Põhivõistlusprogramm

Filmimaailmas juba kanda kinnitanud autorite värsked linateosed, mis esindavad filmikunsti geograafilist, temaatilist ja stiililist mitmekesisust. Ainult maailma ja rahvusvahelised esilinastused.

Debüütfilmide võistlusprogramm

Tärkavate talentide esimesed filmid, mis esindavad nooruslikku lennukust, otsingulisi ideid ja julgeid vaatenurki – filmikunsti tulevik. Ainult maailma ja rahvusvahelised esilinastused.

Kriitikute valikud võistlusprogramm

Filmikunsti kõige värskemad hoovused läbi kriitiku prisma. Mõeldud nõudlikule maitsele. Ainult maailma- ja rahvusvahelised esilinastused.

Põhjusega mässajad võistlusprogramm

Eksperimentaalsemat vormi või mässumeelsemat sõnumit esindavad filmid kogu maailmast. Filmikunsti ääreala kompamine. Ainult maailma-, rahvusvahelised või Euroopa esilinastused.

Balti filmi võistlusprogramm

Eesti, Läti ja Leedu kõige värskemate filmide valik. Harukordne võimalus näha, millega tegelevad naabrid.

Põhivõistlusprogramm - Väljaspool võistlust

Filmid, mis kannavad võistlusprogrammi vaimu, kuid on juba linastunud teistel suurtel festivalidel.

Põhjusega mässajad - Väljaspool võistlust

Eksperimentaalsemat vormi või mässumeelsemat sõnumit esindavad filmid kogu maailmast, mis on linastunud juba teistel festivalidel.

Kriitikute valikud - Väljaspool võistlust

PÖFFi ajalooga tihedasti seotud nimekate autorite uued filmid, mis on meile olulised, aga juba linastunud mõnel teisel festivalil.

Avafilm

Fookusprogrammist pärit linateos, mis juhatab festivali sümboolselt sisse.

Gaalalinastused

Kauaoodatud filmid. Kõige säravamad staarid. Rõhutatud pidulikkus.

Fookuses: Jugoslaavia must laine

Filmiajaloo vähetuntud, aga väga intrigeeriv peatükk – 1960–1970ndate Jugoslaavia filmi uus laine, mis käsitles vormiliste otsingute kaudu sotsialistliku ühiskonna tabuteemasid ja inimese pimedamat poolt.

Fookuses: Serbia ja lähinaabrid

Balkani poolsaare filmisillad. Serbia ja tema peamised koostööpartnerid Horvaatia, Montenegro, Põhja-Makedoonia ja Sloveenia aktsioonis. Esinduslik valik viie riigi värskest filmikunstist.

Vana kuld. Klassika ärkab ellu

Restaureeritud ja ellu äratatud filmid lähemalt ja kaugemalt. Põnevad külalised ja uued vaatenurgad.

Erilinastused

Filmid, mille autoritel on festivali jaoks eriline tähendus.

Luubi all: Hispaania viskab viis!

Viis tähtfilmi – Almodóvarist Amenábarini – viiendat korda Euroopa Liidu nõukogu eesistujariigiks oleva Hispaania auks, üks igast kümnendist.

Festivalide paremik

Maailma filmikunsti koorekiht. Filmid, mis on juba esilinastunud või auhindu võitnud teistel nimekatel festivalidel.

Screen International kriitikute valik

Tõeline filmikunst läbi kriitiku prisma. Märgilised tööd, mille on välja valinud mainekas filmiväljaanne Screen International.

Doc@PÖFF

Põnevad persoonid, intrigeerivad teemad, dramaatilised konfliktid. Tõsielu, mis võib olla uskumatum kui väljamõeldis.

Lilled ei vaiki. Valgevene vastupanufilmid

Valgevene opositsioonilised filmitegijad aktsioonis. Koostöös filmifestivaliga Northern Lights.

