PÖFF : 2021 : BNFF

Põhivõistlusprogramm

Filmimaailmas juba kanda kinnitanud autorite värsked linateosed, mis esindavad filmikunsti geograafilist, temaatilist ja stiililist mitmekesisust. Ainult maailma-, rahvusvahelised või Euroopa esilinastused.

Debüütfilmide võistlusprogramm

Tärkavate talentide esimesed filmid, mis esindavad nooruslikku lennukust, otsingulisi ideid ja julgeid vaatenurki. Filmikunsti tulevik. Ainult maailma-, rahvusvahelised või Euroopa esilinastused.

Balti filmi võistlusprogramm

Eesti, Läti ja Leedu kõige värskemate filmide valik. Harukordne võimalus näha, millega tegelevad naabrid.

Põhjusega mässajad

Eksperimentaalsemat vormi või mässumeelsemat sõnumit esindavad filmid kogu maailmast. Filmikunsti ääreala kompamine. Ainult maailma-, rahvusvahelised või Euroopa esilinastused.

Screen International kriitikute valik

Tõeline filmikunst läbi kriitiku prisma. Märgilised tööd, mille on välja valinud mainekas filmiväljaanne Screen International.

Põhivõistlusprogramm - väljaspool võistlust

Tuntud autorite filmid, mis kannavad võistlusprogrammi vaimu, kuid on juba linastunud teistel suurtel festivalidel.

Fookuses Ungari

Esinduslik valik muutuste keerises oleva Ungari uuemast ja vanemast filmikunstist.

Doc@PÖFF

Põnevad persoonid, intrigeerivad teemad, dramaatilised konfliktid. Tõsielu, mis võib olla uskumatum kui väljamõeldis.

Värsked hoovused

Sõltumatu filmikunsti kõige laiemat spektrit esindavad ja laiemale vaatajaskonnale huvi pakkuvad filmid, mis on juba esilinastunud või auhindu võitnud teistel festivalidel.

Eesti Olümpiakomitee spordifilmide programm

Sport ja film – rohkem kui lihtsalt spordifilm. Eesti Olümpiakomitee esitleb.

Öised värinad

Üle võlli fantaasia pillerkaar. Viimase aja õudus-, fantaasia- ja B-filmide paremik.

Erilinastused

Filmid, mille autoritel on festivali jaoks eriline tähendus.

Goethe Instituut esitleb: Uus Saksa film

Saksa uuema filmikunsti kõige huvitavamad esindajad.

#pöfftrending

Kõik, mis seondub elustiili ning moodsate kultuuriliste ja sotsiaalsete nähtustega. Ühiskonna suunamuutjad aktsioonis. Kultuuridokumentaalide kõrgklass.

Avafilm

Fookusprogrammist pärit linateos, mis juhatab festivali sümboolselt sisse.

Keskkonnaagentuur esitleb: PÖFFi keskkonnafilmide programm

Kliima soojeneb. Keskkond muutub. PÖFF juhib sellele tähelepanu.

TV Beats

Telesarjadele pühendatud programm, mille eesmärk on esile tõsta üha enam hägustuvaid piire väikese ja suure ekraani vahel.

Discovery Showcase

PÖFFi, Euroopa Filmiakadeemia ja FIPRESCI koostöös aset leidev uus programm. Prožektorituli suunatakse kuuele režissöörile, kes kandideerivad oma esimese pika mängufilmiga auhinnale European Discovery 2021 – Prix FIPRESCI.

Rahvusvaheline noortefilmide võistlusprogramm

Just Filmi rahvusvaheline noortefilmide võistlusprogramm toob vaatajateni uued ja huvitavad linateosed kõikjalt üle maailma. Tänavune võistlusprogramm sisaldab kokku 14 täispikka filmi ja programm on lai nii temaatiliselt kui ka geograafiliselt. Just Filmi Grand Prix annavad välja rahvusvaheline žürii ja noortežürii.

Lastefilmide võistlusprogramm

Just Filmi lastefilmide programm on mõeldud kõige pisematele filmivaatajatele, nende vanematele ja vanavanematele. Sellest programmist leiab lõbusaid muinasjutte, palju toredaid seiklusi ja ootamatuid juhtumisi. Tänavu toome kinolinale ka Rootsi lastefilmide eriprogrammi, mille raames seiklevad kinolinal nii Astrid Lindgreni raamatutest tuttavad tegelased kui ka Rootsi kino uuemate teoste kangelased. Kõige pisematele mõeldes on mitmed filmid dubleeritud eesti keelde.

