Tallinna Ülikoolis linastub 8. novembril rahvusvahelise akadeemilise töötoa “Sotsialistliku autokultuuri ajalugu ja tänapäev” raames dokumentaalfilm „Garaažiinimesed“ (Saksamaa, Venemaa 2020). Filmi režissöör on saksamaa ja ukraina juurtega Natalija Yefimkina.
Nõukogude-järgsel Venemaal eksisteerib nähtus, mis ulatub jääpüügist, matrjoškadest ja vodkast kaugemale – nimelt garaažlad. Väljast näiliselt ebasõbralikud plekkmajad pakuvad paljudele venelastele, eriti just meestele, varjupaika.
Humoorikate, ettearvamatute ja kummaliste stseenidega film jutustab ühe rühma meeste elust: vanametallikogujad Ilja K. ja Vitalik; Roman, kes kasutab oma garaaži vutikasvatuseks; Pavel, kes meisterlikult nikerdab pühakufiguure; Sergej, kelle Parkinsoni tõbi ei takista teda jätkamast oma käsitööd; raskustes olev muusik Ilja; ja Viktor, kes on aastakümnete jooksul lisanud oma ruumile neli maa-alust korrust. Kuuleme nende lugusid, nii traagilisi kui ka muretumaid, mis võimaldavad meil vaadata sügavamale vene hinge. Mehed räägivad iseenda eest ja isekeskis, jagades oma muresid, hirme ja rõõme. Nii saame ülevaate ühe inimgrupi igapäevasest reaalsusest, mis leiab aset salaja.
Üritus on tasuta ja toimub 8. novembril kell 16:00 Tallinna Ülikooli kinos “SuperNova”. (Narva mnt 27, 4. korrus, ruum N-406).
Sündmus on osa rahvusvahelisest akadeemilisest töötoast “Sotsialistliku autokultuuri ajalugu ja tänapäev” (History and Present of the Socialist Car Culture). Film kestab 90 minutit ja see linastub venekeelse originaalina koos ingliskeelsete subtiitritega.
Filmile järgneb ingliskeelne paneelarutelu, kus osalevad filmitegija Natalija Yefimkina ning uurijad Luise Rellensmann (arhitektuuriajalugu), Diana Popa (filmiuuringud) ja Kristo Nurmis (ajalugu). Ka publikul on võimalus küsimusi esitada.
Filmi treiler: https://www.youtube.com/watch?v=joKfaSJx1aA