fbpx

PÖFF toob kuni pühapäevani suurele ekraanile naiseks olemise ilu, valu ja võlud ning väljakutsed kaasaja maailmas

Mida peame silmas, kui ütleme, et üks või teine asi on naiselik? Alljärgnev filmivalik on omamoodi toimik, mis seda ebamäärast sõna teatud mõttes tühistab. Või siis vähemalt mitmekesistab tähendusi selle arusaama taga.

Siit leiad paksu naha ja karmi rusikaga naisi, membraanõhukese närvikavaga naisi, vankumatuid naisi, ekstsentrilisi naisi, alles naiseks kasvajaid ning sellest rollist pagejaid. Naiseks olemine on valdavalt ainus ühine nimetaja nendes sõna otseses mõttes erinäolistes lugudes, mis on täidetud mõnikord lahingute ja teinekord minnalaskmistega, kuid alati eneseteadliku meele ja südamega, mis tunda ei karda.


Neljapäev

Kuldsed kahekümnendad

N, November 28, 2019 17:30 Coca-Cola Plaza, Saal 6, Tallinn

Võluv Ava lõpetab ülikooli, kuid ei tea, kuidas alustada sellele järgneva eluga. Tema jaoks kipub kõik rappa minema ja ainus reaalne lahendus on kolida tagasi koju oma ema juurde. Ühiskondlik surve hästi õlitatult toimivate eludega eakaaslaste poolt ei aita siinkohal mitte kui kuidagi. Hea portsu huumoriga kaasaja ühiskonna jampslike probleeme analüüsiv film on üle valatud lisaks ka romantikaga. Seda naudib aga Ava asemel tema ema oma silmarõõmuga, kes on vaid mõned aastad Avast vanem. Hea vaatamine, mille saatel nii nutta kui naerda ja siis selg sirgu ajada.

Läbi musta klaasi

N, November 28 kell 20:45 Coca-Cola Plaza, ISense Saal, Tallinn

Vastuolulise muinasjutuna hargnev draama toob vaatajani loo orvuks jäänud pimedast neiust, kelle elu ainsaks lootusekiireks on saada nägijaks tänu väga kallile silmaoperatsioonile. Tüdrukul endal operatsiooniks raha ei leidu, mida jagub aga rikkurist vanahärral, kelle maailmas eksisteerivad heategude asemel kahjuks vaid tehingud. Mees lubab operatsiooni eest tasuda tingimusel, et vanuse poolest tütreks sobiv neiu vastutasuks temaga magab. Moraali, usu ja suurte tunnete ümber keerlev dostojevskilik lugu mõjub emotsionaalselt nagu kahe teraga mõõk.

Otsija

R, November 29 kell 20:00 Kino Artis, Saal 2, Tallinn

Isabela elu on jagatud kahe maailma vahel. Tema lapsepõlvekodu ja perekonda iseloomustab elitaarne elu tänu poliitikust isa mõjuvõimule ning sellega kaasnevale prestiižile. Naise süda ja enda valitud kodu asub aga Brasiilia metsikus looduses vaba armastusega täidetud kommuunis. “Otsija” pöörab pahupidi piirid nende kahe väga erineva maailma ümber, et tuua lagedale musta ja valge ning õige ja vale vahele jäävad hall alad.


Reede

Mustlaskuninganna

R, November 29 kell 19:45 Apollo Kino Solaris, Saal 4, Tallinn

PÖFFi programm on täis tõeliselt tugevaid naisi ning “Mustlaskuninganna” toob suurele ekraanile ühe neist. Kahe lapse üksikema, endine lapspoksija Ali satub läbi juhuse “Miljoni dollari tüdruku” loosse, mis selles Saksamaa filmis on kõike muud, kui hollywoodilik muinaslugu. Näitlejatöö selles filmis on sama tugev kui Alina Serbani löögid underground poksiringis, mida veab võrdvääriliselt dramaturgilises raskekaalus Tobias Moretti, kes maadleb oma rollis viinakuradi ning murtud unistustega.

Vaikne vaikus

R, November 29 kell 20:00 Apollo Kino Solaris, Saal 5, Tallinn

Noorele tšellomängijast Nórale on muusika tema kirg, kutsumus ja tulevik. Nii täitub orkestrisse pääsemisega tema üks suurimaid unistusi, mis hakkab aga tasahaavu kildudeks purunema tema dirigendi käitumise tõttu, kes mängib üha enam neiu haavatavusega oma näiliselt kõikumatult võimupositsioonilt. Hirmu alla summutatud seksuaalne ahistamine ei jää märkamata Dávidil, kes seisab nüüd moraalse dilemma ees, kas pöörata pilk raskesti hoomatavalt või astuda vastu oma mentorile.

Pimedus

R, November 29 kell 22:00 Apollo Kino Solaris, Saal 4, Tallinn

Kolm õde, peategelane Stella, Luce ja Aria, kasvavad isoleeritud maailmas, mis piirdub vaid apokalüpsise eest kinni naelutatud koduga. Tüdrukute ainus kontakt välimaalimaga toimub läbi nende isa, kes käib toidumoona oma perele igapäevaselt toomas. Kuigi ajataju on selles ulmelises maailmas muutunud hoomamatuks, ei pidurdu õdede igapäevane naiseks sirgumise protsess, mis peegeldamise ja imiteerimise asemel toimub väljaspool ühiskondlikku suunamist, survet ja eeskujusid.


