fbpx

Kumu ekraan on maailmakuulsa arhitekti päralt

Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide programm näitab kolmapäeval filmi arhitekt Richard Neutrast, kelle Lõuna-California modernistlikud kõrbevillad kuuluvad 20. sajandi arhitektuuri tippteoste hulka.

„Neutra. Disain ellujäämiseks” on ülevaatlik linateos selle Austria päritolu Ameerika arhitekti (1892–1970) elust ja loomingust, mida ta ise nimetas biorealistlikuks – arhitektuuriks, mis pidi taastama kaotsiläinud harmoonia inimese ja looduse vahel ning väljendama majaomanike hinge, nende ainulaadset isiksust ja eluviisi. „Hinge ankrud,” kutsus ta enda projekteeritud maju. 

Oma filosoofia pani Neutra kirja 1954. aastal ilmunud raamatus „Survival Through Design” („Ellujäämise disain”). Inimene on tema arvates eiranud loomulikku keskkonda juba väga pikka aega, eelistades kõike kunstlikku. „Kui disaini, tootmist ja ehitamist ei rakendata ellujäämise hüvanguks, kui me loome enda ümber keskkonda, aga see ei kasva välja meie enda loomulikkusest, võib lõpp olla lähedal,” kirjutab ta selles. 

Neutra õhulised majad sulanduvad loodusesse, nende puhul ei ole kõige tähtsam abstraktne vorm, vaid päikese ja valguse moduleerimine ning hoone ja ümbritseva keskkonna vahele moodustuvate ekraanide loomine. Tema kümnetest villadest on tuntumad Los Angeleses asuv Lovell House (1928) ja Palm Springsis asuvad Miller House (1937) ning Kaufmann House (1946). 

26. veebruaril kell 18 Kumu auditooriumis aset leidev seanss tuleb eriline, sest kohale on oodata filmi režissööri PJ Letofskyt, kes ka filmi sisse juhatab. 

Film on inglise keeles ilma tõlketa. Sissepääs tasuta

Kultuuriteemaliste filmide sarja „Kumu dokumentaal” korraldavad Kumu ja PÖFF. 

Treiler: https://youtu.be/tZNkqXAt5fE.

JÄLGI MEID

KONTAKT

ESITLEJAD

AMETLIKUD PARTNERID

TÄNAME

© 2019 MTÜ Pimedate Ööde filmifestival