Lapse õiguste programm

Just Filmi lapse õiguste programm koosneb laste ja noorte elu käsitlevatest filmidest. Kõigi filmide peategelased on lapsed ja noored, kes enda sisemaailma alles avastavad. Keeruliste valikute tegemisel on neile toeks vanemad, kuid mõnikord tuleb neil olulisi otsuseid vastu võtta ka üksinda. Loomulikult rõõmustavad nad oma suurte ja väikeste kordaminekute üle ning tunnevad kurbust ebaõnnestumiste korral. Lapse õiguste filmiprogrammi on aidanud kokku panna Õiguskantsleri Kantselei, Justiitsministeerium, Sotsiaalministeerium, Sotsiaalkindlustusamet ning Lastekaitse Liit. Lapse õiguste programm linastub Just Filmi kavas 11. korda ning programmi kuuluvad filmid on soovituslikud alates 12. eluaastast. Kõrgema vanusesoovituse info on toodud välja konkreetsete filmide juures.

Noortefilmide programm

Noorteprogramm on ülevaade möödunud aasta parimatest linateostest, mis on erinevatel noortele suunatud festivalidel auhindu korjanud ja tähelepanu pälvinud.

Lastefilmide programm

Just Filmi lastefilmide programm on mõeldud kõige pisematele filmivaatajatele, nende vanematele ja vanavanematele. Sellest programmist leiab lõbusaid muinasjutte, palju toredaid seiklusi ja ootamatuid juhtumisi. Tänavu toome kinolinale ka Rootsi lastefilmide eriprogrammi, mille raames seiklevad kinolinal nii Astrid Lindgreni raamatutest tuttavad tegelased kui ka Rootsi kino uuemate teoste kangelased. Kõige pisematele mõeldes on mitmed filmid dubleeritud eesti keelde.

Teadus360°

Just Film ja Eesti Teadusagentuur on kuuendat aastat järjest koostanud eriprogrammi, mis toob vaatajateni parimad teadusdokumentaalid. Programmi eesmärk on avastada maailma ja universumit, õppida tundma keemia-, füüsika-, ja bioloogia nähtused ning keerukaid matemaatika valemeid, ennekõike aga mõista, kuidas toimib elu meie ümber. Selle aasta programm on suuresti pühendatud inimese ja keskkonna teemadele. Tänu teadusele suudame maailma paremini mõista, hoida ja seeläbi inimeste elukvaliteeti parandada. On, mida avastada!

ECFA võistlusprogramm

ECFA (Euroopa Lastefilmide Assotsiatsioon) võistlusprogramm toob esile Euroopa lastefilmid ning annab eritähelepanu noortele suunatud kvaliteetfilmidele. Mitmed Euroopa laste- ja noortefilmide festivalid, kes on ECFA liikmed, kutsuvad iga-aastaselt kokku rahvusvahelise, filmiprofessionaalidest koosneva erižürii, kes valib oma programmist ECFA auhinna võitja. Iga ECFA žüriiga festival edastab oma võitja ning need filmid hakkavad konkureerima iga-aastasele ECFA üldauhinnale - Euroopa parim lastefilm. Auhind antakse alati üle Berlinale filmifestivalil. ECFA auhinda hakati välja andma 2011. a ja tänaseks on sellest filmitegijate seas saanud mainekas auhind.

DOC@Just

Just Filmi dokumentaalfilmide programmist leiab peamiselt filme ekstreemspordist, muusikast, tantsust, sotsiaalmeediast, aga ka maailmas hetkel aktuaalsetest teemadest või suundadest. Avastage maailma läbi dokumentaalfilmide!

#noorfilmitegija

Programmi raames jõuavad kinolinale Eesti koolinoorte tehtud filmid, mis on valminud PÖFFi ja Just Filmi stipendiumikonkursi jooksul. Võimalus kogeda, mida noortel endil öelda on ning toetada nende pingutusi ja eneseväljendust.

KOOLITANTS@Just

Noorte- ja lastefilmide festival Just Film toob koos Festivaliga Koolitants kinoekraanile kolmteist noorte osalusel valminud lühitantsufilmi. Tantsufilmide programmis KOOLITANTS@Just osalevad tantsufilmid on valminud Tallinna ja Tartu tantsu- ja üldhariduskoolide juures.

Rootsi lastefilmid Just Filmil

Tänavu toome kinolinale Rootsi lastefilmide eriprogrammi, mille raames seiklevad kinolinal nii Astrid Lindgreni raamatutest tuttavad tegelased kui ka Rootsi kino uuemate teoste kangelased.

Mudilaste kinoseanss

Just Filmi mudilaste kinoseanss on mõeldud kõige pisematele filmivaatajatele, nende vanematele ja vanavanematele. Sellest programmist leiab lõbusaid muinasjutte, palju toredaid seiklusi ja ootamatuid juhtumisi. Filmi dubleeritakse kinosaalis eesti keelde.