Öised värinad

Üle võlli fantaasia pillerkaar. Viimase aja õudus-, fantaasia- ja B-filmide paremik.

Teadus360°

Teadus on põnev. Teadus on imeline. Inimkonna aktuaalsed probleemid läbi teaduse vaatevinkli. Koostöös Eesti Teadusagentuuriga.

Eesti Olümpiakomitee spordifilmide programm

Sport ja film – rohkem kui lihtsalt spordifilm. Eesti Olümpiakomitee esitleb.

Euroopa roheline pealinn 2023 esitleb: PÖFFi keskkonnafilmide programm

Kliima soojeneb. Keskkond muutub. PÖFF juhib sellele tähelepanu. Euroopa rohelise pealinna tiitel ei ole Tallinna jaoks lõppeesmärk, vaid võimalus veelgi rohkem panustada jätkusuutliku rohelise maailmalinna ehitamisesse. Meie jaoks tähendab roheline pealinn seda, et Tallinn on säilenõtke ja kaasav linn, kus inimesed ja linn tegutsevad koos selle nimel, et luua paremat linnaruumi ning toetada keskkonnasõbralikku ja jätkusuutlikku eluviisi. Sellest on välja kasvanud ka soov tuua selleaastasele PÖFFile keskkonnafilmide programm, et tõsta inimeste teadlikkust keskkonnateemadest.

TV Beats

Telesarjadele pühendatud programm, mille eesmärk on esile tõsta üha enam hägustuvaid piire väikese ja suure ekraani vahel.

PÖFF Expanded: Tallinna Fotokuu

Rahvusvaheline kunstnikufilmide programm, mis keskendub 2023. aastal koosloomise dünaamikale ja avardab filmikunsti piire isiklike, esseistlike, performatiivsete ja spekuleerivate lähenemistega. Koostöös Tallinna Fotokuu kaasaegse kunsti biennaaliga.

Rahvusvaheline noortefilmide võistlusprogramm

Just Filmi rahvusvaheline noortefilmide võistlusprogramm toob vaatajateni uued ja huvitavad linateosed kõikjalt üle maailma. Tänavune võistlusprogramm on lai nii temaatiliselt kui ka geograafiliselt. Just Filmi Grand Prix annavad välja rahvusvaheline žürii ja noortežürii.

Lastefilmide võistlusprogramm

Just Filmi lastefilmide võistlusprogramm on mõeldud filmivaatajatele vanuses 10-13, nende vanematele ja vanavanematele. Programm pakub noortele filmihuntidele aasta jooksul loodud koguperefilmide parimaid palasid. Mitmed filmid on dubleeritud eesti keelde.

Mudilaste võistlusprogramm

Just Filmi mudilaste võistlusprogramm on mõeldud kõige pisematele filmivaatajatele, nende vanematele ja vanavanematele. Sellest programmist leiab lõbusaid muinasjutte, palju toredaid seiklusi ja ootamatuid juhtumisi. Kõige pisematele mõeldes on mitmed filmid dubleeritud eesti keelde.

Noortefilmide programm

Noorteprogramm on ülevaade möödunud aasta parimatest linateostest, mis on erinevatel noortele suunatud festivalidel auhindu korjanud ja tähelepanu pälvinud.

Lastefilmide programm

Just Filmi lastefilmide programm on mõeldud filmivaatajatele vanuses 10-13, nende vanematele ja vanavanematele. Programm pakub noortele filmihuntidele aasta jooksul loodud koguperefilmide parimaid palasid. Mitmed filmid on dubleeritud eesti keelde.

Mudilaste kinoseanss

Just Filmi mudilaste kinoseanss on mõeldud kõige pisematele filmivaatajatele, nende vanematele ja vanavanematele. Sellest programmist leiab lõbusaid muinasjutte, palju toredaid seiklusi ja ootamatuid juhtumisi. Kõige pisematele mõeldes on mudilaste kinoseansid dubleeritud eesti keelde.

