuavad igaüks omanäolise tulemuseni.
Charlotte Jane'ist
Kolmapäev, 17. nov kell 19:15, Coca-Cola Plaza
Näitleja Charlotte Gainsbourg loob kauneima portree ikoonilisest muusikust, näitlejast ja oma emast Jane Birkinist. Charlotte võtab režissööri rollis ette väljakutse kaevuda oma ema tundeilma, kus on suure armastuse ja hoolega alles hoitud ka kõik see, mida ei saa päevavalgele tuua. Cannes'i filmifestivalil esilinastunud dokumentaalfilmis toob Charlotte oma ema lavade rambivalgusest koju, millest on peagi saamas muuseum.
Mukagali. Poeedi lahkumine
Laupäev, 20. nov kell 17:45, Coca-Cola Plaza
Mukagali Makatajevit hakati tunnustama alles pärast tema surma 1976. aastal. Tänapäeval nimetatakse teda aga kasahhi kirjanduse legendiks. Lummava filmikeelega draama vaatleb Puškinit, Jesseninit, Dantet ja Shakespeare’i jumaldava Mukagali kolme viimast eluaastat. Režissöör Bolat Kalõmbetov kandis seda filmi endaga 15 pikka aastat ning esitab nüüd võimsa dramaturgiaga Nõukogude Liidu armutuid võimukoridore lõikava aususe ja ehedusega.
Vaino Vahingu päevaraamat
Laupäev, 20. nov kell 18:30, Coca-Cola Plaza
Maailma esilinastus. Külas filmitegijad
Kirjanik ja psühhiaater Vaino Vahing pidas aastatel 1968–1984 päevaraamatut, kirjutades Tartu kultuurielust, armuseiklustest, boheemlikest olengutest ja vaimsetest otsingutest. Vahingu päevaraamatut läbib idee ohverdada kunsti nimel elu. Ta provotseeris inimesi, et nad kaotaks maski, kontrolli enda üle. Rainer Sarneti lavastuslik dokumentaalfilm valgustab neid salakavalaid musti auke, mille serval Vahing balansseeris.
Maailma kõige ilusam poiss
Pühapäev, 21. nov kell 18:00, Coca-Cola Plaza
Aastal 1970 sõitis režissöör Luchino Visconti läbi pool maailma, et leida poissi, kes kehastaks tema filmis „Surm Veneetsias” Tadziot – täiuslikku ilu. Otsitu leidis ta Stockholmist – häbeliku noormehe, kellest sai pärast esilinastust maailma kõige ilusam poiss. Film ilu hinnast, laste objektiseerimisest ja sellega seotud isiklikust draamast. Euroopa Filmiakadeemia aasta parima dokumentaalfilmi auhinna kandidaat.
Armas Thomas
Teisipäev, 23. nov kell 20:00, Coca-Cola Plaza
Ida-Saksa kirjaniku ja filmimehe Thomas Braschi võitlused on vormitud poeetiliseks ja lummavaks kinematograafiliseks teekonnaks, mis räägib kunstnikust ja 20. sajandist tema elueal. Režissöör Andreas Kleinert ei järgi eluloofilmi tavapäraseid reegleid; ta on vorminud Braschi biograafiast kummarduse kunstile ja selle võimule midagi muuta. Imelise pildikeelega mustvalges filmis vahelduvad kaadrid reaalsuse ja palavikulise unenäo vahel.
u.Q.
Reede, 26. nov kell 18:30, Coca-Cola Plaza
Uku Kuudi lindistatud lugusid teatakse rohkem, kui me arvata oskame. Maryn E. Coote'i (endise Marju Kuudi) poja Uku elu viis ta Nõukogude Liidust pagulusse Rootsi, sealt edasi Los Angelese muusikastuudiotesse, siis tagasi äsja taasiseseisvunud Eestisse ning hiljem amüotroofilise lateraalskleroosiga (ALS) võideldes kõlaritesse üle terve maailma. „u.Q." on tõeliselt kaasahaarav portreefilm varalahkunud muusikust ja tema kaasajast.