Laupäev

Ükskord Kurbuse Mäel

L, November 30 kell 20:45 Apollo Kino Solaris, Saal 5, Tallinn

Tunnustatud Soome režissööri Rax Rinnekangase film viib meid mänglevatesse kujutelmadesse, mille puhul esimeseks suureks küsimuseks kerkib, kuidas niivõrd andekate ideede peale üldse tullakse? Filmi sündmustik hargneb Sergio Leone’i ikoonilise vesterni „Hea, paha ja inetu“ (1966) lõpustseeni lokatsioonis Kurbuse Mäel, kuid sedapuhku on Clint Eastwoodi, Lee van Cleefi ja Eli Wallachi asemel kangelasteks mõranenud abieludes naised, kes oma probleeme eriskummalises võtmes lahti harutavad. Sügav sisu, kõrgetasemeline minimalistlik esteetika ja kahtlemata unikaalne lähenemisnurk — niisiis, soovitatav vaatamine!

Pajupuu

L, November 30 kell 18:45 Apollo Kino Solaris, Saal 4, Tallinn

Kuldlõvi võitja ja Oscari-kandidaat Milcho Manchevski režii toob kinoekraanidele äärmiselt delikaatse ning valulise, kuid seejuures olulise teema — naiste viljakus. Läbi mitme sajandi ja kolme naise kulgeva jutustuse tekib võimalus näha ning mõista traditsioonilisusega kaasnevat survet ja emaduse tiksuva kellaga kaasnevaid taakasid, mis vajavad kaasaja avatud ühiskonnas valehäbist vabastatud dialoogi.

Põleva tütarlapse portree

L, November 30 kell 19:00 Kino Sõprus, Tallinn

Cannes’i festivalil Queer-Palmioksa ja parima stsenaariumi auhinna võitnud paeluvalt ebakonventsionaalne, kuid samaaegu äärmiselt klassikaline ajastufilm avab kahe naise elu ja omavahelist sidet 18. sajandi Prantsusmaa õukonnas, kus korraldatud abielule paneb pitsati naise portree. Krahvinna tütre näojoonte tabamise asemel varastab kunstnik hoopis naise südame, milles lõõmava puhkenud kireleegid ähvardavad enda alla neelata kogu õukonna.

Liikuda liikumatult

L, November 30 kell 19:15 Apollo Kino Solaris, Saal 3, Tallinn

“Võidab see, kellel on kõige vähem aega.” Umbes nii võiks kõlada kaasaja moto, mil inimese väärtus on justkui pöördvõrdelises seoses tema vaba ajaga. Julie ja Agnes, kaks pealtnäha kõige vaguramat naist, otsustavad aga eirata sellise elukorralduse reegleid ja teha edaspidi absoluutselt mitte midagi. Lihtsalt, et näha ära, mis siis juhtub. Film, mis puurib ja uurib väga omanäoliselt ühiskonna ootuste järgi elamise malle.


Pühapäev

Armasta mind õrnalt

P, Detsember 1 kell 18:30 Kino Artis, Saal 2, Tallinn

Film, mis jääb pikalt seal kuskil rinnus kõlama. Liigutav, lööv, ja omanäoline sisekaemus noore naise maailma, kel diagnoosiks agorafoobia, mis piirab ärevushäirete kujul sotsialiseerumist ja üleüldiselt ühiskonnas võluva filigraansusega sotsiaalse liblikana funktsioneerimist. Agorafoobia on tänapäeva ühiskonnas üheks kõige levinumaks foobia alaliigiks ning enamjaolt esineb seda just naistel. Peategelasel Secondal oma väikeses kindluses aga igav ei hakka. Tema maailm on tihti isegi maagilisem sellest, mida normaalsuseks peame. Suuremas pildis on see tõeliselt tugev portreefilm naisest, kes kõnnib, mõtleb ja on ise viisil ühes oma vahetu siirusega.

Peoloomad

P, Detsember 1 kell 20:00 Coca-Cola Plaza, Saal 8, Tallinn

“Peoloomad” on tempokas meelelahutaja, mis seejuures täidetud otsast lõpuni sügavate arutelmadega. Lugu kahest parimast sõbrannast, kes oma kolmekümndendate alguses pidutsevad nii nagu homset ei oleks, kuid samal ajal tunnetades kuklas seda vaigistamatut kella, mis nende naiseks olemise rolli kohal tiksub. Kuidagi paradoksaalselt, samas teada-tuntud klassikaliselt, koosnevad nende ühiselt veedetud ajad õhtutest, mida väga ei mäleta, kuid mälukillud nendes, mis ääri veeri kokku saavad pandud, moodustavad läbi aastakümnete jäävaid kustumatuid mälestusi. Kas selline sõprus suudab vastu pidada ka olukorras, mil üks sõbrannadest on leidnud omale mehe?

Rohelisem muru

P, Detsember 1 kell 17:30 Kino Sõprus, Tallinn

Jah, ka kõige neoonroosam utoopiline idüll ei pääse ilma väikekodanliku kadeduseta. “Rohelisem muru” viskab kelmikaid mõttelisi hundirattaid ümber ideaalse kogukonna olemuse ning naerab kohmakatesse kombekatesse mähitud kombekuse üle, mille seest ei leia enam ülesse ei siirust ega inimlikkust. Pöörane absurdikomm perekooli rajavatest muster emadest.

JÄLGI MEID

KONTAKT

ESITLEJAD

AMETLIKUD PARTNERID

TÄNAME

© 2019 MTÜ Pimedate Ööde filmifestival