Kõik või mitte miski, režissöörid Jiajun 'Oscar' Zhang & Hee Young Pyun

Seisundifilm, kuid mitte ainult: intervjuu “Kõik või mitte miski” autorite Jiajun 'Oscar' Zhang’i & Hee Young Pyun’iga

Hiina režissöör Jiajun 'Oscar' Zhang (s. 1990) on lõpetanud Londoni filmikooli 2017. aastal. Oma lapsepõlve veetis ta Shanghais, tema praeguseks elukohaks on nii Seoul kui Shanghai. Tema debüütfilmi tegevustik toimub Shanghai suures ostukeskuses, kus noored mängivad läbi erinevaid stsenaariume ja tunnetavad maailma läbi kaubanduskeskuses nähtud inimeste, peegelduste, unistuste ja kaotusvalu. Film on meditatiivne ja emotsionaalne.

Jiajun 'Oscar' Zhang on varem silma paistnud lühifilmiga „If You See Her, Say Hello“ („Kui teda näed, ütle tere“), millega ta on osalenud ka PÖFFil.

"Kõik või mitte miski" on ühtlasi originaalis Frank Sinatra esitatud laul, heliloojaks Arthur Altman, sõnade autor Jack Lawrence. Laul loodi 1939. aastal ja hiljem on seda esitanud veel paljud artistid, näiteks Billie Holiday.

Küsimustele vastavad filmi autorid režissöör Jiajun 'Oscar Zhang' ja Korea stsenarist Hee Young Pyun.

Niisiis, Frank Sinatra või Billie Holiday? Armastus või kaotus? Tähenduslik tühjus või tühjad tähendused? Palun kirjeldage selle filmi tegemise motiive ja eesmärke. Mis on peamine sõnum, mida soovite oma publikule edastada?

Tegelikult kuulsime esimest korda Bob Dylani versioonist "Kõik või mitte midagi". On lihtsalt kokkusattumus, et paneme oma projekte Dylani laulude järgi, kuna meie eelmine lühifilm kannab nime "If You See Her, Say Hello".

OZ: Selle filmi idee sai alguse siis, kui sattusin oma lapsepõlvekodu kõrval asuvasse hiiglaslikku kaubanduskeskusesse (see on sama, mis filmis). Kaubanduskeskus ehitati 2014. aastal, kuid olen selles piirkonnas elanud kogu oma elu alates 1990. aastatest. Minu jaoks on see kaubanduskeskus minu piirkonda sissetungija, kuid peagi sõi see end sisse siinsete inimeste ellu ja linnamaastikku. Kodus olles vaatan sageli selle sädelevaid kaksiktornikesi öötaeva taustal. Veetsin 2017. aastal suurema osa oma suvest selles kaubanduskeskuses, kuna seal on tasuta konditsioneer. See oli suvi, kui naasin välisõpingutelt Shanghaisse. Olin sentimentaalne oma linnas ja selle inimestes minu äraoleku ajal toimunud muutuste suhtes. Seega kasutasin seda kaubanduskeskust vaatluspunktina, et näha uue pilguga seda kohta, kus ma üles kasvasin. Minust sai selle kaubanduskeskuse kummitus, kes rändas seal nii päeval kui öösel, ma ei ostnud midagi, vaid lihtsalt vaatasin inimesi. Juba kaubanduskeskus ise on pilkupüüdev. Selle interjöör näeb välja nagu imeline rooma stiilis spaa. Seal kasutatakse elava ja rahvarohke maailmasadama stseeni kujutamiseks palju õlimaalide imitatsioone ning see on seotud domineeriva nimega: Global Harbor (Globaalne Sadam).

Pärast seda, kui olin telefoniga flminud suure hulga materjali, hakkasin ette kujutama, et võiksin sellest kohast ja selle inimestest filmi teha. Rääkisin ideest oma kaasstsenarist Hee Youngiga. Me teeme alati koos filme, nii et ma arvan, et ta mõistis kohe abstraktset ideed, et ta soovib "selle kaubanduskeskusega filmi kaudu suhet luua".

Ma arvan, et selles filmis ei ole ühte põhisõnumit, sest me kavatsesime selle võimalikult “avatuks” teha. Filmil on kaks omavahel seotud osa ja linastusjärjekord on pööratav. On üks rühm näitlejaid, kes mängivad kahes loos kahte rolli. Teatud mõttes on selle filmi eesmärk jäädvustada selle kaubanduskeskuse vaimu ja selle inimesi ning dokumenteerida teatud tüüpi elamise kogemust meie ajas ja kohas. Nii et see oleks minu sõnum publikule: aitäh, et tulite ja kogesite seda meiega koos!

Olete enne debüütmängufilmi teinud ka lühifilmi. Mis oli teie jaoks peamine erinevus lühi- ja täispika filmi tegemise vahel?