Lapse õiguste programm

Just Filmi lapse õiguste programm koosneb laste ja noorte elu käsitlevatest filmidest. Kõigi filmide peategelased on lapsed ja noored, kes enda sisemaailma alles avastavad. Keeruliste valikute tegemisel on neile toeks vanemad, kuid mõnikord tuleb neil olulisi otsuseid vastu võtta ka üksinda. Loomulikult rõõmustavad nad oma suurte ja väikeste kordaminekute üle ning tunnevad kurbust ebaõnnestumiste korral. Lapse õiguste filmiprogrammi on aidanud kokku panna Õiguskantsleri Kantselei, Justiitsministeerium, Sotsiaalministeerium, Sotsiaalkindlustusamet ning Lastekaitse Liit. Lapse õiguste programm linastub Just Filmi kavas 13. korda.

ECFA võistlusprogramm

ECFA (Euroopa Lastefilmide Assotsiatsioon) võistlusprogramm toob esile Euroopa lastefilmid ning annab eritähelepanu noortele suunatud kvaliteetfilmidele. Mitmed Euroopa laste- ja noortefilmide festivalid, kes on ECFA liikmed, kutsuvad iga-aastaselt kokku rahvusvahelise, filmiprofessionaalidest koosneva erižürii, kes valib oma programmist ECFA auhinna võitja. Iga ECFA žüriiga festival edastab oma võitja ning need filmid hakkavad konkureerima iga-aastasele ECFA üldauhinnale - Euroopa parim lastefilm. Auhind antakse alati üle Berlinale filmifestivalil. ECFA auhinda hakati välja andma 2011. a ja tänaseks on sellest filmitegijate seas saanud mainekas auhind.

Just Film x Koolitants

Noorte- ja lastefilmide festival Just Film toob koos festivaliga Koolitants kinoekraanile noorte osalusel valminud lühitantsufilmid. Tantsufilmide programmis KOOLITANTS@Just osalevad tantsufilmid on valminud Tallinna ja Tartu tantsu- ja üldhariduskoolide juures.

#noorfilmitegija

Programmi raames jõuavad kinolinale Eesti ja rahvusvaheliste koolinoorte tehtud filmid, mis on valminud PÖFFi ja Just Filmi stipendiumikonkursi jooksul. Võimalus kogeda, mida noortel endil öelda on ning toetada nende pingutusi ja eneseväljendust.

Shorts Lühifilmi võistlusprogramm

Lühifilmi võistlusprogramm mässab ebaõiglase maailma vastu. See jälestab julmust, väljendab oma sõjavastast meelsust ning kisendab pikalt öhe katkistest süsteemidest ja lokkavatest eelarvamustest, mis näivad paratamatult tänapäeva maailma juurde kuuluvat. Ent ometi räägib programm ka armastusest ja sellest, et armastus suudab luua parema tuleviku. Et sõprusest ja perekonnast võib leida turvatunnet. Et me suudame vihast üle saada. Et alati on lootust saada paremaks, kui me juba oleme. Mõne siinse filmi tegevus toimub rahu ja vaikuse ilmas, uurides ja puurides hoolikalt inimolemust. Teised lendavad otse peale – need mäslevad heli-, värvi- ja raevukombinatsioonid panevad meid maailma uue pilguga vaatama. Maailmale on tihtipeale omased kaos ja teadmatus, kuid kõik need lühifilmid aitavad seda maailma pisut paremini mõista, erutades meie meeli ja pakkudes vaimutoitu.

