Debüütide konkursil teeb ajalugu animafilm
Uudis
Pöffihunt

Esimest korda võistleb Pimedate Ööde filmifestivali debüütfilmide programmis animafilm, maailmakuulsa Jaapani joonisfilmiautori Kōji Yamamura „Tosin põhjalat”.

Yamamura, kes hakkas filme tegema pärast seda, kui oli näinud Priit Pärna tööd „Aeg maha”, on üks Jaapani tuntumaid animafilmilavastajaid. „Tosin põhjalat” on tema pika filmi debüüt, mis kujutab traagilistest tõsielusündmustest inspireerituna inimeksistentsi nukrat absurdi, selle naeruväärsusi ja tragöödiaid.

„Süngelt vaimukas,” iseloomustab 57-aastase jaapanlase filmi PÖFFi Jaapani ekspert Aiko Masubuchi, lisades, et nii nagu helendab ekraan pimedas kinosaalis, leiab seegi linateos valgust ka kõige tumedamates paikades.

„Tosin põhjalat” on üks kahekümnest filmist, mis hakkavad PÖFFil võistlema parima debüütfilmi auhinnale ja mille piletite eelismüük tänasest lahti läheb. Kokku on kavas kümme maailmaesilinastust, üheksa rahvusvahelist esilinastust ja üks Euroopa esilinastus.

PÖFFi juhi Tiina Loki sõnul on tegu julge ja ootamatu valikuga, mille järgi tuntakse ja hinnatakse PÖFFi kogu maailmas. „Me saanuks debüütidest kokku panna ka mitu programmi, sest huvitavaid filme oli nõnda palju – vaatamata keerulisele ajale, mis filmitegemist ja nende väljatoomist ei soosi,” ütles ta.

Valikus on näiteks muusikalifilm, täpsemalt pätimuusikal, Briti lavastaja Malachi Smythi „Skoor”. Smyth on tuntud stsenaristina, kes on kirja pannud ka Tanel Toomi järgmise filmi „Gate way 6”. Psühholoogilist põnevusfilmi esindab tšiillase Nicolás Postiglione „Tundmatu vesi” jahiga seilavast perekonnast, kes võtab pardale abi paluvad hädalised. Fantaasiafilm on briti Adam Doneni „Alice kadunud jänese otsingul”, mille peategelane Alice avastab end pärast Imedemaad Brexiti-järgses Londonis.

Esindatud on Euroopa, Aasia, Aafrika ning Põhja- ja Lõuna-Ameerika filmikunst, kaugematest riikidest Jaapan, Hiina, Colombia, Kanada, Maroko ja Tšiili. Eksootilisim film tuleb Keeniast, sealset päritolu Šveitsi režissööri Damien Hauseri romantiline draama „Pime armastus”, mis räägib pimeda noormehe ja kurdi neiu armastusest ühiskonnas, kus erisusi ei sallita.

Lätist on valikus vendade Ābelede psühhedeelne draamakomöödia „Rahutud meeled”, milles kunstnikest vennad valmistavad ette näitust, mis šokeeriks maailma. Leedut esindab Dovilė Šarutytė „Mängufilm Elust” – oma isale ideaalset matust organiseeriv tütar satub kummalistesse situatsioonidesse täis koomikat ja musta huumorit.

Lavastajatest on noorim 20-aastane Damien Hauser, vanim 57-aastane Kōji Yamamura.

Debüütfilmide võistlusprogrammi filmid:

Tallinnas esilinastuvad võistlusfilmid kinos Coca-Cola Plaza ja Tartus Elektriteatris.

Alates tänasest saavad debüütfilmide võistluse pileteid osta PÖFFi lojaalsusprogrammiga liitunud inimesed ehk Hundikarja liikmed, reedest ka kõik teised soovijad. Üksikpilet maksab kaheksa eurot, sooduspilet 7 eurot.

Pimedate Ööde filmifestival toimub 12.–28. novembrini.

Treilereid vaata siit.