Krimmitatarlaste rahvusliku liikumise juht Mustafa Džemiljev istus 15 aastat Nõukogude vanglates ja vangilaagrites – tema elu põhjal valminud mängufilm hakkab võistlema Pimedate Ööde filmifestivali peaauhinna pärast.
Ukraina režissööri Ivan Tõmtšenko ajalooline draama „Hapnikujaam” (Киснева Станція) jõuab PÖFFil ekraanile esimest korda maailmas.
On 1980. aasta. Džemiljev on saadetud Siberisse asumisele. Ta töötab hapnikujaamas, täites hapnikuga raskeid balloone. Külas on toime pandud mõrv. Moskvast saabub uurija, kelle eesmärk on riigivaenlane Džemiljev selle eest vastutavaks teha.
„See film tuletab meelde, kui inimvaenulik oli režiim, mida esindas Nõukogude Liit ja mida jätkab praegu Venemaa,” on öelnud režissöör ise oma filmi saateks.
79-aastane Džemiljev tegutses terve Nõukogude aja Kesk-Aasiasse küüditatud krimmitatarlaste õiguste taastamise ja nende kojunaasmise nimel. Aastail 1966–1986 vahistati ta kuus korda nõukogudevastases tegevuses süüdistatuna. 1975. aastal pidas Džemiljev 303 päeva näljastreiki – pikimat Nõukogude inimõigusliikumise ajaloos –, ellu jäi ta vaid sundtoitmise tõttu. Oma ajaloolisele kodumaale lubati Džemiljevil naasta alles 1989. aastal. Praegu elab ta Kiievis – tema sisenemise okupeeritud Krimmi on Venemaa keelanud.
Kokku kuulutas pooleteise kuu pärast algav Pimedate Ööde filmifestival välja neli esimest põhivõistlusprogrammi filmi.
Esimest korda maailmas saab näha ka Mehhiko režissööri Jorge Cuchí filmi „Halb näitleja” (Un actor malo). Näitlejanna süüdistab filmivõtetel oma mängupartnerit vägistamises, mida too eitab – algab pinev tõe ja õigluse otsing, kus kõigil – kohtust massimeediani – on juhtunust oma arvamus. Filmi režissöör lõi laineid juba oma eelmise, noortefilmiga „50 ehk Kaks vaala kohtuvad rannal”, mis võitis PÖFFi noorte- ja lastefilmide festivalil Just Film noortežürii preemia – see tõukus mõned aastad tagasi sotsiaalmeedias levinud ja enesetappudeni viinud mängust „Sinivaal”.
Esimest korda väljaspool oma kodumaad jõuab rahvusvahelise publiku ette Belgia režissööri Jawad Rhalibi film „Amal” – terav sotsiaalne draama Brüsseli kooliõpetajast, kes ärgitab oma islamiusulisi õpilasi iseseisvalt mõtlema ja austama inimõigusi, seades ennast sellega ohtu.
Rahvusvaheline esilinastus on ka Hollandi režissööri Jaap van Heusdeni filmil „Mees Roomast” (De Man uit Rome). Selles saadetakse Vatikani skeptikust preester ühte Hollandi piiriäärsesse külakesse, et ta selgitaks välja, kas sealset neitsi Maarja kuju, kelle palgeile olevat väidetavalt ilmunud pisarad, saab ametlikult tunnistada imettegevaks. Kokkupuude kohalike elanike vankumatu usu ja pühendumisega muudab tema elu jäägitult.
PÖFFi juhi Tiina Loki sõnul käsitlevad kõik neli filmi erakordselt aktuaalseid ja olulisi teemasid, mis puudutavad meid kõiki siin ja praegu. „Terav sotsiaalne vaatepunkt iseloomustab ka kogu ülejäänud põhivõistlusprogrammi, mis annab läbilõike tänapäeva olulistest probleemidest. Usun, et me oleme kokku saanud väga tugeva ja huvitava autorifilmide programmi, mille üle on põhjust olla uhke,” paotas ta peagi avalikustava kava eesriiet.
Kogu põhivõistlusprogrammi kuulutab PÖFF välja 13. oktoobil, kui algab ka piletite eelmüük.
Kõigi filmide autoreid on oodata ka Tallinna.
Põhivõistlusprogrammi võitja saab auhinnaks 20 000 eurot, mille paneb välja Tallinna linn.
Pimedate Ööde filmifestival leiab tänavu aset nädala võrra tavalisest varem, 3.–19. novembrini.