Balti võistlus toob ekraanile uhiuued Eesti filmid
Uudis
Pöffihunt

12 linateost hakkavad Pimedate Ööde filmifestivalil võistlema Baltikumi parima filmi tiitlile.

Leedu on Balti võistlusprogrammis esindatud nelja, Läti kolme ja Eesti viie filmiga. Eesti filmidest kolme puhul on tegu maailma- ja ühe puhul Eesti esilinastusega.

Esimest korda ekraanile jõudvas lavastuslikus dokumentaalfilmis „Vaino Vahingu päevaraamat" valgustab selle autor Rainer Sarnet neid salakavalaid musti auke, mille serval kirjanik ja psühhiaater, ka elumänguriks nimetatud Vaino Vahing oma eluajal balansseeris.

Manfred Vainokivi süsteemi ja kuulsusejanu pilav dokumentaalfilm „The Best of Salieri ehk Mina, Eesti režissöör" on temast endast – mehest, kes loob vannitoas surematuid kunstiteoseid, annab olematutele meediakanalitele säravaid intervjuusid ja võtab vastu unelmate auhindu. Kuidas murda vannitoa needus ja saavutada maailmakuulsus ka päriselt? Ka see film on ekraanil esimest korda.

Varalahkunud andeka muusiku Uku Kuudi elust ja loomingust räägib Ivar Murdi dokumentaalfilm „u.Q.", mida autor nimetab Kreeka komöödiaks ja millel on samuti maailmaesilinastus.

Esimest korda Eestis saab näha ka Marta Pulga dokumentaalfilmi „Räägi ära". 22 filmitegjat avasid 15 riigis anonüümsed kõnepostkastid, kuhu jäetud sõnumitest moodustub poeetiline portree isolatsioonis olevast inimkonnast. Film esilinastub homme algava nimeka Jihlava dokumentaalfilmide festivali võistlusprogrammis.

Eestis juba esilinastunud filmidest on kavas Kaupo Kruusiaugu mängufilm „Sandra saab tööd".

Leedut esindavatest linateostest on tuntuim tänavuse Veneetsia festivali kõrvalvõistlusprogrammi „Horisondid” võidufilm, Laurynas Bareiša kriminaaldraama „Palverändurid". Varssavi filmifestivali põhivõistlusprogrammis esilinastus Leedu vanameistri Algimantas Puipa satiiriline komöödia „Cinefiilia" ja Karlovy Vary kõrvalvõistlusprogrammis „Lääne ida" Andrius Blaževičiuse draama „Jooksus". Maailmaesilinastus on Emilis Vėlyvise põnevusfilmil „Kurjuse generatsioon".

Läti filmidest on tuntuim Dāvis Sīmanise sürreaalne ajalooline põnevik „Aasta enne suurt sõda", milles Riia uksehoidja Hans satub 1913. aastal läbi Euroopa reisides kõige kummalisematesse situatsioonidesse, kohtudes Lenini, Hitleri, Stalini, Trotski, Freudi ja teiste ajalooliste isikutega. Lätis kandideerib linateos koguni 11 rahvuslikule filmiauhinnale Lielais Kristaps. Laila Pakalniņa dokumentaalfilm „Kodud" kujutab humoorikat kaleidoskoopilist portreed lätlastest, keda on filmitud läbi nende enda koduakna. Maailmaesilinastuseni jõuab Uģis Olte põnevusfilm „Ohverdus".

Balti võistlusprogrammis linastuvad:

Eesti

Leedu

Läti

Filme hindab rahvusvaheline žürii.

Balti filmide võistlusprogrammi piletite eelmüük algab 5. novembril.

Festivali seanssidele pääseb ainult COVID-19 tõendi olemasolul.

Pimedate Ööde filmifestival leiab aset 12. novembrist 28. novembrini.

Vaata filmide treilereid.