Maailma esilinastus

Sanremo

Ingliskeelne pealkiri
Sanremo
Pealkirja originaal
Sanremo
Režissöör
Miroslav Mandic
Riik
Sloveenia, Itaalia
Aasta
2020
Programm
Põhivõistlusprogramm

Filmi esimene kaader ütleb kõik, mida vaja – vana mees istub üksinda pingil autotee kõrval, mattunud udusse. Bruno tahab koju minna, tal on vaja oma koera toita, aga ta pole päris kindel, kus kodu on. Ta on eksinud iseendasse. Tema mälu ja reaalsustaju on lünklik. Sealsamas pingi kõrval on suur puu. Nii suur, et ei mahu kaadrisse äragi. Loodus on Miroslav Mandići elulises filmis suisa omaette tegelane – ajalik ja ajatu on siin pidevalt kõrvuti.

Bruno elab tegelikult vanadekodus ja on armunud Duša-nimelisse kaaselanikku. Kuid nende armastuslugu on katkendlik, sest nad kipuvad alatasa teineteist unustama. Nii saab ikka ja jälle esimest korda kohtuda.

„Sanremo“ on poeetilise filmikeelega mõjus draama armastusest ja ajast. Sellest, mis jääb meelde ja sellest, mis ei jää. Mõtisklus, mis poeb hinge. Filmi pealkiri viitab San Remo laulufestivalile ja seal 1964. aastal võidutsenud loole „Non ho l’età“ („Ei ole ma veel selles eas“) – see viisijupp on mõlema peategelase mälestustesse sööbinud.

Režissöör Miroslav Mandići filmid on käinud paljudel kuulsatel festivalidel (sh Karlovy Vary, Locarno) ja ta on ka mitme dokumentaalfilmi autor. Nagu Mandići filmide puhul kombeks, on ta ise ka selle filmi stsenarist. „Sanremo“ on paljuski inspireeritud isiklikest kogemustest.

Liisi Rohumäe

Režissöör
Miroslav Mandic
Stsenarist
Miroslav Mandic
Osades
Sandi Pavlin, Silva Čušin, Boris Cavazza, Mojca Funkl, Lara Komar
Produtsent
Miroslav Mandic, Nina Robnik, Marta Zaccaron, Fabiana Balsamo
Operaator
Peter Zeitlinger
Monteerija
Andrej Nagode
Muusika
Darko Rundek
Produktsioon
Filmostovje
Kestus
Keel
sloveeni
Subtiitrid
eesti, inglise

Filmi Shortlisti lisamiseks logi palun sisse

Režissöör
Miroslav Mandic

Miroslav Mandic (snd 1959) on lõpetanud Columbia ülikoolis kunstide eriala. Pärast lühikeseks jäänud filmikarjääri kodumaal Bosnia-Hertsegoviinas läks sõja eest 1990. aastate alguses pakku Tšehhi Vabariiki, kus ta lavastas rida dokumentaalfilme. Praegu elab režissöör alatiselt Sloveenias. Tema filmid on pälvinud auhindu paljudel mainekatel filmifestivalidel nagu Locarno, Chicago, Munich, Sarajevo, Melbourne ja Cairo. „Sanremo“ on Mandici kuues täispikk film.

Zivot radnika (A Worker's Life, 1987), Ljubav na granici (Borderline Lovers, doc, 2005), Searching for Johnny (doc, 2009), Adria Blues (2013), Igram, sem (I act, I am, 2018), Sanremo (2020)

Grand prix parimale filmile, stipendium 20 000 eurot Tallinna linnalt

Treiler
Q&A ehk vestlus filmitegijaga