PÖFF : 2021 : BNFF
PÖFFi elutööauhinna saab Alar Kivilo
Uudis
Päevatoimetaja

Ühe kahest Pimedate Ööde filmifestivali elutööauhinnast saab eesti filmioperaator Alar Kivilo. Ta on filmimaailmas kõige kaugemale jõudnud eestlane, kes tegutseb 1997. aastast peamiselt Hollywoodis.

Kivilo kaamera ees on mänginud Kevin Bacon, Bruce Willis, Cameron Diaz, Colin Farrell, Keanu Reeves, Bridget Fonda, Billy Bob Thornton, Christopher Plummer, John Cusack, Donald Sutherland ja paljud teised Hollywoodi tippnäitlejad.

Kivilo kuulub Ameerika filmiakadeemiasse ja on kolme operaatorite kutseliidu – USA, Kanada ja Eesti – liige. Ta on võitnud Ameerika filmioperaatorite ühingu auhinna filmi „Saates Chance´i” eest, samuti kandideerinud sellele auhinnale filmi „Gotti” ja telesarja „Sissetungijad” eest. Auhindu on ta pälvinud ka reklaamklippide operaatori ja fotograafina.

Tema üles võetud filmidest on tuntumad „Pime nurk” (rež John Lee Hancock), „Harti sõda” (rež Gregory Hoblit), „Lihtne plaan” (rež Sam Raimi), „Saatuslik side” (rež Gregory Hoblit), „Maja järve ääres” (rež Alejandro Agresti), „Esimene aasta” (rež Harold Ramis), „Halb õpetaja” (rež Jake Kasdan), „Igavesti sinu” (rež Scott Hicks) ja „Elu valikud” (rež Ross Katz).

Blind Side Kivilo.jpg

Kaader filmist „Pime nurk”

Parima filmi Oscarile on neist kandideerinud nimeka ameerika jalgpalluri Michael Oheri elul põhinev spordidraama „Pime nurk”. Sama filmi eest sai Sandra Bullock ka parima naispeaosatäitja Oscari. Lühifilmi Oscari on pälvinud Kanadas filmitud „Poisid ja tüdrukud”. Oscaritele on Kivilo üles võetud filmidest kandideerinud veel põnevusdraama „Lihtne plaan”. Tema viimane film „Murtud südamete galerii” (rež Natalie Krinsky) jõudis ookeani taga ekraanidele tänavu septembris.

PÖFFi juhi Tiina Loki sõnul on Alar Kivilo filmimaailmas kõige kaugemale jõudnud eestlane, kes pole hoidnud oma rikkalikke kogemusi vaka all, vaid on jaganud neid ka Eestis. „Ta on eeskujuks paljudele meie noortele operaatoritele, tõestades, et elus on kõik võimalik, kui anne ja töökus kokku saavad,” ütles ta.

Alar Kivilo on sündinud 1953. aastal Kanadas väliseesti peres. Tema vanemad lahkusid Eestist Teise maailmasõja ajal. Ta õppis Toronto ülikoolis filmindust ja tegutses operaatori assistendina. 1985. aastal asutas ta reklaamifirma Propeller. 1997. aastal kolis Los Angelesse. Praegu elab koos abikaasa Enega vaheldumisi USAs ja Eestis.

Elutööauhinna saab laureaat kätte PÖFFi auhinnatseremoonial, mis leiab aset reedel, 27. novembril Vene Teatris. Teise elutööauhinna, mis läheb traditsiooniliselt välismaisele filmitegijale, kuulutab PÖFF välja festivali ajal.