Integratsiooni Sihtasutus

Aastal 2024 tuli PÖFFi toetajate sekka Integratsiooni Sihtasutus, kellega üheskoos saame just kultuuririkkuse teemadest rääkida. Palusime Kultuuririkkuse aasta toimkonnal vastata järgmistele küsimustele.

1. Miks on teie jaoks täna oluline Eesti kultuuri ja filmivaldkonda toetada?
See koostöö mitte ainult ei rikasta Eesti kultuurielu, vaid toimib ka olulise sillana erinevate kultuuride ja ühiskonnagruppide vahel, edendades seeläbi lõimumist ja ühtekuuluvustunnet. Kultuurilise mitmekesisuse esiletoomine filmiprogrammis julgustab dialoogi ja avatust, mis on olulised komponendid tervema ja kaasavama ühiskonna loomisel.

Meil on hea meel, et kultuuririkkuse aastal on võimalik pakkuda inimestele võimalust mõista ja hinnata kultuuridevahelisi eripärasid, mis loob empaatiat ja sügavamat arusaamist erinevustest, mis omakorda aitab kaasa sidusama ühiskonna kujunemisele.
Filmikunst oma emotsionaalse ja kaasahaarava olemusega on võimas vahend, mis aitab murda kultuurilisi barjääre ja ehitada sildu erinevuste vahel, luues seeläbi avatuma ja mitmekesisema ühiskonna. Filmide kaudu saavad inimesed kogeda ja tunnetada teiste kultuuride, traditsioonide ja eluviiside ilu ning keerukust turvalises keskkonnas.

2. Millised on ühised väärtused kultuuririkkuse aastal ja PÖFFil?
Me jagame mitmeid ühiseid väärtusi, mis keskenduvad kultuuri, kogukonna, lõimumise, hariduse ja kohanemise edendamisele. Ühisteks väärtusteks on mitmekesisus, mõlemad organisatsioonid väärtustavad mitmekesisuse ja kaasamise põhimõtteid.

3. Milliseid võimalusi on PÖFF teile koostööpartnerina pakkunud?
PÖFF on pakkunud lisaks kultuuririkkuse aastale pühendatud filmiprogrammile veel võimalust süvendatud aruteludeks mitmekesisuse teemadel. Koostöös PÖFFiga toimus rahvusvahelisel lõimumiskonverentsil „Kultuuririkkus – võimalus või takistus sidusa ühiskonna kujundamisel?” arutelu pealkirjaga “Teaberuum, kultuuriruum, väärtusruum – kuidas neid ühendada digimullide ajastul?”. Paneel pakkus platvormi ekspertidele, filmitegijale, kultuuritegelastele ja publikule, et vahetada mõtteid ja kogemusi.

4. Jagage mõnda eredamat mälestust PÖFFist
Tänavuses programmis oli eredaks mälestuseks saksa-araabia film “Salajas” („Turning Tables“), kui pärast seanssi sai publik vestelda veel ka filmi produtsendi Claudia Schröter’iga. Esitlesime seda filmi tänavu Lõimumiskonverentsi raames.

5. Kas ja milline unistus on teil ja Integratsiooni SA-l seoses PÖFFiga?
Oleme PÖFF-i inimestega arutanud, kuivõrd mitmekihilisi seoseid leidub integratsiooni ja kinokunsti vahel. Mõelgem kasvõi selliste filmiinimeste eluloole nagu Elbert Tuganov, Miliza Korjus, Theodor Luts, Bruno Oja jt. Tänapäeva Eestis on palju filmivaldkonna tipptegijaid, kes kas oma rahvusliku päritolu või mitmel pool maailmas saadud koolituse ja töökogemuste kaudu toovad meie kinokunstisse tõeliselt globaalset mõõdet.

Kui mõtleme kasvõi eelmainitud filmile „Salajas“, siis paljudele tänase maailma lõimumisalastele väljakutsetele püütakse lahendusi leida just kinokunsti vahenditega. Kõige paremini töötavad poliitikakujunduse ideed võivad selgineda ja kuju võtta just audiovisuaalse loomingu toel. Seega loodame, et PÖFF-i suhe kultuuririkka Eesti temaatikaga jääb püsima ja meie koostöös sünnib uusi projekte igal aastal.

6. Kui kultuuririkkuse aasta oleks film, siis millisesse žanrisse see kuuluks? Millist lugu teie projekti film räägiks ja kes oleks peategelased?
See oleks kindlasti inspireeriv lugu, kus põimuvad komöödia ja põnevus. Filmi eesmärk oleks tõstatada mitmekesise ja elava kultuuripärandi tähendust ning tutvustada selle mõju ühiskonnale, loovusele ja identiteedile.

Eesti on alati olnud koduks erinevatele rahvastele, nii nagu maailm on alati olnud koduks Eesti inimestele. Täna elab Eestis 217 rahvusest inimesi, räägitakse 243 emakeelt, ollakse sündinud 175 riigis ja omatakse 151 riigi kodakondsust. Samal ajal elab üle ilma 165 000 – 200 000 eestlast ning Eestist pärit inimest. Seeläbi loodud kogukondade ja rahvaste mitmekesisust rikastavad veelgi omapärad, mille poolest iga inimene kõigist teistest erineb.

Film eesmärk oleks tutvustada neid rahvusi, tuues välja nende erinevusi ja sarnasusi. Kultuuririkkuse aastal võiks film mõjuda inspireerivana ja murrangulise sõnumiga – kuidas meie kõigi kultuuripärand on midagi, mis on pidevas muutuses, aga samas meie identiteedi ja ühiskonna alustala.

Filmi põhisõnum on positiivne, kuid realistlik. Filmi üks teemadest oleks kindlasti ka integratsioon, kuidas see võib olla keeruline, kuid samas on võimalik ületada takistused, kui on olemas toetavad kogukonnad ja tahe õppida. Filmis räägitakse inimeseks olemisest ja arusaamisest, et iga inimene, olenemata päritolust, on väärt armastust ja mõistmist.

Kontakt email edukalt vahetatud
Soovitud email on juba kasutusel teie profiilis
Soovitud email on kasutusel teise kasutaja poolt
Uue konto ühendamine õnnestus
Uus konto on juba teie alias
Uue konto ühendamine ebaõnnestus