fbpx

Kumu filmisügis tähistab tualetipäeva ja kiikab maa alla vajuvasse linna

Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sügishooaeg toob ekraanile 10 linateost, mille teemade ring ulatub käimlakultuuri propageeriva härra Tualeti portreest kuni maa põhja vajuda ähvardava Kiruna linna tulevikuni. 

Kava juhatab sisse Ila Bêka ja Louise Lemoine´i film „Moriyama-san” – pilguheit Tokyos elava kaunite kunstide entusiasti Yasuo Moriyama privaatsesse maailma, mis on täis kirjanduslikke, muusikalisi ja filmikunstilisi naudinguid. Ka urbanistlikuks eremiidiks nimetatud peategelase koduks on üks väga eriline maja, mida tuntakse kogu maailmas Moriyama maja nime all. Õigupoolest pole tegu maja, vaid eraldi majakestega – kümne risttahuka- ja kuubikujulise pisikese hoonega, mis on paigutatud kõigest 290 ruutmeetri suurusele krundile. Justkui oleks keegi mitmekorruselise eramu tükkideks lõiganud.

Ebatavalise hoone on projekteerinud nimekas Jaapani arhitekt Ryue Nishizawa ja seda peetakse üheks 21. sajandi elamuarhitektuuri tippteoseks. Film ei räägi siiski niivõrd arhitektuurist, kuivõrd inimestest, kes selle sees elavad. Kuidas arhitektuur võib mõjutada inimeste eluviisi ja vastupidi.

4. septembril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatab sisse Eestis elav jaapani arhitekt Tomomi Hayashi.

Hooaeg jätkub Chris Hegedusi ja D.A. Pennebakeri filmiga „Puuriuksi avades”, mis jälgib, kuidas advokaat Steven Wise võitleb kohtus šimpansite õiguste eest. Thierry Demaizière´i ja Alban Teurlai film „Lourdes” uurib Lourdesi fenomeni ühe maailma populaarsema palverännakute kohana, mille allikavesi on pannud väidetavalt käima ka jalutud. Luke Koremi film „Kaardid lauale” portreteerib maailmakuulsat kaarditrikkide meistrit Richard Turnerit – meest, kes on peaaegu pime.
Ashley Belli filmis „Armastus ja banaanid” üritatakse vangistusest päästa 70-aastast India elevanti Noi Na´d. „Viimne hingetõmme” on Richard da Costa ja Alex Parkinsoni dokumentaalpõnevik, mis rekonstrueerib tuuker Chris Lemonsi uskumatu loo – naftapuurtorni parandav mees jäi 100 meetri sügavusel hapnikupuuduses pooleks tunniks lõksu. Greta Stocklassa filmis „Kiruna – täiesti uus maailm” otsib oma kohta päikese all Rootsis asuv Kiruna linn, mida selle alla uuristatud kaevandus ähvardab alla neelata. 

Eelkõige muusikasõpradele on mõeldud Nick Broomfieldi „Marianne ja Leonard. Armastuse sõnad” ja Peter Webberi „Inna de Yard. Jamaica hing”. Esimene räägib Kanada laulja Leonard Coheni ja norralanna Marianne Ihleni armastusloost, teine dokumenteerib, kuidas tõeliste reggae-muusika legendite kokkusaamisest sündinud kollektiiv Inna de Yard – Jamaica oma Buena Vista Social Club – salvestab plaati ja mõtestab oma surematute hittide taustal Jamaica elulaadi ja reggae-muusika fenomeni. 

Sügishooaeg lõpeb 6. novembril, kui linastub USA režissööri Lily Zepeda film „Härra Tualett ehk Käimlad kõigile” – Singapuri miljonär Jack Sim on võtnud nõuks täita maailm tualettidega, et päästa planeet mustuse küüsist. Seanss on pühendatud rahvusvahelisele tualetipäevale, mida tähistatakse 19. novembril.

Kõik linateosed jõuavad ekraanile Kumu auditooriumis kolmapäeviti kell 18 ja on vaatajatele tasuta. Seanssidele eelnevad ekspertide sissejuhatused.  Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF.

Täpsemat infot kava kohta vaata siit

JÄLGI MEID

KONTAKT

ESITLEJAD

AMETLIKUD PARTNERID

TÄNAME

© 2019 MTÜ Pimedate Ööde filmifestival