Võimsa publikurekordi püstitanud PÖFF kuulutas välja võitjad

Nii palju külastusi pole Pimedate Ööde filmifestival veel kunagi kogunud – kokku üle 90 000.

Senist rekordit ületab see rohkem kui 10 000 külastuse võrra. 90 000 piir alistus täna, kui festivali lõpuni jääb veel üks päev.

PÖFFi juht Tiina Lokk tänas publikut usalduse eest. „Mul on väga hea meel, et meie vaatajad on nii haritud ja oskavad hinnata ka Iraani või araabia maade filmikunsti,” ütles ta.

Ka publikuauhinna võitis tänavu esimest korda festivali ajaloos Iraani film, Narges Abyari „Täiskuu aegu”.

Festivali peaauhinna – 10 000 eurot – pälvis India päritolu Jaapani režissööri Anshul Chauhani film „Vastupidi”. Müstilise allhoovusega mustvalges draamas leiab koolitüdruk Sora oma vanaisa asjade hulgast sõjaaegse päeviku, kus on kirjas, et kusagile kodu lähedale on peidetud aare. Ta hakkab seda otsima. Samal ajal ilmub linnakesse tagurpidi kõndiv kodutu ullike, kellest saab ootamatult Sora ja tema isa pingeliste suhete parandaja.

„Võimas ja müstiline lugu, mis seob uut ja vana Jaapanit. Filmi tegelaste arvates peaks minevik olema ammu maha maetud ja unustatud, ent ometi kerkib see ikka ja jälle pinnale, et kummitama jääda,” resümeeris žürii, kes nimetas seda tõeliseks filmikunstiks.

Filmil on ka Eesti seos, sest selle on üles võtnud siinne operaator Max Golomidov.

Ka parima režissööri auhind läks Aasiasse. Filmi „Kalel (15)” eest võitis selle filipiinlane Jun Robles Lana. 15-aastane Kalel on HIV-positiivne ja peab tegema valikuid, mida ükski laps tegema ei peaks. Äärmiselt tundliku teemaga film võtab luubi alla vaese perekonna, ema ja tema kahe teismelise lapse elu ühiskonnas, mis ei hooli neist põrmugi ja on täis silmakirjalikkust, ebaausust ja petmist.

Žürii esimees, nimekas inglise filmilavastaja Mike Newell tõstis esile põhivõistlusprogrammi kõrget taset ja rõhutas, et PÖFF on üks väheseid festivale maailmas, kelle filmivalik on geograafiliselt ja temaatiliselt nõnda mitmekülgne ja julge.

Parima debüütfilmi auhinna sai Sloveenia režissööri Gregor Božiči film „Kastanimetsade lood” ja parima Balti filmi auhinna Leedu režissööri Tomas Vengrise film „Kodumaa”.

23. Pimedate Ööde filmifestivali lõputseremoonia leidis aset Vene Teatris. Kuigi võitjad on selgunud, on festivali filme, sealhulgas võidufilmi, võimalik vaadata ka pühapäeval.

Grand Prix

Vastupidi

Režissöör:Anshul Chauhan
Riik:Jaapan
Aasta:2019
Filmi kestus:02:24
Filmi keel:Jaapani
Produtsent:Anshul Chauhan
Stsenarist:Anshul Chauhan
Operaator:Maxim Golomidov
Muusika:Yuma Koda
Osatäitjad:Wan Marui, Hidemasa Mase, Taichi Yamada, Seira Kojima, Takuzo Shimizu
Tootja:Kowatanda Films

Parim režissöör

Jun Robles Jana (Kalel 15)

Režissöör:Jun Robles Jana
Riik:Filipiinid
Aasta:2019
Filmi kestus:01:45
Produtsent:Guido R. Zaballero, Sienna G. Olaso, Vitto P. Lazatin, Jun Robles Lana, Ferdinand Lapuz
Stsenarist:Jun Robles Lana
Operaator:Carlo Canlas Mendoza
Monteerija:Benjamin Tolentino
Muusika:Teresa Barrozo
Osatäitjad:Eddie Garcia, Jaclyn Jose, Elijah Canlas, Elora Espano, Gabby Padilla
Tootja:Cignal Entertainment, The Ideafirst Company

