Raplas toimub Naiste Ööde filmifestival
Uudis
Päevatoimetaja

Kuues Naiste Ööde filmifestival NÖFF toimub 7.–10. märtsil Rapla kultuurikeskuses. NÖFF tõstab esile naisi kogu nende ilus ja võimsuses. Sel aastal on festivali alapealkirjaks „Naiste võim ja vägi".

Sel aastal saab festivalil nautida maailmatasemel filme, kujutavat kunsti, kirjandust ja muusikat. Vaata maailma läbi väga erinevate naiste silmade, arutle kaasa rahvusvahelises naisfilmitegijate paneelis, tule ja naudi naiseks olemist ja naistega kõrvuti elamist.

NÖFFi avafilm on 2023. aastal Tšehhi ja Prantsusmaa koostöös valminud „Lõpmatu suve sündroom.“

See on film, mis uurib liberaalse maailma hallalasid, viies vaataja teekonnale oma sisemiste hinnanguteni. Film tõstatab ebamugavaid küsimusi selle kohta, mida peame armastuseks ja valikuvabaduseks, on mõtestanud Elise Jagomägi. „Lõpmatu suve sündroom“ linastus ka 2023. aasta PÖFFil.

„Me ei saa pead liiva alla panna ja arvata, et meie arenenud maailmas ei ole õudusi olemas. Suletud uste taga toimub perekondades asju, millest meil pole aimugi ja meie lapsed pole alati kaitstud. „Lõpmatu suve sündroom“ on selle asjaolu ehmatavaks meenutuseks,“ ütleb NÖFFi direktor Katrin Klaebo.

Rapla kinno jõuavad ka sellised PÖFFil linastunud filmid nagu „Vera ja naudingud“ ja „G“.

Kui esimene neist jutustab 17-aastase neiu seiklustest ja eneseavastamisest, siis teise filmi keskmes on vanaema, kes on sunnitud enda elu ja heaolu eest võitlusesse asuma. Filmi „G“ režissöör on Eesti juurtega Karl Raudsepp-Hearne, kes on öelnud, et film on sündinud tema enda vanaemaga juhtunu põhjal.

Festivali kolmas päev, 9. märts saab alguse meeliülendava sündmusega. Autor Kristina Ude esitleb Rapla kinosaalis oma raamatut „Kuukiik” ning Ruudu Rahumaru avab Rapla kinomaja trepigaleriis oma näituse „Ma ei jäta ennast üksinda“. Meeleolu aitab luua Karolin Saariste oma lauludega.

Seejärel saab alguse Eesti lühidokumentaalfilmide seanss. Ekraanile jõuavad kuus kodumaist dokumentaalfilmi. Autoritega vestleb filmitegija Mirjam Matiisen.

Kohtumiste päev jätkub samas rütmis ka edasi, tuues Rapla kinno Eesti naisfilmitegijate paneeldiskussiooni teemal „Naised filmitööstuse juhtpositsioonidel – kas unistus või tegelikkus”. Külalisena osaleb diskussioonil Rootsi WIFT organisatsiooni esindaja Julia Boström, videosilla vahendusel Grace Maharaj. Vestlust juhivad Kaire Russ ja Eve Tisler.

Pärast põnevat diskussiooni aitab lõõgastuda prantsuse koomiline draama „Maoussi“. „Maoussi“ on praeguseks võitnud kuus rahvusvahelist auhinda. Filmi juhatab sisse kohtumine ja vestlus filmi lavastaja Charlotte Schiøleriga. Vestlust autoriga juhib filmikriitik Maarja Hindoalla.

Kokku linastub NÖFFil viis mängufilmi, kaks dokumentaalfilmi ja kuus kodumaist lühidokumentaalfilmi, esitletakse kaht värsket kirjandusteost, avatakse mitu kunstinäitust ning arutatakse naistest filmitööstuses.

NB! NÖFF sel aastal hinnatõusutrendidega kaasas ei käi ja oma piletihinda EI TÕSTA. Naudi filme sama hinnaga nagu eelmisel aastalgi!

Hea teada! Näituste avamised ja raamatuesitlused on külastajatele TASUTA.

Naiste Ööde filmifestival toimub 7.–10. märtsil Raplas.

Kogu programmi ja piletid leiad siit: noff.ee

Festivali korraldab MTÜ Ettevõtlikud Naised Raplamaal.

NÖFF on Pimedate Ööde filmifestivali partnerfestival ja PÖFFi juht Tiina Lokk selle patroon.