PÖFF : 2021 : BNFF
PÖFFi avapäev põimib inimsuhete lahtisi otsi ja sõelub valikuvabadust
Uudis
Päevatoimetaja

Festivali esimene päev loob mõtteruumi vabadusele, mida otsitakse nii armastuse kui ka poliitika kammitsevatest ahelatest. Õpitakse lahti laskma kaduvast ning sööstetakse südikalt kire embusesse. Avapäev pakub elamusi mängufilmide rikkalikes žanrites ja dokumentaalfilmidega.

Vaata kogu 13. novembri kinokava siit.

Supernoova

Kaks aastat on möödunud päevast, mil Tuskeril diagnoositi varajane dementsus – haigus, mis ühel hetkel võtab inimeselt kõik, mida ta mäletab ja mida on senise elu jooksul omandanud. Tunnustatud pianistist Samist on saanud oma kaaslase hooldaja 24 tundi ööpäevas. Tema peas on valminud plaan, kuidas vabastada selle raske haiguse küüsist nii end kui ka oma kaaslast, ja ta plaanib viia selle täide enne, kui kaotab igasuguse võime ise oma elu üle otsustada. Enne selle hetke saabumist tuleb aga mõlemal silmitsi seista küsimusega, mida tähendab tõeline armastus ja millisteks ohvriteks tuleb selle nimel valmis olla.

F_2_supernova_8f812bc860.jpg

Aitäh kõige eest

Õed Christine ja Marianne pole teineteisega juba terve aasta suhelnud. Ka minevikus pole nende peresuhted liiga lähedased olnud. Kui aga nende sulist isa Jean-Paul, kellega kumbki pole juba ammu kontaktis olnud, ootamatult sureb, tuleb õdedel ühiselt tegeleda kriminaalse segapuntraga, mille mees endast maha jätab. Samuti tuleb otsustada, mida kadunukese tuhaga teha. Teekonnal Magdalena saartele, mis tundub olevat kõige loogilisem paik planeedil, et isaga hüvasti jätta, tuleb neil vaadata otsa nii oma isiklikele probleemidele kui ka omavahelised sotid selgeks rääkida.

F_1_thanks_for_everything_a4ea7a3563.jpg

Jumbo

See on eriskummaline ja visuaalselt vaatemänguline armastuslugu. Kas tehnoloogia ja inimese suhestumine on mingil kõrgemal tasandil võimalik? Sissepoole elav ja pigem enda meisterdatud mehaaniliste valgusskulptuuride kui inimestega klappiv noor neiu Jeanne armub esimest korda elus. Tunne on küll esialgu võõras, kuid ta otsustab riskida ja sukeldub sellesse, pea ees. Kuigi Jeanne’i ema üritab ergutada neiu seksuaalsust tütrele juba ammu silma heitvat tivolibossi pähe määrides, veedab Jeanne kõik vabad momendid hoopis lõbustuspargi värsket atraktsiooni Jumbot lähemalt tundma õppides.

F_1_jumbo_afcd856cb3.jpg

Hüpe

Mida on inimene valmis ohverdama vabaduse nimel? 1970. aastal hüppas tavaline Leedu meremees Simas Kudirka Vene laevalt USA rannavalvepaati, lootes paluda poliitilist varjupaika. Julge põgenemiskatse tegi temast aga poliitvangi, kes mõisteti riigireetmise eest 10 aastaks Siberisse sunnitööle. Sellest senikuulmata loost lummatud Giedrė Žickytė otsis Simas Kudirka üles ja kutsus teda taaselustama seda uskumatut seiklust samal laeval. Meeliülendav ajalooline thriller pakub haruldasi ajaloolisi kaadreid ning intervjuusid asjaosaliste ja tunnistajatega.

F_4_the_jump_9bc26c9484.jpg

Quo Vadis, Aida?

Tõsielusündmustel põhinev film räägib loo Aidast, keskealisest inglise keele õpetajast ja tõlgist, kes elab koos abikaasa, kahe poja ja veel 30 000 põgenikuga ÜRO sõjaväebaasi varjupaigas, mida valvavad rahuvalvajad. Linna tunginud Serbia väed eiravad ÜRO ultimaatumit ning hakkavad armutult tsiviilelanikke kokku koondama. ÜRO rahuvalvajate kaitse variseb koost, kui olukord eskaleerub Republika Sprska väekomandöri Ratko Mladići saabumisega, kes mõistetakse hiljem sõjaroimarina süüdi tegude eest Jugoslaavia sõdades.

F_5_quo_vadis_aida_50c0ef374c.jpg

Greta Thunbergi lugu

Aastal 2018 alustas tollal 15-aastane Thunberg tähelendu aktivistina koolistreigiga Rootsi parlamendihoone juures, mille eesmärk oli tõmmata tähelepanu kliimamuutustele. Režissöör jälgib Greta – Aspergeri sündroomiga häbeliku teismelise tüdruku – teekonda ning mõju kogu maailmale. Film kulmineerub Greta palju kriitikat pälvinud purjereisiga üle Atlandi ookeani New Yorki, kus ta astus üles läbi aegade noorima esinejana ÜRO kliimameetmete tippkohtumisel.

F_2_I_Am_Greta_49e6f65d25.jpg

Fossiil

Francis Lee järg tema auhinnatud filmile „Õnnistatud maa“ näitab taas režissööri annet tuua vaatajani võimsad armulood karmides tingimustes. Kate Winslet ja Saoirse Ronan teevad imetabased rollid selles hingetuks võtvas 19. sajandi romantilises draamas, mis räägib üksildasest paleontoloogist ja ärahellitatud noorest abielunaisest.

F_1_ammonite_14e3c5b55e.jpg

Rätsep

Kenterman toob vaatajani sügavalt isikliku ja liigutava ülevaate Kreeka lähiajaloo karmidest ja süngetest hetkedest. Läbi Nikose loob ta romantilise ja ajatu paralleelmaailma. Sündmused hargnevad ühes rätsepatöökojas tänapäeva Ateenas. Peategelane Nikos jätkab peretraditsioone, valmistades tellimustööna rätsepaülikondi. Isalt ande pärinud Nikos on lõksus väljasurevas firmas, mis ei suuda vastu pidada finantskriisi süngele reaalsusele.

F_1_tailor_6de9d4b226.jpg