Eesti esilinastus

Jaanuar

Ingliskeelne pealkiri
January
Pealkirja originaal
Janvāris
Režissöör
Viesturs Kairišs
Riik
Läti, Leedu, Poola
Aasta
2022
Programm
Balti filmi võistlusprogramm
Žanr
draama
Teema
ühiskond, ajalugu, aktivism, noored

See nostalgiliselt kinokirglik film tõi Lätile läbi aegade esimese võidu Tribeca filmifestivalilt. Leegitseva draama teevad eriti tugevaks esteetilised valikud uneleva Super-8 materjaliga ja ajalooliste sündmuste allegoorilised peegeldused, mis viivad sügavalt isiklike mälestuste ja vahetute kogemusteni. Peategelased on ehedalt prototüüpidele toetuvad väljamõeldud tegelased, nagu iidoliks tõstetud dokumentaalfilmide režissöör Juris Podnieks, kes innustas paljusid filminduses hulljulgelt piire kompama, enne kui ta ise sukeldudes traagiliselt hukkus.

„Sildimaalija“ Viesturs Kairišs on tagasi, et järgida oma püüdlusi saada filmirežissööriks Nõukogude Liidus just selle lagunemise eel. Hetkel toimuv sõda Ukrainas võib aidata meil filmi konteksti usutavamalt mõista ning annab edasi ebakindlate aegade emotsionaalset tausta aastal 1991.

19-aastane Jazis haarab kaamera, et võidelda vabaduse eest ja filmida dokumentaalkaadreid okupantide tungimisest Baltimaadesse. Ebakindlal, kuid motiveeritud mässajal tekib heasüdamliku Annaga vastastikune kiindumus, mis aitab leida vajalikku romantilist vastupanu. Mitmekülgselt andekas noor Dailè teatri näitleja Kārlis Arnolds Avots toob meieni kummitavalt lummava esituse aastal, mil tema talent avastati: hoopis teistsugusena näeme teda filmis „Kullake“.

Edvinas Pukšta

Režissöör
Viesturs Kairišs
Stsenarist
Viesturs Kairišs, Andris Feldmanis, Livia Ulman
Osades
Kārlis Arnolds Avots, Alise Dzene, Sandis Runge, Baiba Broka, Aleksas Kazanavičius, Juhan Ulfsak
Produtsent
Inese Boka-Grūbe, Gints Grūbe
Operaator
Wojciech Staroń
Monteerija
Armands Začs
Helilooja
Justé Janulytė
Produktsioon
Mistrus Media
Rahvusvaheline müük
The Yellow Affair
Kestus
Keel
latvian, vene, leedu
Subtiitrid
inglise
Teised festivalid
Tribeca

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Viesturs Kairišs

Viesturs Kairišs (snd 1971) on lõpetanud Läti kultuuriakadeemia teatri- ja filmirežii eriala ning töötanud seejärel Riia Uue Teatri direktorina. Lisaks näidendite ja ooperite lavastamisele on ta ka tuntud dokumentaalfilmide autor, kelle töid on näidatud kõikjal maailmas. Tema mängufilm „Melanija kroonikad“ (2016) pälvis parima filmi ja režissööri preemia Läti filmiauhindade jagamisel. Läti esitas filmi poolt Oscarile, samuti osales film PÖFFi põhivõistlusprogrammis. Kairishi viimane dokfilm „Pelikan kõrbes“ (2014) pälvis auhindu olulistel dokumentaalfilmide festivalidel, sh Visions du Reel Nyonis. „Sildimaalija“ on režissööri teine mängufilm.

Filmograafia Pa celam aizejot (Leaving by the Way, 2002), Romeo un Dzuljeta (2004, doc), Tumsie briezi (The Dark Deer, 2006), Loengrins no varka kru (2009, doc), Pelikans tuksnesi (Pelikan kõrbes, 2014, doc), The Invisible City (2014, doc), Melanijas hronika (Melanija kroonikad, PÖFF 2016), Pilsata pi upis (Sildimaalija, PÖFF 2020), January (2022)

Seansid

9. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss080702 / Jaanuar
Subtiitridinglise
Q&A külalisedViesturs Kairish (Film Director), Kārlis Arnolds Avots (Actor), Alise Dzene (Actress), Gints Grube
Q&A kestus
Seansi kestus
Kinosaal Elektriteater, Tartu
Seanss092203 / Jaanuar
Subtiitridinglise
Seansi kestus
Saal 1 Kino Artis
Seanss101501 / Jaanuar
Subtiitridinglise
Seansi kestus
Treiler
Q&A ehk vestlus filmitegijaga