Žürii

Põhivõistlusprogrammi žürii

Ildikó Enyedi

Ildikó Enyedi

Ungari

Režissöör

Ildikó Enyedi, Oscarile kandideerinud filmirežissöör, alustas oma karjääri kontseptsiooni- ja meediakunstnikuna. Ta tegutses kunstirühmituses Indigo ja Balázs Béla Stuudios, mis oli ainus sõltumatu filmistuudio Ida-Euroopas enne 1989. aastat. Liikunud edasi režii ja stsenaristika juurde, kirjutas ja lavastas ta kuus täispikka mängufilmi ja mitu lühifilmi, millega ta on võitnud kokku üle viiekümne rahvusvahelise auhinna. Tema film „Minu 20. sajand" (1989) valiti 12 kõigi aegade parima Ungari filmi ja The New York Timesi aasta kümne parima filmi hulka ning „Ihust ja hingest” (2017) võitis Berlinalel Kuldkaru ja kandideeris Oscarile. Cannes’is esilinastunud „Minu abikaasa lugu” oli 2021. aastal PÖFFi avafilm. Ildikó Enyedi on pälvinud Balázs Béla nimelise filmiauhinna ja on pälvinud Ungari Presidendilt teeneteristi. Ta on Euroopa ja Ameerika Filmiakadeemia liige.

Hayedeh Safiyari

Hayedeh Safiyari

Iraan

Monteerija

Hayedeh Safiyari on Iraani filmimonteerija ja Ameerika Filmiakadeemia liige. Enamik tema monteeritud filme on lavastanud rahvusvaheliselt tuntud režissöörid nagu Bahram Beyzai, Bahman Ghobadi, Reza Dormishian, Shahram Alidi ja Mani Haghighi. Tal on pikaajaline koostöö Iraani režissööri Asghar Farhadiga, kelle kaks Hayedehi monteeritud filmi „Lahutus” (2011) a „Müügimees” (2016), on pälvinud Oscari võõrkeelsete filmide kategoorias. Ta on kolmekümne aasta jooksul monteerinud üle 90 täispika mängufilmi ja mitu dokumentaalfilmi. Oma töö eest on ta pälvinud auhindu nagu Crystal ning on Simorghi ja Aasia filmiauhinna ning on nomineeritud parima montaaži eest ICSi ja Goya filmiauhindadele.

Ádám Balázs

Ádám Balázs

Ungari

Helilooja

Ádám Balázs on õppinud kompositsiooni Miklós Kocsári juhendamisel Béla Bartóki Konservatooriumis ja omandanud magistrikraadi Budapesti ELTE ülikoolis keskaegse inglise kirjanduse alal. Ta töötas ELTE ülikooli Ameerika uuringute osakonnas dotsendina, pärast seda kolis USAsse ning asus tegutsema heliloojana filmi- ja teletööstuses. Praeguseks on tema loodud muusika üle 50 filmil, sealhulgas Ildikó Enyedi filmil „Minu abikaasa lugu” ning Kuldkaru võitnud ja Oscarile nomineeritud filmil „Ihust ja hingest”, Kristóf Deáki Oscari võitnud filmil „Laula” ning üle tuhandel telesarja osal. Balázs on lektor Liszti akadeemias alates 2014. aastast ning Euroopa Filmiakadeemia liige alates 2017. aastast.

Andreas Kleinert

Andreas Kleinert

Saksamaa

Režissöör

Pärast keskkooli lõpetamist töötas Andreas Kleinert transporditöölisena ja assistendina Potsdami DEFA stuudiotes. Aastatel 1984–1989 õppis ta režissööriks Konrad Wolfi Filmi- jaTelevisiooniülikoolis, tänases Babelsbergi Filmiülikoolis ning on alates 2006. aastast samas filmi- ja telerežii professor. Tema debüütfilm „Leb’ wohl, Joseph” kutsuti võistlema 1989. aasta Locarno filmifestivalile. Tema draamale „Öised rajad” (PÖFF 2000) järgnes hulk telefilme ja -sarju kuni filmini„Freischwimmer”(2007). Ta pälvis Saksa filmiauhinna mängufilmi „Armas Thomas” lavastamise eest, mis võitis 2021. aastal Tallinna Pimedate Ööde Filmifestivali peaauhinna.

