fbpx

Kumu näitab filmi fotograafist, kelle päästsid värvid

Belglane Harry Gruyaert oli esimesi Euroopa tänavafotograafe, kes suhtus värvifilmi tõsiselt. Tema portreefilm jõuab ekraanile sel kolmapäeval Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide programmis.

Üks Euroopa värvifotograafia pioneere, 78-aastane Harry Gruyaert kasvas üles sügavalt usklikus flaami perekonnas, kus kunsti suhtuti tõrjuvalt. Gerrit Messiaeni film „Fotograaf Harry Gruyaert” avab tema kujunemisloo ja keerulised suhted isaga ning näitab, kuidas värvid andsid tema mustvalgele elule mõtte. 

1970ndate algul, kui tõsine fotokunst sai valitseva arusaama järgi olla ikka ja ainult mustvalge ning värvifotograafiat seostati pigem reklaami- ja meelelahutusmaailmaga, pulbitsesid Gruyaerti pildid juba värvidest, mille võlu ta avastas maailmas rännates. Ta reisis Marokos, Indias ja Egiptuses, korjas üles hüljatud kohtade võlu, jäädvustas värvilisi detaile või nende kokkumängu. 

„Harry Gruyaert pildistab värve,” on öelnud Gruyaertist rääkiva raamatu autor François Hébel.

1982. aastast kuulub Gruyaert rahvusvahelisse agentuuri Magnum Photos. Viimastel aastatel on korraldatud mitmel pool maailmas tema isikunäitusi, äsja avati üks selliseid ka New Yorgis. 

Seanss leiab aset 11. märtsil kell 18 Kumu auditooriumis.

Film on prantsuse ja inglise keeles ingliskeelsete subtiitritega. Sissepääs tasuta

Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF. 

JÄLGI MEID

KONTAKT

ESITLEJAD

AMETLIKUD PARTNERID

TÄNAME

© 2019 MTÜ Pimedate Ööde filmifestival