OZ: Enne seda mängufilmi tegime Hee Youngiga dokumentaalfilmi/hübriidlühifilmi "Kui näete teda, öelge tere". Sellel oli viieliikmeline meeskond. Reisisime Põhja-Hiinas asuvasse kummituslinna ja filmisime spontaanselt kõike, mida selles piirkonnas nägime ja kuulsime. Need materjalid panime filmiks kokku alles montaaži käigus. Kogu kogemus oli väga väga vaba, tuginedes meie sisetundele. Mina isiklikult nimetaksin seda omamoodi "puhtaks filmitegemiseks" – eemal kogu varustuse raskusest, rangest stsenaariumist ja plaanidest ning logistikast. Kuid mängufilmi tegemine oli üsna testsugune. Meil oli algusest peale kindel stsenaarium ning suhteliselt väike, kuid suure pagasiga võttegrupp ja palju tehnikat. Nii et teatud mõttes olime nende asjadega kätest seotud. Sellegipoolest andsime endast parima, et säilitada eelmises lühifilmis kogetud vabaduse ja spontaansuse vaimu. Selle saavutamiseks lõime kaubanduskeskuses kaks filmimisrežiimi: filmimine statiiviga ja kogu võttegrupp oma kohtadel, versus filmimine ainult varjatud kaamera ja võttegrupiga, mis on peidetud kaubanduskeskuse tõelise rahvahulga sisse (nimetame seda geriljarežiim).

Teie film on selline, mida saab iseloomustada sõnaga: seisundifilm. Kas nõustute selle väitega?

OZ: Ma arvan, et kui te nimetate seda seisundifilmiks, tähendab see tavaliselt mingi inimese meeleseisundit. Kuid ma arvan, et selle filmi puhul kujutame inimese meeleolu jälgimise asemel koha, kaubanduskeskuse atmosfääri. Aga võiks ka öelda, et kaubanduskeskuse interjöör peegeldab nende inimeste sisemaailma selles filmis. Ma arvan, et tegelase ja kaubanduskeskuse meeleseisundi vahel on vastastikune seos.

Ühel hetkel lasite filmis ühel tegelasel öelda, et perekond on vaenlane ja parem oleks ilma perekonnata. Aga armastus? Teie peategelased otsivad armastust, perekond oleks justkui õnneliku armastuse lõpptulemus. Me ei näe filmis õnnelikku armastust ega õnnelikke perekondi.

OZ: Perekond võib olla nii õnne kui ka valu allikas. Ma arvan, et selle asemel, et selles filmis perekonna mõistet valgustada, keskendume rohkem nende tegelaste konkreetsele olukorrale, hetkele, kui nad on selles kaubanduskeskuses. Näiteks Perry jaoks osas “Kõik” on kaubanduskeskus koht, kus ta abielust põgeneb. Yoyo jaoks on see koht, kus ta kohtub oma perega, et süüa ja arutada oma tulevikuplaane, mis tema jaoks on sageli häirivad. Võib tunduda, et neil kõigil on oma perega raske olla, kuid see on vaid üks hetk nende elust.

Suur osa filmist on filmitud läbi stalkeri vaatenurga või kellegi vaatenurga, kes jälgib, jälgib, kõrgelt, tagant, üle õla, läbi kardinate, läbi klaasi. Miks valisite sellise tehnika?

OZ: Nagu öeldud, sai selle filmi idee alguse siis, kui filmisin kaubanduskeskuses suvalisi inimesi. See algas sellest, et vaatasin erinevaid inimesi ja mõnikord nägin tehtud videotes inimesi, kes mulle vastu vaatasid. See pilkude vahetamine läbi silmade või läätsede on midagi põnevat ja me otsustasime selle idee ümber ehitada filmi. Nagu me teame, on filmivaatamise juured vuajerismist. Selle filmi kahe osa kaks tegelast on mõlemad piilujad. Inimeste salajane vaatamine on nende viis selles hiiglaslikus kaubanduskeskuses aega veeta. Mõne inimese jaoks võivad nad tunduda lihtsalt tühikäigul, kuid nende kahe jaoks kasutavad nad oma pilku armastuse ja suhete konstrueerimiseks või lahti konstrueerimiseks selles ruumis, milles ei peaks olemagi armastust.

Samuti kasutate palju tummfilmi elemente või on teil pikad stseenid, mis meenutavad pigem muusikavideot, tegelaste heli on pandud muusika taha, mis on "ees". Mis te arvate, kui oluline on filmides muusika või helikujundus?