Bijaya Jena

Bijaya Jena

India

Näitleja, režissöör

Bijaya Jena omandas näitlejahariduse India Filmi- ja Televisiooniinstituudis Punes ning on kodumaal auhinnatud filmitegija. Pärast osatäitmisi mitmes hindi filmis asus ta ise filme kirjutama, tootma ja lavastama. Tema debüütmängufilm „Tara” (1992) sai riikliku auhinna ja ta nomineeriti parima naisnäitleja kategoorias. Tema teist täispikka mängufilmi „Abhaas” (1997) näidati BBC 4 kanalil klassi- karubriigis. Ta on kuulunud mitmete rahvusvaheliste filmifestivalide žüriisse, pidanud stsenaristika meistrikursusi India Filmi- ja Televisiooniinstituudis ning kirjutab vabal ajal filmiarvustusi.

Debüütfilmide võistlusprogrammi žürii

Sebastian Meise

Sebastian Meise

Austria

Režissöör

Sebastian Meise on Austria režissöör ja stsenarist. Ta õppis maalimist ja filosoofiat enne, kui filmitegemise juurde pöördus ning asutas Viinis produktsioonifirma FreibeuterFilm. Tema tunnustatud debüütmängufilm „Natüürmort” esilinastus San Sebastiáni filmifestivalil ja võitis mitmeid auhindu. Tema dokumentaalfilmi „Outing” esitleti Hot Docsi festivalil Torontos. Tema värskeim mängufilm „Suur vabadus” linastus Cannes’i filmifestivalil, kus see pälvis žürii auhinna Un Certain Regard sektsioonis. Film valiti Oscari-nominentide lühinimekirja ja võitis arvukalt rahvusvahelisi auhindu.

Pippa Cross

Pippa Cross

Ühendkuningriik

Produtsent

Pippa Cross töötas Suurbritannia toona ühe suurima kommertsringhäälingu Granada filmiosakonna juhina, sealhulgas Jim Sheridani filmide „Minu vasak jalg” ja „Põld”, „Jack ja Sarah”, „Mirdimaja”, „Ghostworld” ja Paul Greengrassi „Bloody Sunday” juures. Aastal 2003 asutas ta koos Janette Day’iga ettevõtte CrossDay Productions, kus ta on produtsendina tootnud filmid nagu „Shooting Dogs” (Michael Caton-Jones), „Chalet Girl”, „Desert Dancer”, Jim O’Hanloni „100 tänavat”, „Starfish”ja Aoife Crehani debüütfilmi „The Last Right”. Tema värskeim töö, Tanel Toomi teine täispikk mängufilm „Sentinel”, on järelproduktsioonis.

Therese Malvar

Therese Malvar

Filipiinid

Näitleja

Therese Malvar on filmi- ja telenäitleja. Ta oli kõigest 12-aastane, kui mängis oma esimeses täispikas mängufilmis „The Last Cha Cha of Anita” ja võitis Filipiinide filmifestivalil parima naisnäitleja auhinna. 16-aastaselt pälvis ta Moskva rahvusvahelisel filmifestivalil parima naisnäitleja preemia ja New Yorgi Aasia filmifestivalil Screen Internationali tõusva naistähe auhinna filmiga „Hamog” (Haze). Ta tegi ajalugu 2018. aastal Filipiini sõltumatute filmide festivalil Cinemalaya, võites parima naiskõrvalosa auhinna kahe filmi, „Distance” ja „School Service”, eest. Praegu on Therese Filipiinide GMA Networki lepinguline töötaja ja täiskohaga filmitudeng Meridiani rahvusvahelises kolledžis.

Jean des Forêts

Jean des Forêts

Prantsusmaa

Produtsent

Jean des Forêts lõi oma ettevõtte Petit Film 2010. aastal pärast 12 aastat filmitööstuses. Ideaalse tootmistempoga üks film aastas püüdleb Petit Film pigem pikaealisuse kui kasvu poole. Tõugatuna intuitsioonist, eksitamata žanri- ja eelarveküsimustest, loob ettevõte kinode jaoks piiratud, kuid eklektilist ja käegakatsutavat filmivalikut. Aastate jooksul on Jean olnud režissööride nagu Virgil Vernier', Lucile Hadzihalilovici, Fabien Gorgeart'i, Julia Ducournaui ja Stéphane Demoustier' filmide produtsent. Hetkel on arendatavate projektide hulgas nii mõne eelnimetatud filmitegija töid, uusi partnereid kui ka debüütfilme. Jean on Unifrance’i mängufilmitootjate komisjoni ja EAVE võrgustiku Prantsusmaa koordinaator.