Shorts Anima võistlusprogramm

Kuidas liikuda ideaalsest perekonnast maailma lõpuni? Selle aasta võistluse lühianimafilmid näitavad värske pilguga (ja prillidega) meie maailma nii väikeses kui ka suures perspektiivis. Mõnikord on nad liiga uljad, rääkides maailmalõpu üleelamisest vaid paari minutiga ja mustvalgelt; teinekord on nad liiga naljakad, meenutades meile, et kunst ja ka kunstnikud ise ei ole peidus ilusa sisu taga, vaid nad on lihast ja luust inimesed – ja neil on ellujäämiseks iseend vaja. Uudishimulikud, energilised, keerukad, kuid samastutavad, esteetiliselt mitmekesised, need võivad olla lood täiskasvanuikka jõudmisest, suhetest, sotsiaalsest vastutusest, poliitikast ja demokraatiast või lihtsalt absurd ja ootamatused. Reaalsuse ja abstraktsuse koosmõju on tugev ning rännakul isikliku tõeni (mis ei ole kunagi traditsiooniline) leidub alati arvukaid ebaharilikke, kuid tabavaid juhtumisi. Naudi! Vassilis Kroustallis

Shorts Lühifilmi võistlusprogramm

Maailm tundub endiselt väike. Kuigi paljud meist liiguvad mingit tüüpi normaalsuse suunas – mida iganes „normaalne“ tänapäeval tähendab – on lõputud isolatsiooni ja eraldumise perioodid muutnud elu näiliselt piiratumaks ning hapramaks. Kuid kino – ja PÖFF Shorts rahvusvahelise võistluse filmid – tuletab meile meelde, et sellel suurel imesid täis planeedil on veel terve inimeste kogukond. Et on inimesi, kellega me oleme vaatamata erinevustele ühendatud, ja kelle lood näitavad meile, et lõppude lõpuks on isolatsioon ajutine. Kuigi programmis tuleb jutuks ka pandeemia, meenutavad siinsed filmid meile, et inimkonna igapäevased katsumused jätkuvad. Veel on armastust, mida leida, ja südameid, mida murda. Veel on suurfirmasid, kelle vastu võidelda, ja surma, millega silmitsi seista. Veel on mõistatusi, mida lahendada, ja rõõmu ning naeru, mida kogeda. Stiilide ja žanrite valikuga süngetest draamadest lõbusate komöödiateni, väikese põikega maagilisse realismi, tuletavad rahvusvahelise võistlusprogrammi hämmastavalt andekad filmitegijad meile pidevalt meelde, et oleme ikkagi koos, isegi kui tunneme end üksteisest kaugel. Laurence Boyce ja Tara Karajica

Shorts New Talents võistlusprogramm: anima

New Talents programmi parim osa on see, et sa ei tea kunagi, mida oodata. Nendel tärkavatel kunstnikel on oma värske arusaam filmitegemisest. Režissöörid sõna otseses mõttes animeerivad ja visualiseerivad igapäevaelu tõuse ning mõõnu fantaasiaküllaselt ja loovalt. Programm on metsik, ent sidus segu eri žanritest ja tehnikatest, väga isiklikest ja intiimsetest dokumentaalidest eksperimentaalsete lähenemiste ja täiesti väljamõeldud lugudeni. On raske ette kujutada paremat kunstilist vormi kui animatsioon, et väljendada toakaaslastega väikeses boksis elamise katsumusi või äärelinnaelu sürreaalsust. Me kõik teame seda kuuma suvepäeva, kui õues söömiseks on ideaalne ilm, ent herilased tahavad samuti maiustustest suutäit saada. Pered ja suhted mängivad nendes animatsioonides suurt rolli, olgu lugu siis meeleheitlikust armastusest või toimugu tegevus postapokalüptilises maailmas. Ja kes oleks osanud arvata, et poekoti tänavale kukutamisel võivad olla nõnda tõsised tagajärjed?

Shorts New Talents võistlusprogramm: lühifilm

Mõnikord arvatakse, et sõnapaar „uued talendid“ (new talents) viitab kogemuse ja pädevuse puudumisele. Nagu oleksid New Talents lühifilmide võistlusprogrammi filmid kuidagi vähem rafineeritud ja lihvitud. See pole sugugi nii. Asjaga kursis olevad inimesed teavad hästi, et New Talents pakub nimekirja filmidest, millel on värske visioon, küps filmikeel ja julge autorihääl, mis jääb veel aastateks filmimaailma kõlama. Selle programmi filmitegijad kajastavad moodsa aja mitmeid tahke, nende hulgas vanemlust, keskkonnateemasid ja kapitalismi, ning nad teevad seda viisil, mis tuletab meile meelde lühifilmide tohutut võimu. Hoolimata lühikesest kestusest räägivad need meile palju inimloomusest ja sellest, millises seisus meie maailm praegu on. Kuna kõigil programmi filmitegijatel on kindel arusaam, kuidas lühifilmi formaati kõige paremini tööle panna, on 2021. aasta New Talents programm otsekui sõit meeliülendava jutustamise Ameerika mägedel koos võrratute filmitegijatega, kel tasub kindlasti ka tulevikus silma peal hoida.

