Palke ja kive mäe otsa vinnates ehitab Kalju torni, et leevendada oma hingevalu.
Kullar Viimne jäädvustab seda sisyphoslikku pingutust oma verivärskes tõsielufilmis „Torn”, mis hakkab võistlema PÖFFi uue, rahvusvahelise dokumentaalfilmide konkursi doc@PÖFF peaauhinna pärast.
Tegu on siira ja südamliku vaatega ühe üksiku inimese hinge, kes vaatamata luhtumistele ja kõrgele eale ootab oma ellu kaaslast ja kes läbi keerukate sisevõitluste leiab jõudu soojendada üles suhte oma tütrega.
„Kullar Viimne on oma lummava pildikeelega filmis ära tabanud midagi sõnulseletamatut, mis ühelt poolt on ilus, natuke nukker, aga ka lootustandev,” kirjutab üks programmi kokkupanijatest Mikk Granström filmi saatetekstis.
Kokku on dokumentaalfilmide võistlusprogrammis 11 filmi, millest kuue puhul on tegu maailma- ja viie puhul rahvusvahelise esilinastusega.
Kuni 31. oktoobrini on autorite osavõtul toimuvate pidulike esilinastusseansside piletid saadaval soodushinna – kaheksa euro eest. Vaata programmi ja osta pilet juba praegu SIIT.
Dokumentaalfilmide võistlusprogrammi juhi Marianna Kaadi sõnul on eesmärk tuua publikuni filmilikke, tugevaid filme, mis puudutaksid emotsionaalselt. „Me soovime kutsuda kinno ka selle publiku, kes pole varem eriti dokumentaalfilme vaadanud,” ütles ta.
Kaugeim film saabub Tallinna Hiinast. 60 aastat abielus olnud hiina paar otsustab vanuigi oma elus uue lehekülje pöörata ja lahku minna – see šokeerib kõiki. Mis neid selleks ajendab, uurib oma filmis „Kunagi pole liiga hilja” nende lapselaps Lizhu Yang.
Jaffas asuva rinnahoidjate kaupluse kliendid avavad oma suhet rindadega – nende intiimsed ülestunnistused jäädvustab oma filmis „Täiuslik tugi” Iisraeli režissöör Michal Cohen.
Et kunagi pole hilja oma unistuste poole püüelda, tõestavad kuus pensionärist iluuisutajat Saksa dokumentalisti Alexandra Selli filmis „Jääaegsed”,
Slovakkia esimene naispresident Zuzana Čaputová otsib tasakaalu võimu ja isikliku elu vahel Slovaki režissööri Marek Šulíku filmis „Prl President”.
Eestisse välja jõuab Prantsuse dokumentalistide Lou du Pontavice ja Victoire Bonini filmi „Vahimees” tegevus – abielupaar seisab Hiinas silmitsi emotsionaalse tühimikuga, kui nende poeg sõidab kaugele maale ja asub õppima Eesti teatri- ja muusikaakadeemiasse.
„Täiuslik tugi” on juba võitnud Iisraeli tuntumal dokumentaalfilmide festivalil Docaviv parima kodumaise debüütfilmi auhinna. „Prl President” avab peagi maineka Jihlava dokumentaalfilmide festivali.
Auhinnatuim autor on 66-aastane poolakas Maciej J. Drygas, kelle film „Kuule mu karjet” võitis 1991. aastal Euroopa filmiakadeemia aasta parima dokumentaalfilmi tiitli, aga ta on pälvinud ka näiteks Pärnu filmifestivali auhinna parima põlisrahva ellujäämist kajastava filmi eest („Abu Haraz”). PÖFFil on Drygas oma verivärske tööga „Rongid” – kaleidoskoopilise teekonnaga läbi 20. sajandi ajaloo rongide vaatenurgast, mis on kokku pandud 46 maailma arhiivist pärit filmikaadritest.
Võistlusprogrammi filmid:
Valikukomisjoni kuulusid Marianna Kaat, Mikk Granström, Edvinas Pukšta ja Mike Arnott.
Järgmisena, 11. oktoobril avalikustab PÖFF debüütfilmide võistlusprogrammi. Kogu festivali kava on avalik 1. novembrist.
Pimedate Ööde filmifestival toimub tänavu 8.–24. novembrini.
Festivali esitlevad Elisa ja Nordic Hotel Forum. Elisa panustab eesti kultuuri jätkusuutlikku püsimisse, luues ja pakkudes kodumaist audiovisuaalset toodangut ning toetades filmikunsti. Nordic Hotel Forum on olnud PÖFFi külaliste koduhotelliks alates 2008. aastast, 2019. aastal pälviti ka kultuurisõbra tiitel.
Tutvu dokumentaalfilmide võistlusprogrammiga SIIN.
Osta PÖFFi pass SIIT.