Eesti esilinastus

Surm on elavate probleem

Ingliskeelne pealkiri
Death is a Problem for the Living
Pealkirja originaal
Peluri - Kuolema on elävien ongelma
Režissöör
Teemu Nikki
Riik
Soome, Itaalia
Aasta
2023
Festival
27. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
Põhivõistlusprogramm - Väljaspool võistlust
Žanr
draamakomöödia, kriminaalfilm
Teema
peresuhted, sõltuvused, surm, absurd

Teemu Nikki („Pime mees, kes ei tahtnud näha Titanicut“) on täispikkade mängufilmidega tõusnud kiiresti Soome kino olulisemate režissööride hulka. Tema näitel saab arutleda selle üle, kas ja kuidas filmikool aitab või takistab loomingulise ande arendamist. Nikki on filminduses nimelt iseõppija. Siiski jõudis ta suurte filmide tegemiseni alles läbi arvukate katsetuste lühifilmides ja teleseriaalides. Ning siis oli veel esimene täispikk film, mille ta lavastas enda varasema menuka teleseriaali ainetel. Seda aga ei võtnud publik erilise vaimustusega vastu. Pärast kõike seda on järgnenud selge edulugu.

Ristol on väike äri – surnute transport. Ta on hasartmängusõltlane. Naabrimees Arto on lasteaednik, kes lastakse töölt lahti kui potentsiaalne oht lastele. Selgunud on tema meditsiiniline fenomen – mehel puudub suurem osa ajust. Mõlemad on jõudnud elu tupikseisu ka perekondlikus elus. Nii nad teineteist leiavad ja üheskoos sukelduvad nad hämarasse kuid tulusasse tööotsa. Tumeveebi live’is mängitakse revolvriga vene ruletti. Vajatakse laibakoristajat.

Filmi turustatakse ja ka kriitikud rõhutavad, et tegemist on musta komöödiaga. Tõepoolest, selliseid elemente on palju. Samas loovad näitlejad Pekka Strang ja Jari Virman režissööri abiga sellised karakterid, mis sügavalt järele mõeldes tekitavad vaatajas mingi kaastundliku kurbuse. Autori maailmatunnetuse tugevus selles filmis on komöödia ja draama oskuslik ühendamine.

Mihkel Möölman

Režissöör
Teemu Nikki
Stsenarist
Teemu Nikki
Osades
Pekka Strang, Jari Virman, Elina Knihtilä, Hannamaija Nikander, Pihla Penttinen, Tiina Weckström, Samuli Jaskio, Iivo Tuuri, Eero Milonoff, Timo Julkunen
Produtsent
Jani Pösö, Andrea Romeo
Operaator
Jyrki Arnikari
Monteerija
Teemu Nikki
Helilooja
Marco Biscarini
Kestus
Keel
soome
Subtiitrid
eesti, inglise
Režissöör
Teemu Nikki

Teemu Nikki (1975) on Sysmäs üles kasvanud seafarmeri poeg, iseõppijast filmimees ja auhinnatud lavastaja, kelle filmid on PÖFFil alati oodatud. Tema „Halastushukkaja“ (2017) oli aasta festivalihitt ja pälvis ka parima mitteinglisekeelse filmi Oscari nominatsiooni. 2021. aastal esilinastunud „Pime mees, kes ei tahtnud näha Titanicut“ võitis aga Veneetsia festivali Horisondid programmis publiku eripreemia. Ta on lavastanud ka arvukalt lühifilme ja populaarseid telesarju. Tema omapärast stiili saab iseloomustada kui heatahtlikku ent häbematut satiiri inimkonna aadressil.

Filmograafia:
3 Simoa (Simo Times Three, 2012), Lovemilla (PÖFF 2015), Armomurhaaja (Halastushukkaja, PÖFF 2017), Nimby (2020), Sokea mies joka ei halunnut nähdä Titanicia (Pime mees, kes ei tahtnud näha Titanicut, PÖFF 2021), Peluri – Kuolema on elävien ongelma (Death Is a Problem for the Living, 2023)

Seansid

7. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss090703 / Surm on elavate probleem
Subtiitrideesti, inglise
Q&A külalisedJani Pösö (Producer)
Q&A kestus
Seansi kestus
2. saal Apollo Kino Solaris
Seanss101203 / Surm on elavate probleem
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
Kinosaal Elektriteater, Tartu
Seanss124202 / Surm on elavate probleem
Subtiitrideesti, inglise
Seansi kestus
Treiler
for chat functionality lives in data.yaml