Aju
Võidujooks võimalikult täiusliku tehisintellekti väljatöötamise nimel on alanud juba ammu ning täna on tehisintellekt meie elu lahutamatu osa. Kuigi tehnoloogia areneb, pole teadlased veel aju kõige sügavamatele saladustele jälile saanud; ehkki me teame täna ajust oluliselt rohkem kui 5-10 aastat tagasi, on palju veel avastada. Puudulikele teadmistele vaatamata leidub teadlasi, kes üritavad aju järele teha. Mõistagi kaasneb sellega palju erinevaid eetilisi küsimusi, kuid tahame me seda või ei, inimkond on siiski sinnapoole teel.
Dokumentaalfilm „Aju“ tutvustab uusimaid teadusavastusi ajust ja tehisintellektist ning üritab leida vastuseid kaasaja kõige põletavamatele küsimustele. Ehk selles ongi inimeseks olemise võlu ja salapära, et me ei oska aju lõpuni lahti selgitada? Vahest on just nendesse saladustesse peidetud meie kõigi erinev mina?
Filmile eelneb video-sissejuhatus, kus arutlevad Tartu Ülikooli arvutiteaduste instituudi teadur Ardi Tampuu ja teadusportaali Novaator ajakirjanik.
Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse
Jean-Stéphane Bron on Šveitsi dokumentaalfilmitegija, kes on sündinud Lausanne'is 1969. aastal. Ta on tuntud oma poliitiliste dokumentaalfilmide poolest, mis käsitlevad läbi personaalse alatooni meie ajastu olulisi teemasid: majanduskriisid, populismi tõus, demokraatia kriis. Vormilt on tema filmide eesmärk luua tegelasi, kasutades ilukirjandusega sarnaseid dramaturgilisi koode. Tema filmid on saanud arvukalt auhindu Euroopas ja Ameerika Ühendriikides. Nende hulgas on "Meie osakondadele teada" ("Connu de nos services"/"Known to Our Departments", 1997), mis käsitles Šveitsi föderaalpolitsei 1970.-80ndate salatoimikute skandaali; "Mais parlamendis: Šveitsi geenius" ("Mais im Bundeshuus: le génie helvétique"/"Corn in Parliament", 2003) - Šveitsi kino suur kassahitt, mis vaatles geenitehnoloogia seaduse eest vastutava parlamendikomisjoni tööd; ja "Blocheri kogemus" ("L'expérience Blocher"/"The Blocher Experience", 2013) - portree miljardärist ja rahvuslik-populistlikust liidrist Christoph Blocher'ist, mis vallandas tohutult vaidlusi. Majanduskriisi käsitleva filmiga "Cleveland versus Wall Street" ("Cleveland contre Wall Street", 2010), mida esitleti "Lavastajate nädalal" (Directors' Fortnight) Cannes'i filmifestivalil ning mis kandideeris Prantsusmaal Césari auhinnale, võitis Jean-Stéphane Bron Šveitsi filmiauhinna parima dokumentaalfilmi kategoorias teist korda. Tema viimast filmi "Pariisi ooper" ("L'Opéra"/"The Paris Opera", 2017), mis pälvis tunnustust kriitikutelt ja avalikkuselt, näidati laialdaselt kogu maailmas: Euroopas (Prantsusmaal, Saksamaal, Austrias, Belgias, Itaalias, Šveitsis, Ukrainas), Venemaal, Aasias (Lõuna-Koreas, Jaapanis), Brasiilias, Ameerika Ühendriikides ja Québecis.
Connu de nos services (Known to Our Departments, 1997, doc), La bonne conduite - Cinq histoires d'auto-école (The Way I Look at You - Five Stories of Driving School, 1999, doc), Mais im Bundeshuus: le génie helvétique (Corn in Parliament, 2003, doc), Mon frère se marie (My Brother is Getting Married, 2006), Cleveland Versus Wall Street (2010, doc), L'expérience Blocher (The Blocher Experience, 2013, doc), L'Opéra (The Paris Opera, 2017, doc)
Teadus 360 programmi esitleb Eesti Teadusagentuur