Shorts Rahvuslik võistlusprogramm

Rahvuslik võistlusprogramm hellitab ja esitleb ka sel aastal vanade talentide kõrval noori ja värskeid Eesti filmitegijaid, rõhutamaks kuivõrd pungil on meie pisikene riik loomingulistest inimestest, kes kasutavad enda väljendamiseks nii mängufilmi, dokumentaali kui ka animatsiooni. Programmis on väga erineva tonaalsusega filme, ent need kõik peegeldavad eestlasliku tundlikkuse eri külgi. Draamad on tihtipeale sünged ja traagilised, kuid filme läbib ühise joonena sürreaalsuse puudutus ja must huumor. Dokumentaalid on otsekohesed ja paljastavad, kuid neis leidub ka õrnust ja südamlikult inimlikke tundeid. Samuti kohtuvad tänavuses võistlusprogrammis kogenud tegijad ja noored animatsioonikunstnikud, kelle traditsiooniline ja imetletud ekstsentrilisus ning veidrused segunevad traumade ja teravate olukordadega. Esiplaanil on alati kogukond ja inimesed, kelle elu võimendatakse, dokumenteeritakse ja hävitatakse. Eestis ollakse endiselt filmitegemisest elevil ja uus põlvkond on valmis jätma oma jälge riigi kinoajalukku. Rahvusliku võistlusprogrammi filmid pakuvad suurepärast võimalust näha, kust kõik alguse saab.

Shorts Lasteanima võistlusprogramm

Tänavused animafilmid lastele on seiklusi täis. Seilatakse merel ja liueldakse alla veepargi järskudest torudest. Lihtsatest suvemõnudest võib aga saada tähtis õppetund. Me veedame aega õhus ja õpime sulgkergelt lendama. Saame teada, et animeeritud ekskursioon loomaaias võib kujuneda hoopis teistsuguseks, kui me harjunud oleme. Võtame julguse kokku ja suundume metsa, et uurida lähemalt looduse võlusid. Laseme vahelduseks hoopis lastel täiskasvanuid harida ja õpime, kuidas võtta omaks karmatut uudishimu. Pidage meeles – kui te mõne seikluse ajal ära eksite, siis ärge mitte mingil juhul paigast liikuge! Filmid linastuvad eestikeelse dublaažiga.

Doc@Shorts

Ükskõik kui palju ka ei üritaks, reaalsuse eest pole võimalik põgeneda. Küll aga on võimalik täielikult muuta oma nägemust reaalsusest. Ehk on just lühidokumentaal parim vahend avardamaks oma arusaamu suurest ja tundmatust maailmast. See annab suurepärase võimaluse astuda oma naabrite kingadesse ilma, et peaks nendes kuigi kaua ringi käima.

Shorts Panoraam

Rahustav merevaade, tuulte teritatud mäed, õõtsuv metsatukk? Või hoopis pilguheit kellegi sügavaimatesse hingesoppidesse? Parima vaate maailmale saab ikka kinoekraanilt, kus on kõike seda ja rohkemgi. Inspireerituna Pimedate Ööde filmifestivali fookusest ning sellest, mida on meie jaoks oluline esile tõsta, heidab Panoraam valgust maailma hetkeolukorrale, et esitada vaatajale väljakutse ning teda innustada. Selleaastane programm käib ära Ungaris, näitab uusi auhinnatud Euroopa lühifilme ning legendaarset Eesti animatsiooni.

Shorts Alternatiivid

Järjekindlalt sama raja tallamine ei vea mõnikord välja. Lühivormide mängumaalt leiab kavalat žanrikino, lummavat tantsufilmi ja uusi, inspireerivaid vaatepunkte meie maailmale. Alternatiivid on julge ja pretensioonitu avastusrõõm sellest, kui kaugele ja madalale, sügavale ja pööraseks me suudame minna.

Kinoffi Põhiprogramm

KinoFF põhiprogrammi kuuluvad Vene filmimaailma värksemad teosed, sh Kannide, Veneetsia ja Venemaa prestiižseima filmifestivali Kinotavr parimad palad.

KinoFF lühifilmide programm

Rahvusvaheline naiste õiguste, vähemusrahvuste identiteeti ja elule pühendunud lühifilmide programm.