Kumu filmihooaeg jätkub intrigeerivalt
Uudis
Pöffihunt

Kellele kuulub pärast arhitekti surma tema looming, küsib intrigeerivalt Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sari, mis naaseb sel kolmapäeval koroonapausilt.

Oma auhinnatud linateoses „Ettepanek” (The Proposal) astub USA kontseptuaalne kunstnik Jill Magid pretsedenditu sammu, et teha avalikuks maailmakuulsa Mehhiko arhitekti Luis Barragáni (1902–1988) arhiiv, mis asub Šveitsis.

Arhiiv sattus välismaale pärast arhitekti surma, kui selle ostis disainifirma Vitra omanik Rolf Fehlbaum. Väidetavalt oli tegu pulmakingiga arhitektuuriajaloolasest kihlatule Federica Zancole. 1995. aastast peale on viimane monopoliseerinud Barragáni elu ja loomingu, piirates juurdepääsu tema arhiivile ja seades sisse kontrolli arhitekti projekteeritud hoonetest publitseeritavate fotode üle.

Filmi autor laseb Barragáni tuhast valmistada teemandi ja pakub seda Zancole – hinnaks on arhiivi avamine ja tagasitoomine Mehhikosse.

Provotseeriv ja poleemiline linateos tõstatab küsimuse arhitektuuri kättesaadavusest ja kontrollist kunstiprotsessi üle.

Kolmapäeval, 26. mail kell 18 Kumu auditooriumis linastuva seansi juhatab sisse arhitektuuriajaloolane Epp Lankots.

Veel jõuavad sel kevadel publiku ette „The New Bauhaus. Moholy-Nagy elu ja loomepärand” ja „Tōkyōt avastades”, milles Jaapani tuntumaid arhitekte Ryūe Nishizawa sõidab mööda Tōkyōt ja räägib oma suhtest selle linnaga, teda enim mõjutanud paikadest, hoonetest ja inimestest.

Koroonapiirangute tõttu lubatakse igale seansile ainult poole saali jagu vaatajaid ehk kuni 122 inimest. Mask on kohustuslik ja järgida tuleb 2+2 reeglit.

Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF. Sissepääs kõigile selle sarja seanssidele on prii.

„Ettepaneku” treiler.