PÖFF : 2020 : BNFF
PÖFFil mässab ka Eestiga seotud fantaasiafilm
Uudis
Päevatoimetaja, Pöffihunt

Esimest korda on Pimedate Ööde filmifestivali võistlusprogrammis „Põhjusega mässajad” Eestiga seotud film, fantaasiadraama „Alljumalad”.

Londonis elava hispaania päritolu režissööri Chino Moya osaliselt Eestis filmitud ja toodetud ansamblifilm kujutab ebamaist teekonda läbi manduva Euroopa, sisaldades tumekoomilisi, sürreaalseid lugusid läbikukkunud ühiskonnast ja lootusetutest inimestest, keda tabavad traagilised äpardused.

Montreali fantaasiafilmide festivalil esilinastunud ja nüüd esimest korda ka Euroopas näidatava filmi kaastootjateks on produtsent Katrin Kissa ja stuudio Homeless Bob Productions. Filmi kaaskunstnik on Elo Soode ja grimmikunstnik Kaire Hendrikson. Näitlejatest teeb kaasa Katariina Unt.

Kolm aastat tagasi asutatud võistlusprogramm „Põhjusega mässajad” toob vaatajate ette filmid, mis paistavad silma otsingulisema vormi või provotseerivama sõnumi poolest. Kokku kuulub kavva 13 pikka ja 13 lühifilmi – viimased on välja valinud alafestival PÖFF Shorts. Filme hindab rahvusvaheline žürii ja välja antakse kaks auhinda, parimale täispikale filmile ja parimale lühifilmile. Filmikunsti äärealasid kompav kava on mõeldud tavapärasest nõudlikumale vaatajale, kes hindab originaalseid vaatenurki, poleemilisi seisukohti või lihtsalt huvitavaid esteetilisi otsinguid.

Pikkadest filmidest jõuavad maailmaesilinastuseni Vene režissööri Vitali Suslini tragikomöödia „Kiht kihi haaval”, Belgia režissööri Boris Baumi seiklusdraama „Bula”, Mehhiko režissööri Alejandro Guzmáni draama „Estanislao”, Hispaania režissööri Manuel Arija fantastiline komöödia „Läbinisti süütu” ja Taiwani režissööri Zero Chou LGBT-draama „Kire raev”.

F1_Bula.jpg
Boris Baumi seiklusdraama „Bula”

Sundance´i festivalilt alustas juba oma rahvusvahelist levi USA režissööri Adam Carter Rehmeieri komöödia „Õhtusöök Ameerikas”, Berliini festvalilt Portugali režissööri Catarina Vasconcelose mängu- ja dokumentaalfilmi piire kompav „Lindude muundumine” ning Rotterdami festivalilt brasiillase Felipe Bragança tragikoomiline mõistulugu „Kollane loom”.

Bulgaaria režissööri Kamen Kalevi filmid on linastunud paljudel tuntud festivalidel, sealhulgas PÖFFil, tema debüütlinateos „Eastern Plays” võitis Tokyo ja Varssavi festivalil ka parima filmi auhinna. Autori uusim töö „Veebruar”, mille valis oma kavva Cannes´i festival, kujutab üht tavalist bulgaarlast kolmel eluetapil, vältimatul teekonnal surma poole. Moritz Bleibtreu on enesele nime teinud hoopis näitlejana – psühholoogiline põnevusfilm „Ajukoor” on tema režissööridebüüt.

5f25370c-b0c4-479e-ae68-96afe67a0ca2.jpg
„Ajukoor”, Moritz Bleibtreu režiidebüüt

Lühifilmide autoritest on tuntuim Peter Strickland, kelle pikad mängufilmid „Katalin Varga”, „Burgundia hertsog”, „Berberiani helistuudio” ja „Kangas” on võitnud hulk auhindu mainekatelt festivalidelt.

Pimedate Ööde filmifestival avatakse 12. novembril, filme näeb 13. novembrist 29. novembrini. Võistlusprogrammi piletite eelmüük algab 6. novembril. Kuni 8. novembrini on kõik PÖFFi kinoseansside piletid müügil 5-eurose soodushinnaga. 6. novembrist saab osta ka virtuaalsete seansside pileteid, mis maksavad 8 eurot. Virtuaalne PÖFF jõuab publikuni veebiplatvormide Shift72 ja Elisa Stage vahendusel.

PÖFFi esitlevad Elisa ja Nordic Hotel Forum.