Parim stsenaarium

Kuldsed hääled

Režissöör:Evgeny Ruman
Riik:Iisrael
Aasta:2019
Filmi kestus:01:28
Filmi keel:Heebrea, Vene
Produtsent:Avraham Pirchi, Chilik Michaeli, Tami Leon, Eitan Evan, Moshe Edery, Leon Edery
Stsenarist:Evgeny Ruman, Ziv Berkovich
Operaator:Ziv Berkovich
Monteerija:Evgeny Ruman
Muusika:Asher Goldschmidt
Osatäitjad:Vladimir Fridman, Maria Belkin, Evelin Hagoel, Uri Klauzner, Alexander Senderovich
Tootja:United Channels Movies, Evanstone Films

Parim naisnäitleja

Alina Serban (Mustlaskuninganna)

Režissöör:Hüseyin Tabak
Riik:Saksamaa, Austria
Aasta:2019
Filmi kestus:01:52
Filmi keel:Saksa
Produtsent:Danny Krausz
Stsenarist:Hüseyin Tabak
Operaator:Lukas Gnaiger
Monteerija:Christoph Loidl
Muusika:Judit Varga
Osatäitjad:Alina Serban, Tobias Moretti, Irina Kurbanova
Tootja:DOR FILM-WEST Produktionsgesellschaft mbH

Parim meesnäitleja

Cavan Clerkin (Musklimehed)

Režissöör:Gerard Johnson
Riik:Suurbritannia
Aasta:2019
Filmi kestus:01:50
Filmi keel:Inglise
Produtsent:Matthew James Wilkinson, Ed Barratt, Richard Wylie, Eric Tavitian, Fred Fiore
Stsenarist:Gerard Johnson
Operaator:Stuart Bentley
Monteerija:Ian Davies
Muusika:The The
Osatäitjad:Cavan Clerkin, Craig Fairbrass, Polly Maberly, Lorraine Burroughs, Mark Stobbart
Tootja:Stigma Films

Parim operaator

Richard Wong (Tagasi kodus)

Režissöör:Wayne Wang
Riik:USA, Lõuna-Korea
Aasta:2019
Filmi kestus:01:26
Filmi keel:Inglise, Korea
Produtsent:Donald Young
Stsenarist:Wayne Wang, Chang-rae Lee
Operaator:Richard Wong
Monteerija:Deirdre Slevin, Ashley Pagan
Osatäitjad:Justin Chon, Jackie Chung, Christina July Kim, John Lie
Tootja:A CAAM Production, A Wong Chon Wang Film

Parim filmimuusika

Yuma Koda (Vastupidi)

Parim debüütfilmide võistlusprogrammis

Kastanimetsade lood

Režissöör:Gregor Božič
Riik:Sloveenia, Itaalia
Aasta:2019
Filmi kestus:01:21
Filmi keel:Itaalia, Sloveeni
Produtsent:Marina Gumzi
Stsenarist:Marina Gumzi, Gregor Bozic
Operaator:Ferran Paredes Rubio
Monteerija:Gregor Bozic, Benjamin Mirguet, Giuseppe Leonetti
Osatäitjad:Massimo De Francovich, Ivana Roscic
Tootja:NOSOROGI, Transmedia Production

Žürii eriauhind: stsenaarium

Bernardo Barretto (Otsija)

Režissöör:Bernardo Barreto
Riik:Brasiilia
Aasta:2019
Filmi kestus:01:28
Filmi keel:Portugali
Produtsent:Bernardo Barreto, Mario Patrocinio
Stsenarist:Bernardo Barreto, Martin Preusche
Operaator:Lucca Pougy
Muusika:João Viana
Osatäitjad:Pierre Santos, Mariana Molina, Débora Duboc, Mário Hermeto, Aline Fanju
Tootja:Berny Filmes

Žürii eriauhind: kaamerarežii

Bahman Tavoosi (Lillede nimed)

Režissöör:Bahman Tavoosi
Riik:Boliivia, Katar, Kanada
Aasta:2019
Filmi kestus:01:19
Filmi keel:Hispaania
Produtsent:Aonan Yang, Andreas Mendritzki
Stsenarist:Bahman Tavoosi
Operaator:Nicolas Taborga
Monteerija:Lucas Villegas
Muusika:Matt.R.Sherman
Osatäitjad:Jorge Hidalgo, Barbara Flores, Jose Luis Garibaldi Duran, Sergio Wilson Tapia Echalar

