PÖFF paneb dokumentaalfilmid võistlema
Uudis
Pöffihunt

Esimest korda on Pimedate Ööde filmifestivali kavas dokumentalistika võistlusprogramm.

Olemasolevast maailma dokumentalistikat tutvustavast ülevaateprogrammist „Doc@PÖFF” välja kasvanud ja sama nime kandma hakkaval konkursil astuvad võistlustulle autorifilmid kogu maailmast – tegu on eranditult maailma- või rahvusvaheliste esilinastustega.

„Aeg on küps,” ütles PÖFFi juht Tiina Lokk uue võistluse sündi põhjendades. „Aasta-aastalt on suurenenud meile esitatud dokumentaalfilmide hulk, nagu on kasvanud ka dokumentalistika tähtsus kogu maailmas. Tundsime juba pikemat aega rahvusvahelist nõudlust millegi sellise järele. Tänavuselt Cannes´i filmifestivali turult saime oma partneritelt ka väga positiivset tagasisidet, mis näitab, et otsus oli õigustatud. Vähetähtis pole ka Balti dokumentalistika taseme tõus – selle regiooni autoritele oleks see hea võimalus ennast A-kategooria festivali rahvusvahelise konkursi kaudu laiemalt tutvustada.”
Kuni viieteistkümnest rohkem kui tunniajasest filmist koosneva programmi nägu on Loki sõnul alles kujunemas. „Praegu alles kombime maastikku ja vaatame, mis saama hakkab. Meil on uus programmimeeskond, mis vajab kokkutöötamiseks natuke aega,” ütles ta.

Programmi kuraator on dokumentalist ja Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi dokumentalistikaõppejõud Marianna Kaat. Peale tema kuuluvad filmivalijate sekka inglane Mike Arnott, leedukas Edvinas Pukšta ja Mikk Granström.

„Sellise konkursiga alustamine on tunnistus minu veendumusest, kui olulist rolli mängivad dokumentaalfilmid tõsielu jäädvustamisel, mis võib olla uskumatum kui väljamõeldis,” ütles Kaat. „Mind on alati inspireerinud, kuidas dokumentaalfilmid ühendavad loovuse faktidega ja autori isikupärase vaatenurga objektiivsusega. See konkurss tõestab ilmekalt dokumentaalfilmi kui jutustamisvahendi jõudu meie pidevalt arenevas maailmas,” lisas ta.

Välja antakse kolm auhinda: parima filmi ja operaatoritöö eest, lisaks üks eriauhind.

Filme saab võistlusele esitada kuni 25. augustini.

PÖFFi kavast ei kao ära ka teistel festivalidel juba esilinastunud ja auhinnatud dokumentaalfilmid, mis koonduvad programmi „Dokumentaalfilmide paremik”. Lisaks leiab dokumentaalfilme spordi-, teadus- ja keskkonnafilmide programmidest ning Balti filmi võistlusprogrammist.

Kokku on PÖFFil nüüd kuus võistlusprogrammi: põhivõistlusprogramm, debüütfilmide võistlusprogramm, võistlusprogrammid „Doc@PÖFF”, „Põhjusega mässajad” ja „Kriitikute valikud” ning Balti filmi võistlusprogramm.

Pimedate Ööde filmifestival toimub tänavu 8.–24. novembrini.

Festivali esitlevad Elisa ja Nordic Hotel Forum. Elisa panustab eesti kultuuri jätkusuutlikku püsimisse, luues ja pakkudes kodumaist audiovisuaalset toodangut ning toetades filmikunsti. Nordic Hotel Forum on olnud PÖFFi külaliste koduhotelliks alates 2008. aastast, 2019. aastal pälviti ka kultuurisõbra tiitel.

Kuidas esitada oma dokumentaalfilm konkursile, vaata siit.

Foto: režissöör Anna Hints võidab PÖFFil parima Balti filmi auhinna dokumentaalfilmi „Savvusanna sõsarad” eest. Foto autor Erlend Štaub.