Shorts Anima võistlusprogramm

Realismist sürrealismi ja abstraktsioonini – kõik anima võistlusprogrammi filmid hiilgavad nii sisu kui ka vormiga. 2D- ja 3D-animatsioonide ning nukufilmide valikus võtavad tegelaskujud loomade kuju, et väljendada seda, mida inimesed väljendada ei suuda. Nad suunavad tähelepanu hääbumisohus suhetele. Nad räägivad naiselikkusest ja emadusest ning söandavad käsitleda ühiskondlikke probleeme. Filmide stiil varieerub ekspressiivsest minimalistlikuni ning nende režissöörid ehitavad sildu hea uue internetiilma ja meie vana lõpuni avastamata tavamaailma vahele. Vaid üheainsa hingetõmbega võib samastuda armunud nunnade, geimeeste ihade, ärevate kunstnike ja ületöötanud sportlastega. Filmid on ühteaegu julged ja vaimukad ning kõigis neis väljendub lähedusevajadus, olgu tegemist siis mõne Kreeka jumala või hariliku armsa lehmaga. See kõik on animapubliku silmades.

Shorts New Talents võistlusprogramm: anima

Kui su kehas pole ühtki luud või see on üleni kaetud pehme värvilise karvaga, on see linastus täpipealt sulle! PÖFF Shortsi New Talents anima võistlusprogramm pakub julget, ootamatut ja värsket käsitlust kunstivormist, mis ei tunne piire. Alati on huvitav jälgida, kuidas noored filmitegijad maailma näevad ning millised on trendid ja teemad, mis neid innustavad. Isiklikust lähenemisest fantaasia ja vabas vormis väljendusviisini – need animatsioonid käsitlevad aktuaalseid teemasid, nagu põgenikekriis, underground-kultuurid ja jõhkrad aristokraatlikud aja veetmise viisid. Ennekõike on see hoolikalt kokku pandud filmivalik üksikasjalik pilguheit inimkonnale. Traagilised, naljakad ja kummalised lood õpetavad meile taas kord, et suurem kõigest muust on armastus. Lämmatav armastus.

Shorts New Talents võistlusprogramm: lühifilm

Tänavuse New Talents programmi filmides räägivad eri maailma paigust pärit noored autorid kaotustest ja identiteediotsingutest, nad pakuvad sündmuste talletamiseks alternatiivseid mooduseid ja esitavad väljakutseid juba teada-tuntud loo jutustamise traditsioonile. Selle programmi filmitegijate lood otsivad viise, kuidas status quo’d segi lüüa ja vaatajatele meelde tuletada, et tegelik võim midagi muuta peitub neis endis. Uute filmitegijate teoste läbiv joon on valikuvabadus. Võitle või ole vaikiv tunnistaja. Mässa või lepi tegelikkusega. Filmid jutustavad valikutest, mis kujutavad endast julgustükke, kuid samuti ka neist, mis meile vastu tahtmist peale surutakse. Kõigi nende kunstiliste käsitluste ilu peitub nende oskuses kujutada heas tasakaalus kaastunnet ja vaenulikkust lõõmava maailma vastu ning nende ühises visas lootuses, et viimane sõna jääb alati meie inimlikkusele.

Shorts Rahvuslik võistlusprogramm

Sama kindlalt nagu Eesti metsad on rohelised ja talved karmid ent kaunid on ka Eesti lühifilmidel oma sõnulseletamatu võlu. See on irooniline, et tihtipeale (ülekohtuselt) liigses tagasihoidlikkuses süüdistatud rahva seas leidub filmitegijaid nii mängufilmi, dokfilmi kui ka animatsiooni valdkonnas ning nende looming on tugevalt empaatiline, alati omanäoline ja julgelt inimlik. 2023. aasta rahvuslik võistlusprogramm juhatab meid sünnist surmani ühes tavapäraste armastuse ja konflikti keerdkäikudega, mille vahele mahub ka abstraktsust. Käsitletakse nii Eesti riigi kui ka inimkonna minevikku, olevikku ja tulevikku ning meie ees rulluvad lahti realism, maagia, elegantne mustvalge pilt ja vikerkaaretoonides värvidemäng. Nagu alati, tuleb palju filme Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi ja Eesti Kunstiakadeemia tudengitelt – programm suunab rambivalguse noortele tulevikutalentidele. Kuid samuti leidub siin vanu meistreid ning kõik nad kokku moodustavad peadpööritava kompoti Eesti mängufilmi, animatsiooni ja dokumentaalfilmi imedest.

