fbpx

PÖFF leinab Soome filmitegijat Jörn Donnerit

Pimedate Ööde filmifestival teatab kurbusega, et lahkunud on festivali elutööauhinna laureaat, soome filmi grand old man Jörn Donner.

Donner suri pärast pikaajalist haigust täna, 30. jaanuaril Helsingis 86 aasta vanusena.

Soomerootslasest filmirežissöör ja -produtsent, kirjanik, publitsist ja poliitik sai PÖFFi elutööauhinna 2017. aastal.

„Üks legend on lahkunud,” ütles PÖFFi juht Tiina Lokk. Tema sõnul hakkab lõppema üks ajastu, mis sünnitas tõelisi renessansiinimesi. „Donneri tegevus ei ole mõjutanud ainult Põhjamaade filmindust, vaid ka elu väljaspool ekraani – seda nii kirjaniku ja teravapilgulise ühiskonnakriitiku kui ka poliitiku ja diplomaadina.”

Jörn Donneri laiahaardelist tegevust pole kerge kokku võtta. Produtsendina tootis ta ligemale 60 filmi, neist kõige tuntum on Ingmar Bergmani „Fanny ja Alexander”, mis võitis 1983. aastal parima mitteingliskeelse filmi Oscari. Režissöörina sai ta 1963. aastal filmi „Pühapäev septembris” eest Veneetsia festivalil parima debüüdi auhinna. Tema tuntumate lavastajatööde hulka kuuluvad veel mängufilmid „Armastada” (1964), „Must valgel” (1968) ja „Naiste pildid” (1970) ning dokumentaalfilm „Neetud! Soomemaa vaated” (1971).

Soome ühiskonnas tekitasid Donneri filmid sageli paksu verd, heites kinda kodanlikule maitsele ja osutades riigi kitsaskohtadele. Tema viimaseks filmiks jäi „Ingmar Bergmani mälestus”, mis tuli välja 2018. aastal.

„Ilma Bergmanita oleksin teine inimene,” on ta ise öelnud. Nende sõprus kestis aastakümneid.

Donner oli ka üks Soome Filmiarhiivi asutajatest ja juhtis aastatel 1978–1982 Rootsi Filmiinstituuti. 2014. aastal võitis ta Soome filmi elutöö-Oscari ehk Betooni-Jussi.

Kirjanikuna avaldas Donner üle 50 teose, pälvides ka Finlandia auhinna. Eesti keeles on ilmunud tema raamatud „Rootsi. Rännakud võõral maal”, „President” ja „Isa ja poeg”. Ta oli kauaaegne parlamendiliige ja diplomaat.

Vaata Jörn Donneri intervjuud ETV saatele „Välisilm”.

Vaata 2017. aasta PÖFFi elutööauhinnatseremoonia galeriid.

JÄLGI MEID

KONTAKT

ESITLEJAD

AMETLIKUD PARTNERID

TÄNAME

© 2019 MTÜ Pimedate Ööde filmifestival