Maailma esilinastus

Seltsimees Zylo tõus ja langus

Ingliskeelne pealkiri
The Rise & Fall Of Comrade Zylo
Pealkirja originaal
Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo
Režissöör
Fatmir Koçi
Riik
Albaania, Kosovo, Iirimaa
Aasta
2022
Festival
26. Pimedate Ööde filmifestival
Programm
Kriitikute valikud võistlusprogramm
Žanr
satiiriline komöödia
Teema
inimene vs ühiskond, ajalugu, poliitika

„Seltsimees Zylo tõus ja mõõn“ on meisterlik žanrikomöödia, mis peegeldab Ida-Euroopa ajaloo tumedamat külge. Kaamera on pidevas liikumises ning filmi visuaalne stiil jääb kuhugi film noir’ ja nouvelle vague vahele, tuues meieni ülimalt meelelahutusliku filmi, mille on Dritëro Agolli raamatu põhjal geniaalselt musta huumorit kasutades ekraanile kohandanud režissöör Fatmir Koçi ja kaasstsenarist Mike Downey.

Seltsimees Zylo, Albaania juhtiva tsensuuriorgani juht 1970ndatel, on türanlik bürokraat. Ta käsib andekal kirjanikul Demkal koostada ideoloogiline kõne. Demka näeb, et ta on langenud machiavelliliku propagandameistri orjaks. Kuid see pole tema kõige suurem mure: Dimka mõistab, et ta on armunud Zylo abikaasasse Adilasse.

See sünge komöödia on samal tasemel selliste koomiliste meistriteostega nagu Ernst Lubitschi geniaalne „To Be or Not to Be“ (1942), Billy Wilderi „One, Two, Three“ (1961), Roberto Benigni „La Vita è bella“ (1997) ning filmid idaeurooplaste hiljutisest minevikust nagu Cristian Mungiu „4 Months, 3 Weeks and 2 Days“ (2007) või Jasmila Zbanici „Quo vadis, Aida?“ (2020).

Kuna aga ükski kriitik ei suuda kirjeldada filmilooja kavatsusi paremini temast endast, kasutame siinkohal Fatmiri sõnu: „Albaania 1970ndatel. Diktatuuri julm mõju ühiskonnale. Ühe inimese ‒ ideoloogilise jaburuse ohvriks langenud Zylo ‒ saatus silmitsi riigi ja selle propagandamasinaga. Meie hiljutine ajalugu, albaanlaste ja Ida-Euroopa reaalsus. Usun, et see film annab tänapäeva maailmale selge ja sarkastilise ettekujutuse sellest ajastust.“

Niki Nikitin

Režissöör
Fatmir Koçi
Stsenarist
Fatmir Koçi, Mike Downey, Jonathan Preece
Osades
Alex Seitaj, Enisa Hysa, Donald Shehu, Xhoana Karaj, Jorida Meta
Produtsent
Dritan Huqi, Fatmir Koçi
Operaator
Marek Wesolowski
Monteerija
Max Vonk
Helilooja
Karl Heortweard
Produktsioon
OnFilm Production, Kkoci Production, Circle Productions, Film & Music Entertainment
Kestus
Keel
albaania
Subtiitrid
inglise
Režissöör
Fatmir Koçi

Fatmir Koçi (1959) on õppinud filmi Albaanias, kus on resident. On kirjutanud ja lavastanud nii mängu- kui dokumentaalfilme alates 1988. aastast, mis on linastunud filmifestivalidel Veneetsias, Rotterdamis, Göteborgis, Londonis, Pariisi, Thessalonikis, Montrealis ja New Yorgis.

Filmograafia:
Valik / Selected: Një i tretë (1988), Nekrologji (1994), Tirana, année zéro (2001), Time of the Comet (2008), Amsterdam Express (2014), Pit Stop Mafia (2016), Elvis Walks Home (2017), Shkelqimi dhe renia e shokut Zylo (2022)

Seansid

2. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss150201 / Seltsimees Zylo tõus ja langus
Subtiitridinglise
Q&A külalisedFatmir Koci (Film Director), Max Vonk (Film Editor)
Q&A kestus
Seansi kestus
6. saal Apollo Kino Lõunakeskus, Tartu
Seanss162301 / Seltsimees Zylo tõus ja langus
Subtiitridinglise
Seansi kestus
7. saal Apollo Kino Coca-Cola Plaza
Seanss160504 / Seltsimees Zylo tõus ja langus
Subtiitridinglise
Seansi kestus
Treiler
PÖFF TV - kohtumine filmitegijaga