fbpx

Kumus näeb Sydney ooperiteatri autori inspireerivat lugu

Kes ei teaks üht 20. sajandi kõige olulisemat ehitist – Sydney ooperiteatrit. Vähem teatakse, kui vaevaliseks kujunes selle ehitamine, lüües arhitekt Jørn Utzoni hinge sügava haava. 

Taani režissööride Lene Borch Hanseni ja Anna von Lowzowi film „Jørn Utzon inimese ja arhitektina”, mis jõuab kolmapäeval ekraanile Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarjas, võtab vaatluse alla selle erakordse Taani arhitekti elu ja loomingu. 

Sydney ooperiteatrist sai tema suurteos – korraga õnn ja õnnetus. Grandioosne projekt oli oma ajast kaugel ees, ehitus venis ja kujunes tunduvalt kallimaks kui kavandatud. Ametnikud ja poliitikud heitsid ette ebapraktilisust. „Viimaste kuude jooksul pole ma leidnud mõistmist ega koostööd kõige olulisemates asjades, mistõttu olen sunnitud lahkuma, sest te ei austa mind kui arhitekti,” kirjutas tellijaga konflikti sattunud arhitekt 1966. aastal. Ta pühkis Austraalia tolmu jalgelt ega naasnud sinna enam kunagi. Hoone valmis ilma tema osaluseta 1973. aastal – kokku kulus selle ehitamiseks 16 aastat. 

Konflikt ei jätnud mõju avaldamata ka Utzoni edasisele karjäärile. Taanis ei lubatud tal vastu võtta avaliku võimu tellimusi, mis pärssis tema loomingu levikut. 2003. aastal pälvis Utzon maailma kõige mõjukama, Pritzkeri arhitektuuriauhinna. Tema tuntumate tööde sekka kuuluvad veel Bagsværdi kirik, Kuveidi parlamendihoone, Fredensborgi majad ning Can Lis ja Can Feliz – elumajad Mallorca saarel. 

Film sisaldab hulgaliselt seniavaldamata arhiivimaterjali, selles heidetakse valgust arhitekti üllatavatele inspiratsiooniallikatele alates maajade templitest ja lõpetades islami pühakodadega. Oma isast räägivad lapsed ja kolleegid, keda ta ei mõjutanud ainult oma loominguga, vaid ka helge inimesena. Aga see on ka ühe suure armastuse, Jørni ja tema abikaasa Lisi lugu. Nende kooselu kestis kokku üle 70 aasta. 

„Arhitektuur algab armastusest,” tavatses Utzon öelda. Selle motoga algab ka film. 

5. veebruaril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidva seansi juhatavad sisse üks filmi kaasautor Lene Borch Hansen ja arhitektuurikriitik Mait Väljas.

Film on taani ja inglise keeles koos ingliskeelsete subtiitritega. Sissepääs tasuta

Vaata treilerit!

JÄLGI MEID

KONTAKT

ESITLEJAD

AMETLIKUD PARTNERID

TÄNAME

© 2019 MTÜ Pimedate Ööde filmifestival