Rootsi armastuslugu
Raske uskuda, aga ometi tõsi – Roy Anderssoni esimene film oli romantiline!
Rootsi režissöör, kes on tuntud oma groteskse tragikoomika, olemise hiilguse ja viletsuse, inimliku haavatavuse poeetilise peegelduse poolest, oli 26-aastane, kui debüteeris – ühe ilusama teismeliste esimesest armastusest tehtud filmiga üldse.
13-aastane Annika ja 15-aastane Pår kohtuvad juhuslikult – järgneb kuum suvi, kus noortel jätkub silmi üksnes teineteise jaoks. Vanemad ei võta laste armastust tõsiselt – neil on liiga palju tegemist iseendaga, oma purunenud illusioonide, varjatud ängi ja enesehaletsusega.
1960ndate lõpu Rootsi heaoluühiskonnakriitiline linateos sai ääretult populaarseks. „Vääramatu jõu”, „Kurbuse kolmnurga” ja „Ruudu” lavastaja Ruben Östlund nimetab seda siiani üheks oma lemmikfilmiks.
Tiit Tuumalu
Roy Andersson (1943) õppis kirjandust ja filmikunsti. 1969. aastal lõpetas Rootsi filmiinstituudi. Järgmisel aastal sai ta valmis oma esimese mängufilmi „Rootsi armastuslugu”, mis võitis peaauhinna Berliini filmifestivalil. Pärast teist filmi „Giliap” (1976) lavastas ta peamiselt reklaamklippe, mida on tänaseks kogunenud üle 3000 ja paljud neist on võitnud olulisi auhindu. 2000. aastal esilinastus Anderssoni kolmas täispikk film „Laulud teiselt korruselt”, selle puhul käis režissöör külas ka Tallinnas. PÖFFil on linastunud ka tema Veneetsias parima filmi tiitli pälvinud teos „Tuvi istus oksal ja mõtiskles eksistentsi üle“ (2014).
En kärlekshistoria (A Swedish Love Story, 1969), Giliap (1975), Sangen fran andra vaningen (Laulud teiselt korruselt, PÖFF 2000), Du levande (Teie, kes te elate, PÖFF 2007), En duva satt på en gren och funderade på tillvaron (Tuvi istus oksal ja mõtiskles eksistentsi üle, PÖFF 2014), Om det oändliga (Lõputusest, 2019)