PÖFF : BNFF

Maailma esilinastus

Teekond Eedenisse

Ingliskeelne pealkiri
The Road to Eden
Pealkirja originaal
Akyrky koch
Režissöör
Dastan Zhapar Uulu, Bakyt Mukul
Riik
Kyrgyzstan
Aasta
2020
Programm
Põhivõistlusprogramm
Žanr
mängufilm

„Teekond Eedenisse“ sünteesib elu väärtusi tähetolmust, mis jääb maha teenekatest inimestest nende loometee lõpus.

Hinge kosutava delikaatsusega tuuakse vaatajani lugu tunnustatud kirjanikust Kubatist, kelle kõrvalt kaob inimesi iga pensionil veedetud päevaga. Kubatil tuleb valida, kas anda ära oma viimne vara kirjanikust sõbra või noorema venna päästmiseks. Mõttekaaslasest kirjanik, kes haigevoodis elu nimel võitleb, on valmis Kubati vaimset pärandit edasi kandma; suurte võlgade ja neid sissenõudvate rusikate eest põgenev vend aitaks aga perekonnasidemeid hoida.

See film pakub vaatajatele kordades enam, kui pelgalt lugu vere ja vee paksuse mõõtmisest näib lubavat. „Teekond Eedenisse“ assotsiatiivsed lahendused astuvad paeluvasse dialoogi piinatud geeniuse olemusliku taagaga. Kubati tuba vanadekodus on sarnane Vincent van Gogh’i „Magamistoaga Arles’is“ ning ka mõlema mehe saatuseks on see, et nende loomingu väärtus hakkab kasvama alles pärast surma, väärtustades tegijat postuumselt. Oma vältimatu surmaga rahumeeli silmitsi seistes võtab Kubat ette veel viimase teekonna, mis hargneb erakordselt tabava kaamerarežii saatel iidset ja uudset subliimselt vastandades suuremaks kui elu ise.

Elise Eimre

Režissöör
Dastan Zhapar Uulu, Bakyt Mukul
Stsenarist
Dastan Zhapar Uulu, Bakyt Mukul
Osades
Marat Alyshpaev, Bakyt Mukul, Shaiyr Kasymalieva, Busurman Odurakaev, Anara Azhykanova
Produtsent
Bakyt Mukul, Elnura Osmonalieva, Dastan Zhapar Uulu
Operaator
Dastan Zhapar Uulu
Monteerija
Aktan Ryskeldiev
Muusika
Balasagyn Musaev
Produktsioon
Kyrgyz Film Studio, Bilimkana Foundation
Kestus
Keel
kyrgyz
Subtiitrid
eesti, inglise

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Bakyt Mukul

Bakyt Mukul (snd 1965) on Kõrgõstani näitleja ja filmirežissöör, ta on lõpetanud draamanäitleja õpingud 1993. Dastan Zhapar Uulu (snd 1988) on samuti Kõrgõstani filmitegija, lõpetanud 2010 Kõrgõstani Riikliku Kunstiinstituudi, kus ta spetsialiseerus teatrile ja kinokunstile. Mõlemad on Kõrgõstani Filmilavastajate Ühingu ja Austraaliast juhitava Asia Pacific Screen Academy (APSA) ühingu liikmed. 2016 tegid mehed oma esimese koostööfilmi „A Father's Will“, mis pälvis debüütfilmide peapreemia Montreali filmifestivalil ja seejärel veel üle 30 rahvusvahelise auhinna. „Teekond Eedenisse“ on meeste teine koostööfilm.

Koostöös: Atanyn Kereezi (A Father's Will, 2016), Akyrky koch (The Road to Eden, 2020)

Grand prix parimale filmile, stipendium 20 000 eurot Tallinna linnalt

Treiler