PÖFF : BNFF

Tartu Video esitleb: 'Tango & Cash'

Ingliskeelne pealkiri
Tartu Video presents 'Tango & Cash'
Režissöör
Lauri Hermann, Erkki Ergma
Riik
Eesti, USA
Festival
HÕFF 2022
Programm
HÕFF Retro

Aastal 2017 esilinastus HÕFFil pooletunnine dokumentaalfilm “Tartu Video kroonikad”, mis andis suurepärase ülevaate 1980.–1990. aastate videohullusest – nähtusest, mille levikule aitas kaasa ettevõte Tartu Video. Üksteise järel hakkasid eestlaste kodustele ekraanidele jõudma Hollywoodi kassahitid, ja mitte ainult kodustele – tekkisid ka (piraat)videofilmidele spetsialiseerunud kinod (nagu Thalia Tartus). Filmid olid varustatud suurepärase tõlkega, autoriteks Tartu Video tõlkijad Hannes Villemson, Lauri Rõuk ja Endel Valdas – üksteise võidu rikastati eesti keelt kümnete mahlakate uudissõnadega, millest on saanud meie keelepruugi lahutamatu osa.

Tänaseks on osa nende legendaarsete meeste tõlgitud löökfilmidest digitaliseeritud ja vaatajate ees avaneb puhas kuld. Puhas kuld on ka Hollywoodi löökfilm “Tango & Cash” (1989), mille tõlget ja pealelugemist peetakse üheks parimaks Hannes Villemsoni stiilinäiteks ja mis nüüd Haapsalus pikkade aastakümnete järel taas publiku ette jõuab.

Lihtsa, kuid tõeliselt nauditava dialoogiga menufilmis said kokku kaks väga head semu Sylvester Stallone ja Kurt Russell. Omaaegsetes intervjuudes lõõbiti palju selle üle, miks oli filmi pealkirjas ja tiitrites eespool just Stallone´i ja tema tegelaskuju Tango nimi. Väidetavalt oli põhjus aga lihtsamast lihtsam: asja panid paika pealkirja kõla ja soravus, sest "Tango & Cash" tuli üle huulte ladusamalt kui "Cash & Tango". Korralik lõõp kahe peategelase vahel saadab siin vaatajat päris lõputiitriteni välja – kuuldavasti vormis dialoogi suupärasemaks ka tavaelus suurepärase huumorisoonega Stallone isiklikult. Mõnusate kildudega vürtsitatud politseipõnevik on tõeliselt meeleolukas vaatamine ja kuulamine – poolteist tundi hoogsat ja ladusat meelelahutust.

Retroseansi juhatab sisse dokumentaalfilm “Tartu Video kroonikad”, mille autorid Lauri Hermann ja Erkki Ergma on koos Hannes Villemsoniga ka Haapsalus kohal ja arvata võib, et juttu jätkub kauemaks.

Režissöör
Lauri Hermann, Erkki Ergma
Kestus
Keel
eesti

Seansid

Retrosaal Haapsalu Kultuurikeskus
SeanssTartu Video esitleb: 'Tango & Cash'
Q&A külalisedHannes Villemson, Lauri Hermann, Erkki Ergma
Treiler