Maailma esilinastus

Vee peal

Ingliskeelne pealkiri
On the Water
Pealkirja originaal
Vee peal
Režissöör
Peeter Simm
Riik
Eesti
Aasta
2020
Programm
Põhivõistlusprogramm
Žanr
mängufilm

„Mis sa näpid seal?” – „Mida?” – „Mida sa näpid, jah?” – „Midagi ei näpi!” – „Kurat, ma ise nägin, mida sa seal teki all tegid – tilli näppisid!” – „Ei näppinud!” – „Tahad haigeks jääda või? Sa võid äragi surra, kui sa näpid!”

Ei ole kerge see lapsepõlve lõpp. Eriti siis, kui sa oled poiss, kasvad 1980ndate alguse sumbunud õhustikuga Eesti väikelinna tagahoovis, koolis kiusatakse ja on muidu ka tüütu ning kodus ootavad veel vanaaegse hoiakuga vanavanemad. Hea, kui sul üldse mõni sõber on, lollipaberitega Kolla ja vangis istunud Valter näiteks, kõik sama hoovi pealt. Ainus koht, kus elu sind oma muredega kätte ei saa, on Tamula järv – sinna saab end päevadeks õngitsema unustada.

Vanameister Peeter Simmi film püsib Olavi Ruitlase samanimelise menuraamatuga ühel lainel, olles korraga „Tagahoovis” ja „Kevade”, koomiline ja traagiline, lüüriline ja groteskne, õrn ja julm. Siin on palju esimesi: esimene tillinäppimine, esimene armastus, esimene kokkupuude surmaga – lisaks hulk jantlikke juhtumusi, mis saavad toimuda ainult nõukogude absurdi viljastavates tingimustes. Sest tagahoov on lihtrahva teatrilava, kus igaüks lavastab näidendit „Minu elu”.

Ometi pole see lugu nõukogude aja absurdist, ühe ajastu loojangust, vaid inimeseks jäämise võimalustest ebatäiuslikus maailmas. Kõik selle naivistlikult eheda universumi tegelased – retsidivistist kommunistini – soovivad olla armastatud. See ongi kõige olulisem.

Tiit Tuumalu

Režissöör
Peeter Simm
Stsenarist
Olavi Ruitlane
Osades
Rasmus Ermel, Marko Matvere, Aarne Soro, Maria Klenskaja, Kalju Orro, Aurora Aleksandra Künnapas
Produtsent
Marju Lepp, Manfred Vainokivi
Operaator
Manfred Vainokivi
Monteerija
Kersti Miilen
Produktsioon
Filmivabrik
Kestus
Keel
eesti
Subtiitrid
eesti, inglise

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Peeter Simm

Peeter Simm (snd 1953) lõpetas 1976. a Moskvas Üleliidulise Riikliku Kinematograafiainstituudi ning tegutseb filmirežissööri ja Balti filmi- ja meediakooli õppejõuna. Ta on lavastanud 11 pikka mängufilmi ja 20 dokumentaalfilmi. Tema mängufilmid on osalenud Cannes’i, Berliini ja Moskva filmifestivalil. Ta on võitnud ka Läti ja Valgevene parima filmirežissööri auhinna.

Filmograafia (valik/selected): Ideaalmaastik (The Ideal Landscape, 1980), Arabella, mereröövli tütar (Arabella, The Pirates´s Daughter, 1983), Puud olid... (1985), Inimene, keda polnud (A Man Who Never Was, 1989), Ameerika mäed (Roler Coaster, 1994), Head käed (Good Hands, 2001), Kõrini (Fed Up!, PÖFF 2005), Georg (PÖFF 2007), Üksik saar (Lonely Island, PÖFF 2012), Vee peal (On the Water, 2020)

Grand prix parimale filmile, stipendium 20 000 eurot Tallinna linnalt

Treiler
Q&A ehk vestlus filmitegijaga