Maailma esilinastus

Sentents

Ingliskeelne pealkiri
Sententia
Pealkirja originaal
Сентенция
Režissöör
Dmitry Rudakov
Riik
Venemaa
Aasta
2020
Festival
24. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
Debüütfilmide võistlusprogramm

„Sentents“ on pealkiri seitseteist aastat stalinlikes vangilaagrites viibinud vene poeedi Varlam Šalamovi kogumikust „Kolõma jutud“. Sealne tegelane teab, et karmis kliimas ja metsalangil ei tohi magama jääda. Nii ta kordabki talle pähe turgatanud tundmatut sõna: sentents! Režissöör Dmitri Rudakovile on loetud jutustus jätnud sügava mulje.

Kirjaniku viimased elupäevad trööstitus vanadekodus. Igal lubatud võimalusel külastab teda kirjandusteadlane, poeedi ande suur austaja, kes peab Varlami geeniuseks. Füüsiliste vaevustega võideldes proovib kirjanik mõistuse selgematel hetkedel artikuleerimata kõnes väljendada tema ajus olevaid luuleridu. Külastaja koos oma abilisega püüavad igat sõna ja tähte, et talletada viimased värsid, mida geenius loojangul loob.

Filmil on mitu tasandit. Esmalt suur üldistus kirjaniku ja võimu suhetest nõukogude ühiskonnas. Šalamov kui Läänes loata avaldatud autor oli võimude tähelepanu all kuni surmani. Selline ajastu surutis on filmi autorite poolt hästi tabatud, filmides 16 mm must-valgele filmilindile. Teine tasand on aga seotud reaalse tõsieluga, hilisema eetika vaidlusega kirjanduse ringkondades. Selgus, et sellisel moel üles kirjutatud ja pärast kirjaniku surma Läänes avaldatud luulekogus on paraku Šalamovi juba aastaid varem käsikirja kirjutatud luuletused. Raskelt haige poeet proovis vaid ärkvel püsida – sentents!

Mihkel Möölman

Režissöör
Dmitry Rudakov
Stsenarist
Dmitry Rudakov
Osades
Alexandr Ryazantsev, Pavel Tabakov, Fyodor Lavrov, Ivan Krasko
Produtsent
Kira Saksaganskaya
Operaator
Alexey Filippov
Kestus
Keel
Vene
Režissöör
Dmitry Rudakov

Dmitry Rudakov (snd 1994) on lõpetanud Venemaa Riikliku Kinematograafia ülikooli (VGIK) 2016. aastal. TA osales töötubades Aleksei Utšiteli juures, kellest sai hiljem ka tema kunstiline juht debüütfilmi „Sentents“ tegemisel.

Seansid

Saal 7 Coca-Cola Plaza Tallinn
Seanss050501 / Sentents
SubtiitridInglise, Eesti
Seansi kestus
Treiler