Michael Idov

Michael Idov

USA

Stsenarist

Läti päritolu Ameerika filmirežissöör, stsenarist ja romaanikirjanik Michael Idov on rahvusvaheliste venekeelsete mängufilmide „Humorist” ja „Jetlag” lavastaja ning ingliskeelsete kirjandusteoste „Ground Up” ja „Dressed Up for a Riot” autor. Riias sündinud, kolis ta 16-aastaselt USA-sse. Vaatamata filmiõpingutele alustas ta oma karjääri NewYork Magazine’i ajakirjanikuna, pälvides kolm National Magazine’i auhinda. Michaeli stsenaariumite hulka, mille ta on kõik kirjutanud koos oma abikaasa ja partneri Lily Idoviga, kuuluvad Kuldse Palmioksa nominent „Leto” ja mitu populaarset telesarja nagu USA-Saksa „Deutschland 83” ja Vene-Briti „Londongrad”.

Baltimaade filmide võistlusprogrammis žürii

Katriel Schory

Katriel Schory

Iisrael

Produtsent, rahvusvaheliste kaasproduktsioonide vanemkonsultant

Katriel Schory õppis NewYorgi Ülikooli filmikoolis. Ta asutas tootmisfirma BELFILMS LTD ja produtseeris seal aastatel 1974–1999 üle 150 filmi ja telesaate, sealhulgas rahvusvahelisi koostööfilme. Aastatel 1999–2019 oli ta Iisraeli Filmifondi tegevdirektor, toetades enam kui 300 täispika filmi tootmist ja promotsiooni Iisraelis ja kogu maailmas. Paljud filmid võitsid mainekaid auhindu, sealhulgas 4 Oscari nominatsiooni, Kuld- ja Hõbelõvid Veneetsias ning Kuld- ja Hõbekarud Berliinis. Katriel on töötanud ka Iisraeli avalik-õigusliku televisiooni programmideosakonna vanemkonsultandina. Ta on pälvinud tunnustused: Chevalier de l’ordre des Arts et des Lettres, Berlinale Camera silmapaistva panuse eest filmitööstusesse,Telluride filmifestivali Special Medallion ja Variety Creative Impact Award.

Augusto Sandino

Augusto Sandino

Colombia

Režissöör, produtsent

Augusto Sandino on üks Colombia kaasaegses filminduse silmapaistvamaid nimesid, kes on pälvinud üle 30 rahvusvahelise tunnustuse ja Kultuuriministeeriumi välja antud riikliku filmiauhinna 2000–2005 lühifilmi „Aniversario” eest.Tema debüüt „Õrn hingamine” („Suave el aliento") pälvis 2016. aastal PÖFFi žürii eriauhinna ja FIPRESCI auhinna. Koos Carlos Reygadase, Lisandro Alonso ja Amat Escalantega asutas ta 2014. aastal autorikino sümpoosioni manifesti. Kriitikute tunnustuse pälvinud „Hajuv udu” („Entre la niebla”), tema teine täispikk mängufilm stsenarist-režissöörina, esilinastus PÖFFi põhivõistlusprogrammis 2021. aastal, võitis festivalil SXSW 2022 žürii eriauhinna parima operaatoritöö eest ja siiani on seda kutsutud enam kui 30 filmifestivalile üle maailma.

Maria  Pirkkalainen

Maria Pirkkalainen

Soome

Programmijuht

Maria Pirkkalainen on Helsingi rahvusvahelise filmifestivali Armastus ja Anarhia filmitööstuse osakonna juht. Tema roll on juhtida ja arendada Soome suurimat rahvusvahelist filmitööstuse sündmust Finnish Film Affair ning ka festivali koolitusprogrammi Nordic Flair. Marial on laialdane töökogemus turunduse, levitamise ja festivalide alal nii Suurbritannias kui ka Põhjamaades, näiteks Briti Filmi Instituudis, Soome Ringhäälingus ja Atlantic Film Finlandis. Ta on Berlinale Talentsi vilistlane ja uurib praegu riskikapitali investeerimisvõimalusi filmidesse.

Võistluprogrammi 'Põhjusega mässajad' žürii

Lily Idov

Lily Idov

USA

Stsenarist

Lily Idov on Kuldsele Palmioksale nomineeritud mängufilmi „Leto” (põhivõistlusprogramm, Cannes 2018) kaasstsenarist ja ülemaailmselt menuka telesarja „Deutschland 83” (Emmy 2015, parima rahvusvaheline draama) stsenaristide meeskonnas. Ta on omandanud Columbia ülikoolis õigusteaduste doktori kraadi ja töötanud mitmes suures USA advokaadifirmas enne, kui ta keskendus kirjutamisele. Mitmed Lily tööd on tehtud kahasse tema abikaasa ja partneri Michael Idoviga, sealhulgas rahvusvahelised mängufilmid „Humorist” (Läti-Tšehhi-Venemaa) ja “Jetlag”.

