Rahvusvaheline esilinastus

Ideaalne number

Ingliskeelne pealkiri
Perfect Number
Pealkirja originaal
Liczba doskonala
Režissöör
Krzysztof Zanussi
Riik
Poola, Iisrael, Itaalia
Aasta
2022
Programm
Erilinastused
Žanr
draama
Teema
põlvkondade vaheline konflikt, religioon

Miks olen mina veel elus, aga teised on surnud?

Üllatavalt hea tagasitulek Poola kino suurmeistrilt ja PÖFFi elutöö auhinna pälvinud Krzysztof Zanussilt pärast mitte eriti õnnestunud ega veenvaid filme „Eter“ ja „Foreign Body“. See on klassikaline, monumentaalne ja puhas Zanussi, kes kasutab nutikalt kirjanduse, teaduse, meditsiini, majanduse, usu, ja kino filosoofiat (isegi Kieslowski „Dekaloogi“), et äratada mõtteid moraalist ja surelikkusest. Ta uurib jätkuvalt inimkonna olukorda kaasaegses maailmas, vaatleb peategelaste sisemaailma ja küsib endalt, kas ka pealtnäha edukas elus on võimalik prioriteete ümber hinnata.

Tegu võiks olla silmatorkavalt katoliikliku filmiga, sest kuuleme kohe algul, et kui jumalat ei ole olemas, ei saa olla ka patte. Itaalia ja Iisraeli koostöös valminud draama algab Jeruusalemmast, kus jõukas Joachim on saavutanud peaaegu kõik endale seatud eesmärgid ja kogunud rohkem raha, kui tal ilmaski vaja läheks. Ta on valmis iga võimaluse eest raha maksma, ent isegi kõigi miljonite eest ei saa ta end välja osta oma üksindusest. Juhustest, õnnest ja saatusest mõeldes meenub Joachimile, et ta sai kolm aastat tagasi juhuslikult teada, et tal on kodumaal Poolas ainus elusolev sugulane.

Neid kaht lahutab kaks sugupõlve ja tuhandeid kilomeetreid: teadlane David sobiks vanuselt Joachimi pojapojaks. Enesekindel ja nutikas egoist David on noor erak, kuid samas geniaalne matemaatik, kes arvutab täpselt välja, kui palju on veel jäänud viimse hingetõmbeni. Joachim on valmis iseseisvale Davidile tohutu rahasumma annetama, kuid too lükkab selle tagasi, tahtmata oma elu muuta.

Siin saab alguse kahe mõttehiiglase mäng. Zanussi teeb hüppe isegi trilleri juurde, levitab piisavalt sarkasmi ja küsimusi jumala olemasolust ning purustab neljanda seina, lastes mõlemal peategelasel publikuga otse suhelda.

Edvinas Pukšta

Režissöör
Krzysztof Zanussi
Stsenarist
Krzysztof Zanussi
Osades
Andrzej Seweryn, Jan Marczewski, Julia Latosinska, Jan Nowicki
Produtsent
Zbigniew Domagalski, Felice Farina
Operaator
Piotr Niemyjski
Monteerija
Milenia Fiedler
Produktsioon
Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF)
Kestus
Keel
heebrea, inglise, poola
Subtiitrid
inglise

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Krzysztof Zanussi

Filmograafia Valik/Selected: Struktura krysztalu (The Structure of Crystal, 1969), Zycie rodzinne (Family Life, 1970, PÖFF 2014), Barwy ochronne (Camouflage, 1977), Rok spokojnego slonca (A Year of the Quiet Sun, 1984), Persona non grata (2005), Il sole nero (Black Sun, 2007), Serce na dloni (And a Warm Heart, 2008), Rewizyta (Revisited, 2009), Obce cialo (Võõrkeha, PÖFF 2014), Eter (Ether, 2018), Liczba doskonala (Perfect Number, 2022)

Seansid

8. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss020602 / Ideaalne number
Subtiitridinglise
Q&A külalisedKrzysztof Zanussi (Film Director)
Q&A kestus
Seansi kestus
3. saal Apollo Kino Solaris
Seanss061204 / Ideaalne number
Subtiitridinglise
Seansi kestus
Treiler