OZ: Töötasime koos muusikuga nimega C-low (muutis hiljuti nime C103-ks), keda Hiinas popstaaride tõsielusaates kiideti. Filmimuusika kogemust tal polnud, kuid usaldasime, et ta oskab tabada tänapäeva noorte muusikalist taju ja tulemus meeldis meile väga. Ja mulle meeldib, kuidas sa tõid välja tummfilmi elemente, näiteks “lume” stseeni. Üks meie toimetaja Keenen mainis, et lumel ei tohiks heli olla ja see oli helikujunduse jaoks bingo-hetk. Lisaks olen suur 60ndate ja 70ndate Euroopa kino fänn. Seal on tihti pikad vaiksed stseenid, kus kinos vaadates on kuulda vaid projektori surinat.

Samuti tahan esile tõsta helikujundajaid, kellega koos töötasin, kahte Portugali kunstnikku, kes töötavad Porto lähedal mägises külas asuvas stuudios. Külastasin neid pandeemia lõpu ajal ja meil oli suurepärane koostöö stuudiokoopas helide meisterdamisel, helikujundusest rääkides ja Douro jõe ääres suitsetades, kui olime väsinud. Koht, kus selle filmi jaoks heli miksisime, erineb oluliselt sellest, kus me selle filmisime. Võib-olla proovisime helipilti uuesti luua kohas, mis filmivõtetest võimalikult kaugel. Selle asemel, et muuta kaubanduskeskus võimalikult tõepäraseks (kogu aeg hõivatud ja lärmakas), lõime selles filmis helimaastiku, mis mõnikord kuulub konkreetsesse aega ja kohta või on mõnikord ajata ja kohata ja sageli vaikne.

Filmimine toimub suures kaubanduskeskuses. Kui palju on sellest dokumentaalfilmi ja kui palju näitlemist? Kui palju on improvisatsiooni või oli teil range stsenaarium?

HYP: Nagu paljud teisedki ilukirjanduslikud filmid, tegime ka meie proove originaalstsenaariumi alusel ning kordasime, muutsime ja proovisime uuesti. Selle protsessi käigus sulasime me koos meeskonna ja näitlejatega kaubanduskeskuse keskkonda. Tõelised kliendid uurisid isegi tooteid-rekvisiite ja esitasid peaosalistele küsimusi kaubamärgi kohta, kuna arvasid, et näitlejad on töötajad. Andsime näitlejatele ka kaamerad, et nad saaksid kaubanduskeskuses ringi kolada ja ise filmida. Mõnikord ei suutnud me isegi ära tunda, kes milliseid klippe filmis. Mul on tunne, et lõpuks rebiti stsenaarium tükkideks ja istutati hiiglasliku kaubanduskeskuse erinevatesse nurkadesse. Iga üksiku stseeni puhul alustasime stsenaariumist ja lõpetasime kaubanduskeskusega dialoogi pidamisega. Seega, kuigi filmi lugu on siiski üles ehitatud algsele stsenaariumile, võiks seda samahästi nimetada ka dokumentaaliks.

Kas nõustuksite, et teie peategelased kipuvad unistama millestki, mis on nende käeulatusest väljas? See on midagi, mis on inimesele omane, põlvkonnad enne noori on noorena sama asja teinud, mis muutub, on ainult ümbrus. Kas teie tegelased on oma kaubanduskeskuse hoones lõksus või on nad rohkem lõksus oma mõtetes?

HYP: Elamine tarbimisühiskonnas ajab meid sageli segadusse. Mõnikord muutub meie unistus vaid millegi ostmiseks või omamiseks. Nagu mainisite, on meie film meeleseisundifilm ja seda esindab ka tegelaste ja ruumi suhe.

Palun rääkige meile oma tulevastest projektidest. Kas olete leidnud oma tee, stiili, oma žanri? Või jätkate katsetamist ja otsimist? Kas järgmine film, mille teete, erineb oluliselt teie debüütfilmist?

Kolisime hiljuti Souli ja plaanime praegu oma järgmist projekti, mille tegevus toimub Koreas. Veel üks megalinn, metropol Shanghaist mitte kaugel. Kuigi see saab olema väga erinev žanr, on projekti lähtepunktiks ikkagi ruum, koht või tingimus, mis kujundab meie suhteid. Järgmine film, mida teeme, keskendub rohkem peredele ja identsetele korteritele, kus nad elavad. See oleks kombinatsioon peredraamast ja krimipõnevikust. See on väga erinev töö praeguse filmiga „Kõik või mitte midagi” võrreldes, kuid samas võib selle algidee olla sama kinnisidee tänapäeva linnaruumi ja inimeste suhtes.

Lõpetuseks andke üks hea nõuanne, mida ütleksite oma lapsele - mis on elus tähtis?

HYP: Kuigi sain hiljuti emaks, pole ma ikka veel päris kindel, mis on elus oluline. Selle asemel, et nõustada, tahaksin koos lapsega uurida.

OZ: Hiljuti sain ka mina isaks. Õppisin oma lapse kaudu palju, eriti oskust tunda imestust ja rõõmu väikeste asjade üle. Ma arvan, et selle tunde säilitamine võib praegusel ajal olla üsna oluline, hämmastuda elust.