Parim film Balti võistlusprogrammis

Kodumaa

Režissöör:Tomas Vengris
Riik:Leedu, Läti, Saksamaa, Kreeka
Aasta:2019
Filmi kestus:01:36
Filmi keel:Inglise, Leedu, Vene
Produtsent:Uljana Kim
Stsenarist:Tomas Vengris
Operaator:Audrius Kemežys
Monteerija:Gintarė Sokelytė, Tomas Vengris
Muusika:Kārlis Auzāns
Osatäitjad:Matas Metlevski, Severija Janušauskaitė, Darius Gumauskas, Barbora Bareikytė
Tootja:Studio Uljana Kim, Locomotive Productions

Parim film Põhjusega mässajad võistlusprogrammis

Pidusöök

Režissöör:Yunxing Nie
Riik:Hiina
Aasta:2019
Filmi kestus:01:37
Filmi keel:Hiina
Produtsent:Li Keqi, Qiu Jiamin, Guan Feiyu
Stsenarist:Wan Chuanta, Qiu Jiamin
Osatäitjad:Wu Dongu

Parim lühifilm Põhjusega mässajad võistlusprogrammis

Surevate kalade vaikimine

Riik:Prantsusmaa
Aasta:2018
Filmi kestus:12:19
Filmi keel:Kreeka

Auhind publiku lemmikfilmile 

Täiskuu aegu

Režissöör:Narges Abyar
Riik:Iraan
Aasta:2019
Filmi kestus:02:17
Filmi keel:Pärsia
Produtsent:Mohammad Hossein Ghasemi
Stsenarist:Narges Abyar, Morteza Esfahani
Operaator:Shabnam Moghadami
Monteerija:Hamid Najafirad
Muusika:Masoud Sekhavat Doust
Osatäitjad:Elnaz Shakerdust, Hootan Shakiba, Fereshteh Sadre Orafaiy, Pedram Sharifi, Shabnam Moghadami
Tootja:Iranian Independents

Rahvusvaheline filmikriitikute (FIPRESCI) auhind

Rüüstatud

Režissöör:Rene Pannevis
Riik:Suurbritannia
Aasta:2019
Filmi kestus:01:29
Filmi keel:Inglise
Produtsent:Jennifer Eriksson, Jessie Mangum
Stsenarist:Kefi Chadwick, Rene van Pannevis
Operaator:Aadel Nodeh-Farahani
Monteerija:Christian Sandino-Taylor
Muusika:Tony Coote
Osatäitjad:Charley Palmer Rothwell, Thomas Turgoose, Tom Fisher, Morgane Polanski, Anders Hayward
Tootja:BBC Films, Riverhouse, BFI Film Fund

Aasia filmikunsti edendamise võrgustiku (NETPAC) auhind

Kuldsed hääled

Eesti oikumeenilise žürii auhind

Mustlaskuninganna

Elutöö auhind

Enn Säde

Just Filmi Grand Prix

Metsa boyz

Režissöör:Ninian Doff
Riik:Suurbritannia
Aasta:2019
Filmi kestus:01:27
Filmi keel:Inglise
Produtsent:Brian Coffey, Tobey Maguire, Matthew Plouffe, Laura Tunstall
Stsenarist:Ninian Doff
Operaator:Patrick Meller
Monteerija:Ninian Doff, Ross Hallard
Muusika:Alex Menzies
Osatäitjad:Eddie Izzard, Kate Dickie, James Cosmo
Tootja:Highland Midgie, Material Pictures, Nowhere

Euroopa Lastefilmide Assotsiatsiooni auhind

Binti

Režissöör:Frederike Migom
Riik:Belgia, Holland
Aasta:2019
Filmi kestus:01:30
Filmi keel:Hollandi
Produtsent:Katleen Goossens
Stsenarist:Frederike Migom
Operaator:Joachim Philippe
Monteerija:Clemence Samson
Muusika:Le Motel
Osatäitjad:Joke Devynck, Caroline Stas, Aboubakr Bensaihi
Tootja:Bulletproof Cupid, Kwassa Films

PÖFF Shortsi Euroopa Filmiakadeemia nominatsioon

K. Marxi tänav 12

Režissöör:Irine Jordania
Riik:Gruusia
Aasta:2019
Filmi kestus:00:15
Filmi keel:Georgian, Vene

JÄLGI MEID

KONTAKT

ESITLEJAD

AMETLIKUD PARTNERID

TÄNAME

© 2019 MTÜ Pimedate Ööde filmifestival