PÖFF toetab Gruusia filmi sõltumatust
Uudis
Pöffihunt

Pimedate Ööde filmifestival avaldab eriprogrammiga toetust Gruusia opositsioonilistele filmitegijatele.

Väljendusvabaduse piiramise vastu protesteerivate kineastide loomingule pühendatud programm kannab pealkirja „Lilled ei vaiki. Gruusia sõltumatu film tõstab pead” ja see jõuab vaatajate ette koostöös Gruusia Filmi Instituudiga.

Tegu on 2019. aastal asutatud sõltumatu organisatsiooniga, mille ümber on viimase poole aasta jooksul koondunud ligemale 500 gruusia filmitegijat, kes seisavad vastu hiilivale tsensuurile ja poliitilise kontrolli kehtestamisele kultuurivaldkonna üle.

Ühtlasi on nad kuulutanud boikoti riigi rahastatavale rahvuslikule filmikeskusele, kus on viimase aasta jooksul toimunud suured muutused kuni juhtide väljavahetamiseni filmikaugete ametnike vastu – selle reorganiseerimiseks nimetatud sammu initsiaatoriks peetakse võimupartei Gruusia Unistus poliitikuid. Just viimased, sealhulgas kultuuriminister, pole avalikkuse ees varjanud oma vastumeelsust filmide suhtes, mis on kriitilised valitsuse poliitika või võimuparteisse kuuluvate inimeste tegevuse suhtes.

Nii on näiteks kriitikalaviini sattunud ka PÖFFi kavva kuulunud Salomé Jashi dokumentaalfilm „Aia taltsutamine” ja Mariam Tšatšia dokumentaalfilm „Võlumägi” – pole juhus, et mõlemad puudutavad Gruusia rikkaima mehe ja võimupartei asutaja Bidžina Ivanišvili tegevust.

„Oma mineviku tõttu oleme me tavapärasest tundlikumad igasuguse tsensuuri suhtes ja astume kindlalt vastu sellele, mida Gruusia valitsus üritab praegu kehtestada – ühiskond peab arenema horisontaalselt, mitte vertikaalselt,” on öelnud Gruusia Filmi Instituudi juht ja režissöör Salomé Alekshi-Meshišvili.

PÖFFi juhi Tiina Loki sõnul on PÖFF seal, kus on filmitegijad. „Mitte ainult Valgevene-sugused diktatuuririigid ei ürita suukorvistada oma autoreid – võimul olevate poliitikute ambitsioon kontrollida, kes filme teevad ja mis teemal neid tehakse, on üha enam märgatav ka mujal. Meie kohus on sellele tähelepanu juhtida ja toetada kõiki oma sõltumatuse eest seisvaid filmitegijaid,” ütles ta.

Gruusia Filmi Instituut tutvustab oma tegevust neljapäeval algaval Berliini filmifestivalil, kus esitletakse pooleliolevaid projekte ja otsitakse rahvusvahelist tunnustust.

Varem on PÖFF pealkirja „Lilled ei vaiki” all näidanud Valgevene opositsiooniliste filmitegijate töid. Ka need, samuti vene dissidentidest autorite looming, ei kao festivali programmist, nagu kinnitas Lokk.

Pimedate Ööde filmifestival toimub tänavu 8.–24. novembrini.

Festivali 40-piletiline pass ja Just Filmi pass on juba müügil SIIN.