Rahvusvaheline esilinastus

Nataša tants

Ingliskeelne pealkiri
Natasha’s Dance
Pealkirja originaal
De Dans van Natasja
Režissöör
Jos Stelling
Riik
Holland
Aasta
2023
Festival
27. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
Põhivõistlusprogramm
Žanr
draama, draamakomöödia
Teema
inimsuhted, tants, armastus

Jos Stellingu tulek filmimaailma oli efektne. Tema debüütfilmi „Mariken van Nieumeghen“ maailma esilinastus toimus 1975. aastal Cannes’i võistlusprogrammis. Ligi viiskümmend aastat hiljem ütleb ta värskeima filmi kohta, et see jääb viimaseks. Muidugi on kahju, kui see on tõsi. Sest „Nataša tants“ on jõuliselt tugev meistriteos, austusavaldus autorikinole, mida ta on režissöörina järjepidevalt viljelenud. Kuid mitte ainult enda töödes. Kodulinnas Utrechtis on Stellingul mitu art-house kinoteatrit, kus tähtsal kohal on mõistagi autorikino.

Kui Daantje oli laps, endassetõmbunud ja vähese suhtlemisega, siis ema rääkis talle, et kusagil ootab poissi tüdruk, kes ilusasti tantsib. Täiskasvanuks saades on Daantje üksildane kodutu, kes juhuslikult kohtub kunagise baleriini Natašaga. Alguses ei pööra naine Daantjele suurt tähelepanu – noormees on natuke imelik. Pealegi on Natašal tundeelus ja suhetes keerulised ajad. Siis toimub sündmus, mille tõttu tahab ta viivitamatult naasta kodumaale. Daantje läheb temaga kaasa.

Tänapäeva autorikinos võib täheldada tendentsi liikuda selge narratiivi suunas. Jos Stelling jutustab samuti loo, millel on selged süžeepunktid. Kuid ta teeb seda viisil, mida praegusel kinomaastikul kohtab üha harvemini. Selle teosega tõestab autor taas, et suurepärane film ei pea olema hea ning huvitava loo jutustamine liikuvate piltide abil – „Nataša tants“ on filmikunst.

Mihkel Möölman

Režissöör
Jos Stelling
Stsenarist
Jos Stelling, Bert Rijkelijkhuizen
Osades
Hadewych Minis, Willem Voogd, Anastasia Weinmar, Bram Reurink, Gene Bervoets, Loek Peters, Michiel Romeyn, Jan Bijvoet
Produtsent
Hans de Weers, Jos Stelling
Kaasprodutsent
Heino Deckert, Myléne Verdurmen, Katja Harterink
Operaator
Goert Giltay
Monteerija
Bert Rijkelijkhuizen
Produktsioon
FATT Productions, Jos Stelling Films
Kestus
Keel
inglise, hollandi, vene
Subtiitrid
eesti, inglise
Režissöör
Jos Stelling

Jos Stelling (1954) on iseõppinud filmilavastaja, kes tegi lavastajadebüüdi 1974. aastal filmiga „Mariken van Nieumegen“, mis valiti esimese Hollandi filmina Cannes’i võistlusprogrammi. 1981 asutas Stelling Hollandi Filmifestivali, mis on keskendunud eelkõige hollandi lavastajate tutvustamisele. Teda on korduvalt tunnustatud filmi ja kultuuri valdkonnas nii kodumaal kui ka mujal. Stelling külastas PÖFFi 1999. aastal filmiga „Reisile sinuta“ ja 2008. aastal filmiga „Duska“. „Nataša tants“ on legendaarse filmitegija 14. film. Lisaks filmide tegemisele on Stellingul Utrechtis ka kolm kino.

Filmograafia:
Mariken van Nieumeghen (1974), Rembrandt fecit 1669 (1977) De Illusionist (1984), De Wisselwachter (The Pointsman, 1986), De Vliegende Hollander (The Flying Dutchman, 1995) No Trains No Planes (Reisile sinuta, PÖFF 1999), Duska (2007, PÖFF 2008), Het Meisje en de Dood (The Girl and Death, 2012), De Dans van Natasja (Natasha's Dance, 2023)

Grand prix parimale filmile, stipendium 20 000 eurot Tallinna linnalt, Auhind parimale režissöörile, stipendium 5000€ Alexelalt

Seansid

Chill-saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss120101 / Nataša tants
Subtiitrideesti, inglise
Q&A külalisedJos Stelling (Director, Producer, Screenwriter), Anastasia Weinmar (Cast)
Q&A kestus
Seansi kestus
3. saal Apollo Kino Lõunakeskus, Tartu
Seanss134301 / Nataša tants
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
2. saal Apollo Kino Solaris
Seanss131204 / Nataša tants
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
Treiler
PÖFF TV - kohtumine filmitegijaga
for chat functionality lives in data.yaml