PÖFF : BNFF

Rahvusvaheline esilinastus

Sildimaalija

Ingliskeelne pealkiri
The Sign Painter
Pealkirja originaal
PILSĒTA PIE UPES
Režissöör
Viestur Kairish
Riik
Läti, Tšehhi, Leedu
Aasta
2020
Programm
Põhivõistlusprogramm
Žanr
mängufilm

Viesturs Kairišs jagab oma annet võrdselt draama-, filmi- ja ooperilavastuste vahel. Nendest kunstiliikidest on film kõige enam kollektiivne looming isegi siis, kui teost nimetada autorikinoks. Selle filmi puhul tuleb režissööri kõrval kindlasti esile tõsta veel kahte autorit: operaator Gints Bērzinšit ja kunstnik Ieva Jurjanet. Ei mäletagi, millal viimati on Balti filmides nähtud sedavõrd täiuslikku ajastu taasloomist.

Ansis on sildimaalija. Euroopas on ärevad ajad, kogu maailm on kiiva vajunud. Ei jää puutumata ka Ansise kodukoht. Autoritaarsusele kalduv vabariik asendub näilise kommunismiga, see omakorda natsionaalsotsialismiga. Võimul on alati tarvis, et keegi neile vajalikke silte maaliks – sildimaalijal on ikka leib laual. Ansis on armunud Zislasse, varaka juudi kaupmehe tütresse, kuid sellest liidust asja ei saa. Samas on olemas üks läti neiu, kellest saab Ansise naine. Kuid ka juuditüdruk jääb mehe südamesse. Armukolmnurgas läheb asi tuliseks, kui natsid hakkavad vahepeal kommunistiks saanud Zislat jahtima.

Filmis saavad kokku lavastaja ülihea loo jutustamise komöödialik nihestatus ja ajastu traagika kogu oma koleduses. Peategelane on „väike inimene“, nagu ka kõik koloriitsed kõrvaltegelased. Sellega püstitab kogu film vaatajale küsimuse: kas vaatamata siltide vaheldumisele jääb inimloomus põhiolemuses samaks või sildid siiski muudavad inimest?

Mihkel Möölman

Režissöör
Viestur Kairish
Stsenarist
Viesturs Kairišs
Osades
Dāvis Suharevskis, Agnese Cīrule, Brigita Cmuntova, Gundars Āboliņš, Juozas Budraitis
Produtsent
Guntis Trekteris
Operaator
Gints Bērziņš
Monteerija
Armands Zacs
Muusika
Juste Janulyte
Produktsioon
Ego Media
Kestus
Keel
saksa, vene
Subtiitrid
eesti, inglise

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Grand prix parimale filmile, stipendium 20 000 eurot Tallinna linnalt

Treiler
Q&A ehk vestlus filmitegijaga