Tüdruk

Ingliskeelne pealkiri
The Girl
Pealkirja originaal
Devojka
Režissöör
Mladomir (Puriša) Đorđević
Riik
Jugoslaavia
Aasta
1965
Festival
27. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
Fookuses: Jugoslaavia must laine
Žanr
ajalooline draama
Teema
armastus, sõda

Armastus on võimalik isegi sõjakeerises. Vähemalt on nii sõdurist noormehe ja partisanist tüdruku puhul, kelle põgus, ent poeetiline armastuslugu II maailmasõja tingimustes lahti rullub. Vaatepunkte on neli, lisaks armastajatele annavad lootust veel saksa ohvitser ja kohalik fotograaf. Kuid just tüdruku lugu seob kõik sündmused kokku. Hoolimata traagilisest teemast, läbib filmi unenäoline helgus ja armastuse võit sõjajulmuste üle.

„Tüdruk“ on Jugoslaavia ja Serbia ühe olulisema autorifilmi režissööri Mladomir 'Puriša' Đorđevići esimene film sürrealistlikust tetraloogiast, kuhu kuuluvad veel “Unenägu” (1966), “Hommik” (1967) ning “Keskpäev” (1968). Đorđević on loonud üle 50 lühi- ja mängufilmi ning pälvinud rohkelt auhindu. „Tüdruk“ sai Pula filmifestivalil parima režissööri eriauhinna ja ORWO auhinna kaameratöö eest.

Kati Vuks

Režissöör
Mladomir (Puriša) Đorđević
Stsenarist
Mladomir (Puriša) Đorđević
Osades
Milena Dravić, Ljubiša Samardžić, Rade Marković, Siniša Ivetić, Bekim Fehmiu
Operaator
Branko Perak
Monteerija
Branko Perak
Helilooja
Mladomir (Puriša) Đorđević
Produktsioon
Avala film
Levitaja
Delta Video
Kestus
Keel
serbohorvaadi
Subtiitrid
inglise
Režissöör
Mladomir (Puriša) Đorđević

Mladomir (Puriša) Đorđević (1924) suri 98 aasta vanusena 2022. aastal. Đorđević oli filmilavastaja- ja stsenarist, samuti kirjutas ta lühijutte ja romaane. Alates 1947. aastast lavastas ta kokku üle 70 filmi. Ta õppis Belgradis filosoofiat ning huvitus ajakirjandusest ja kirjandusest. 1946. aastal sai temast professionaalne filmiprodutsent ja stsenarist, kes kirjutas ja lavastas lühifilme, millest tuntumad olid „Front Page Girl“, „Mother, Son, Grandson, Granddaughter“, „A Young Man With a Rose“, „Him“ ja “The Death of Bata Janković“. Ta on lavastanud ka palju täispikki filme, mis pälvisid tunnustust kodumaal, aga ka rahvusvahelistel filmifestivalidel. Jugoslaavia kommunistlik režiim tsenseeris mõned ta filmid ja nendest said nn „riiulifilmid“.

Filmograafia:
valik/selected: Devojka (Girl, 1965), San (The Dream, 1966), Jutro (The Morning, 1967), Podne (Noon, 1968)

Seansid

6. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss070602 / Tüdruk
Subtiitridinglise
Seansi kestus
for chat functionality lives in data.yaml