Shorts Lasteanima võistlusprogramm

Sea end valmis – me viime sind rännakule, kus kohmakad tegelased avastavad oma salajased anded, vaprad kangelased päästavad päeva ja naljakad lapsepõlvehirmud muutuvad naeratusteks. Uurime, kui imeline on midagi avastada, kaitsta salajasi aardeid ja jagada südantsoojendavaid kasvuhetki. Oled tunnistajaks igapäevaelule, mis võtab ootamatud pöörded, leiad põlvkondadevahelisi sidemeid ja sukeldud fantaasimaailmadesse, kus kujutlusvõimel pole piire. Liitu animategelastega nende hirmpõnevatel seiklustel, saa väärtuslikke õppetunde ja luba naerul päev helgemaks muuta. Ära jää ilma meie filmifestivali võluvast valikust – see pühitseb loomingulisust ja lusti, mida jumaldavad igas vanuses lapsed! Filmid linastuvad eestikeelse dublaažiga.

Lühikesed mässajad

Absurdimaigulisele maailmale saab vastu ikka ja ainult absurdiga. Siinsed mässajad ja nende lühifilmid uurivad läbi välise sürrealismiprisma maailma, milles me elame, käsitledes loomekihku, ajalugu ja mälu julges ja provokatiivses võtmes. Mõned filmid on satiirilised, teised šokeerivad, mõned mõtlikud, teised vastuolulised, kuid alati panevad nad mõtlema ja lubavad näha asju hoopis teisest vaatenurgast. Käesolevad filmid osalevad Pimedate Ööde filmifestivali võistlusprogrammis „Põhjusega mässajad”, mis on pühendatud tavapärase filmitootmise võtteid trotsivatele linateostele. Valikust leiab nii tunnustatud filmikunstnikke kui ka uusi tegijaid, kes hakkavad tulevikus kindlasti kinomaailmas ilma tegema. Igal osaleval lühifilmil on võimalus võita Põhjusega mässaja lühifilmi eriauhind.

Doc@Shorts

Halvad uudised: ükskõik kui palju me ka ei üritaks, reaalsuse eest pole võimalik põgeneda. Küll aga saab lühidokumentaalidega muuta oma nägemust olemasolevast, andes suurepärase võimaluse astuda naabrite kingadesse, ilma et peaks neis kuigi kaua ringi käima. Väike hoiatus: programm võib esile kutsuda suurenenud empaatiat ja rännuhimu.

Shorts Panoraam

Kas eelistaksid rahustavat merevaadet, tuulte teritatud mägesid, õõtsuvat metsatukka? Või hoopis pilku kellegi sügavaimatesse hingesoppidesse? Parima vaate maailmale saab ikka kinoekraanilt, kus on kõike seda ja rohkemgi. Panoraam heidab kogumikega valgust maailma hetkeolukorrale, pakkudes vaatajale väljakutseid ning inspiratsiooni.

Shorts Alternatiivid

Järjekindlalt sama raja tallamine ei vea mõnikord välja. Lühivormide mängumaalt leiab kavalat žanrikino, lummavat tantsufilmi ja uusi, inspireerivaid vaatepunkte meie maailmale. Alternatiivid on julge ja pretensioonitu avastusrõõm sellest, kui kaugele ja madalale, sügavale ja pööraseks me suudame minna.

KinoFF lühifilmide programm

Rahvusvaheline naiste õiguste, vähemusrahvuste identiteeti ja elule pühendunud lühifilmide programm.

Öökino

Legendaarsest "Öökino" programmist, mis annab unistele särtsu ja unetutele kosutust, leiab „Vitamiinilaksu” komöödiaid, lühikesi õuduslugusid HÕFFilt ning palju-palju hullumeelsust.