Mónika Mécs

Mónika Mécs

Ungari

Produtsent

Mónika Mécs on Ungari filmiprodutsent ja produktsioonifirma Inforg-M&M Film asutaja. Tema toodetud filmide hulka kuuluvad 62. Berliini filmifestivalil žürii peaauhinna võitnud „Ainult tuul” (2012, rež. Bence Fliegauf), 67. Berlinalel Kuldkaru võitnud ja Oscarile kandideerinud „Ihust ja hingest” (2017, rež. lldikó Enyedi), Oscarite eelnimekirja valitud „Need, kes jäid alles” (2019, rež. Barnabás Tóth), Cannes’is esilinastunud „Minu abikaasa lugu” (2021, rež. Ildikó Enyedi) ja 71. Berlinalel parima meeskõrvalosa Hõbekaru võitnud „Mets: Ma näen sind kõikjal” (2021, rež. Bence Fliegauf).

Georg  Georgi

Georg Georgi

Saksamaa

Talendiagent

Georg Georgi on üle 25-aastase kogemusega talendiagent, kes esindab rohkem kui 220 rahvusvahelist talenti enam kui 30 riigist (sealhulgas mõned Berlinale Kuldkaru ja EFA auhindade võitjad, 11 Berlinale Shooting Stars’i ja kaks Black Night Stars programmis osalenut). Aastal 2021 kaasasutas ta NARRATIVAS e ENREDOS, äriraamistiku uut tüüpi kunstiresidentuuri, mis asub Cercal do Alentejos Lõuna-Portugalis. Georg usub, et maise elu saab üle elada vaid mängides ja improviseerides, mitte seda eesmärgipäraselt elades

Kriitikute valikud võistlusprogrammi žürii

François-Pierre Clavel

François-Pierre Clavel

Prantsusmaa

Produtsent

François-Pierre Clavel on prantsuse produtsent, kes on võitnud rohkem kui 50 rahvusvahelist auhinda nii väikesele kui ka suurele ekraanile valminud dokumentaal- ja mängufilmide, lühi- ja täispikkade filmidega. Clavel on silma paistnud oma huviga filmide vastu, kus draama ja dokumentaalfilm kohtuvad. Tal on koos tegevjuhi Alexandre Perrier’ga produktsioonifirma Kidam.Tema värskemat filmi „Kõigest poogen” (rež. Emmanuel Marre ja Julie Lecoustre), esitleti Cannes’i kriitikute programmis.

Pinchas Schatz

Pinchas Schatz

Iisrael

Režissöör, programmikoostaja

Pinchas Schatz on Pärnus sündinud Iisraeli dokumentalist. Tema filmide seas on „Artikkel 58/4” (kaastoodetud Eesti TV-ga), „The Liquid of Life” ja „Never Turn Your Back onSparks”. Alates1997. aastast on ta olnud Tel Avivi filmitegija programmijuht ning viimased viis aastat kunstiline juht dokumentaalfilmide alal Rabinovitši Fondi kureeritud Iisraeli Kinoprojektis.

Riina Sildos

Riina Sildos

Eesti

Produtsent

Riina Sildos asutas tootmisfirma Amrion Production aastal 2003 ning on sellest alates tootnud 15 mängufilmi, 6 dokumentaalfilmi ja kaks täispikka animafilmi. Eesti Filmi Sihtasutuse endise juhina on tal laialdased teadmised ja kogemused rahvusvahelise rahastamise ja turunduse alal. Ta on Eesti esindaja EAVE’s ning ACE ja EFA liige. Tema filmograafiast leiab rahvusvaheliselt tunnustatud koostööfilmid: „Klass“ (2007), üks edukamaid Eesti filme, mis on võitnud 25 auhinda 70 festivalilt, mida on müüdud 90 riiki ja mis arenes auhinnatud teleseriaaliks; „Poll“ (2010, Toronto FF), „Eestlanna Pariisis” (2012, Locarno FF), „Teesklejad“ (2016, San Sebastian FF), „Mihkel“ (2018, Busan IFF) „Seltsimees laps“ (2018, Busan IFF) ja „Kupee nr 6” (2021, Cannes grand prix ja oikumeenilise žürii auhind).

FIPRESCI (Rahvusvaheline Filmikriitikute Ühing) žürii

Flavia Dima

Flavia Dima

Rumeenia

Films in Frame (daily online),
Revista Film (print quarterly),
Acoperișul de Sticlă (online weekly),
Scena9 (online daily)

Maximilian Schäffer

Maximilian Schäffer

Saksamaa

Junge Welt (daily newspaper)

Margit Adorf

Margit Adorf

Eesti

Postimees (daily),
Kuulutaja (weekly)